MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie kontrole zabawek z kulkami magnetycznymi. Dziewczynka trafiła do szpitala, UOKiK ostrzega rodziców i prosi o zgłoszenia ZDJĘCIA

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kulki magnetyczne pod lupą urzędników. Inspektorzy handlowi z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Wrocławia kontrolują kulki magnetyczne i sprawdzają, czy nie przekraczają one norm. Coraz częściej bowiem dochodzi do wypadków podczas zabawy, które mogą się nawet śmiercią dziecka.

W marcu głośno było o 4,5 letniej dziewczynce, która trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dziecko połknęło zabawkę.

Czytaj dalej
Kulki magnetyczne pod lupą urzędników. Inspektorzy handlowi z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Wrocławia kontrolują kulki magnetyczne i sprawdzają, czy nie przekraczają one norm. Coraz częściej bowiem dochodzi do wypadków podczas zabawy, które mogą się nawet śmiercią dziecka. W marcu głośno było o 4,5 letniej dziewczynce, która trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dziecko połknęło zabawkę. Czytaj dalej szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
Kulki magnetyczne pod lupą urzędników. Inspektorzy handlowi z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Wrocławia kontrolują kulki magnetyczne i sprawdzają, czy nie przekraczają one norm. Coraz częściej bowiem dochodzi do wypadków podczas zabawy, które mogą się nawet śmiercią dziecka.

W marcu głośno było o 4,5 letniej dziewczynce, która trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dziecko połknęło zabawkę.

- To już druga taka sytuacja, gdy na naszą chirurgię dziecięcą trafia dziecko, które podczas zabawy połknęło magnetyczne kulki - mówi dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej gliwickiego szpitala. - Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego. Kulki są bardzo silnymi magnesami. Przechodząc przez jelito powodują uszkodzenia i duże spustoszenia.

Tragedie w całym kraju

Nie jest to jedyny taki przypadek. Niedawno lekarze z tego samego szpitala ratowali życie chłopca, który również połknął magnetyczne kulki. W Krakowie natomiast lekarze wyjęli z brzucha małego chłopca 50 takich kulek.

Kontrole kulek magnetycznych

Podobne informacje docierają z różnych zakątków kraju. Inspektorzy handlowi z Krakowa już przeprowadzili kontrolę tych zabawek. Badania wykazały, że przekraczają one normy nawet pięciokrotnie. Kulki powinny mieć niski wskaźnik strumienia magnetycznego, czyli niską siłę wzajemnego przyciągania. Jest to o tyle niebezpieczne, że jeśli dziecko połknie kilka magnesów, to mogą się wzajemnie przyciągać, spowodować stan zapalny, a także perforacje, czyli przerwanie jelit. Może się to nawet skończyć śmiercią dziecka.

Dzieci uwielbiają kulki

Podobne kontrole są prowadzone w Łodzi. Potwierdza to Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by można było podać wyniki łódzkiej kontroli.

- Kulki magnetyczne służą do zabawy, a ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów.

Na co zwrócić uwagę?

Specjaliści podkreślają, że u dziecka, które połknęło takie elementy, sam ból brzucha jest wskazaniem by sprawdzić czy coś się dzieje, a nawet zwrócić się po pomoc lekarską. Mogą pojawić się również inne objawy, tj. gorączka czy wymioty.

Kulki magnetyczne niezgodne z normami są wycofywane z obrotu przez przedsiębiorców. Jeśli przedsiębiorca nie zrealizuje prawidłowo wycofania produktu, prezes UOKiK podejmie interwencję i doprowadzi do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku.

Urzędnicy przypominają, że nieprawidłowości związane z niewłaściwym oznakowaniem produktów lub zabawki o wątpliwej konstrukcji można zgłosić do Inspekcji Handlowej. Prezes UOKiK apeluje do rodziców i opiekunów o zachowanie rozsądku. Trzeba czytać informacje na opakowaniu zabawki i sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla dziecka w danym wieku. Zabawki powinny być zabezpieczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto