MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia i rekomendacje dla Polski i Europy. Zakończył się Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Jacek Klein
Jacek Klein
Zagrożenia i rekomendacje dla Polski i Europy. Zakończył się Europejski Kongres Finansowy w Sopocie
Zagrożenia i rekomendacje dla Polski i Europy. Zakończył się Europejski Kongres Finansowy w Sopocie Karolina Misztal / Dziennik Bałtycki
Zakończył się Europejski Kongres Finansowy, jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Czy chcemy jeszcze się ścigać?”.

Dynamiczna sytuacja geopolityczna, wojna w Urainie, zagrożenia dla demokracji na świecie, konieczność transformacji energetycznej oraz rozwój sztucznej Inteligencji. Te zagadnienia zawładnęły dyskusjami podczas EKF.

- Ważne, by globalne przepływy wspierały demokrację, a nie totalitaryzmy. By nie tworzyły ryzyka wybuchu kolejnej wojny. Prywatni inwestorzy koncentrują się, co do zasady, na stopie zwrotu. Warto popatrzeć, jak uzupełnić tę perspektywę tak, by opłacało się im inwestować w demokrację - powiedział prof. Leszek Pawłowicz, koordynator EKF.

- Wzrost napięć międzynarodowych prowadzi do relokacji inwestycji do Europy. Polska jest beneficjentem takich procesów jak nearshoring. Wczorajsze wybory zwiększają znaczenie naszego zobowiązania do kształtowania europejskiej Wspólnoty. Silniki napędzające dotąd nasz wzrost stają się coraz mniej wydajne. Nie będziemy już mogli dłużej konkurować niskimi kosztami pracy. Musimy zacząć od transformacji energetycznej, to ona jest warunkiem transformacji całej gospodarki - mówił Andrzej Domański, minister finansów.

Europejski Kongres Finansowy jest miejscem wypracowywania rekomendacji, co należy zrobić, aby polska gospodarka utrzymywała swoją konkurencyjność i nie schodziła ze ścieżki rozwoju. To także debata, jakie miejsce w stymulowaniu gospodarki może zająć sektor bankowy. O tym, co roku rozmawiają prezesi największych banków w Polsce. W tym roku dyskusja dotyczyła wyzwań technologicznych, otoczenie makroekonomicznego oraz ryzyk dla sektora bankowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto