MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

O mieszkalnictwie na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie. „Ogromna dysproporcja między tym co robią sektory publiczny i deweloperski”

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przemysław Świderski
O problemach mieszkalnictwa i niedostatecznej roli państwa w tym zakresie dyskutowano podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Polityka mieszkaniowa państwa, poprzez wsparcie finansowe, organizacyjne, społeczne i regulacyjne, ma na celu umożliwienie każdemu zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych oraz życie w godnych warunkach. Temat ten jest jednym z najczęściej dyskutowanych w przestrzeni publicznej i budzi niezmiennie emocje. Dyskutowano o tym podczas debaty „Polityka mieszkaniowa dla Polski. Jak skutecznie pomóc, by nie zaszkodzić?” na Europejskim Kongresie Finansowym trwającym w Sopocie. Istotę problemu chyba najdosadniej przedstawił, wbrew interesom swojej branży, ekspert firmy deweloperskiej.

- 3 tysiące mieszkań komunalnych budowanych rocznie – mówił Karol Dzięcioł, doradca ds. rozwoju biznesu w Develia SA. - Mieszkania budowane przez deweloperów w ciągu ostatnich 5 lat to jakieś 80 tys. rocznie. To pokazuje jaka jest dysproporcja roli państwa i samorządów w relacji do tego, co robi prywatny biznes. Drugie tyle, też jakieś 80 tys. mieszkań, dostarczają na rynek ludzie, budując mieszkania indywidualnie. Tak naprawdę roli państwa w tym segmencie rynku nie ma, poza tym że mamy programy wspomagające kredyty dla nabywców i ludzi budujących domy – ocenił.

Choć z ostatnich danych dotyczących krajowych zasobów mieszkaniowych i tempa ich wzrostu wynika, że w kategorii liczby mieszkań na tysiąc osób Polska powinna dojść do średniej unijnej w ciągu mniej więcej 2-3 lat, te dobre wiadomości nie dotyczą większości potrzebujących mieszkania.

- Musimy pamiętać o tym, że gdy spojrzymy na relację cena-dochód to widzimy, że tak naprawdę wąska grupa ludzi w Polsce jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania. Brutalnie mówiąc, rynek nabywców mieszkań jest bardzo małym wycinkiem społeczeństwa, który dotyczy tylko paru górnych decyli dochodowych, natomiast cała resta to powinien być aspekt polityki społecznej – zaznaczył ekspert.

Podczas debaty eksperci z dziedzin finansów, bankowości i budownictwa zastanawiali się jaka jest faktycznie sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym, czy szacunki luki mieszkaniowej są oparte na odpowiednio przygotowanych danych. Podjęto wątek ożywienia rynku wynajmu mieszkań, w tym wynajmu instytucjonalnego. Poszukiwano też odpowiedzi, jak powinna wyglądać najlepsza i najbardziej skuteczna pomoc potrzebującym mieszkań ze strony państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto