MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa wypłata dla ponad 3 milionów osób. Kto może je dostać? Tu sprawdzisz, czy jesteś na rządowej liście

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program oszczędnościowy tworzony przez pracownika, jego pracodawcę oraz państwo. W ramach tzw. 3 filaru emerytalnego jego uczestnik oszczędza do osiągnięcia wieku 60 lat. Dopiero wtedy może realizować comiesięczne wypłaty.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program oszczędnościowy tworzony przez pracownika, jego pracodawcę oraz państwo. W ramach tzw. 3 filaru emerytalnego jego uczestnik oszczędza do osiągnięcia wieku 60 lat. Dopiero wtedy może realizować comiesięczne wypłaty. 123rf
Do końca marca 2024 roku ponad 3,3 miliony Polaków otrzyma dodatkowe wypłaty. Pieniądze z rządowego programu dostanie każdy, kto w 2023 roku spełnił prosty, podstawowy warunek. Dopłata roczna w ramach PPK trafi do każdego, który na swoim rachunku zgromadził ok. 180 lub 730 złotych. Znalazłeś się w tym gronie? To czekaj na pieniądze - dopłatę roczną z PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program oszczędnościowy tworzony przez pracownika, jego pracodawcę oraz państwo. W ramach tzw. 3 filaru emerytalnego jego uczestnik oszczędza do osiągnięcia wieku 60 lat. Dopiero wtedy może realizować comiesięczne wypłaty.

Jeśli masz mniej niż 55 lat, do PPK trafiłeś automatycznie, bo zapisał cię tam pracodawca. Tak dzieje się w przypadku każdego (w wieku minimum 18, maksimum 55 lat), kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Pieniądze gromadzone są z puli pracownika, jego zakładu pracy oraz państwa, ale zgromadzone na niej środki są w całości tylko i wyłącznie twoją własnością.

Wypłaty oszczędności z PPK możliwe są po 60 roku życia, ale co roku uczestnicy otrzymują tzw. dopłaty roczne.

PPK - wypłacą 240 złotych do marca 2024 roku. Wiemy komu

Dopłaty roczne przysługują każdemu, kto na swoim koncie PPK zgromadził minimalne kwoty wymagane przepisami - czyli przynajmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. To dotyczy zsumowanych wpłat podstawowych i dodatkowych odprowadzanych przez pracownika jak i jego zakład pracy.

Spełniając te warunki, dostaniesz ekstra 240 zł.

Ile pieniędzy musisz mieć na koncie PPK, by dostać dopłatę roczną? Ta suma co roku jest inna, bo uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2023 roku było to 3490 zł - do 30 czerwca, a w drugiej połowie stawka wzrosła roku 3600 zł.

Według ministerialnych wyjaśnień, na potrzeby PPK obowiązuje stawka za pierwsze półrocze, czyli 3490 zł. Zatem na swoim rachunku musisz mieć:

  • minimum 732,90 zł
  • co najmniej 183,23 zł - jeśli korzystasz z obniżenia wpłaty podstawowej.

Jeden pracownik, kilka etatów, kilka PPK. Ile będzie wypłat?

Tu sprawa jest jasna. Bez względu na to, w ilu Pracowniczych Planach Kapitałowych jesteś uczestnikiem, dopłata obejmie tylko jeden. Który?

ZOBACZ TEZ: Tak dostaniesz ponad 550 zł od ZUS, a w rok ok. 6,6 tys. zł. Bez podatku. Specjalny dodatek ZUS wypłaci bez względu na wiek. Ale nie każdemu

Dopłatę dostaniesz na konto umowy o prowadzenie PPK zawartej najpóźniej. Jeśli w tym samym czasie podpisałeś ich kilka, dopłata roczna trafi na rachunek z wyższą sumą wpłat.

Co z pieniędzmi z PPK po śmierci?

Oszczędności nie przepadają, nawet po śmierci uczestnika. Ten może wskazać dowolną osobę, która jego pieniądze odziedziczy.

Dopłaty roczne trafią na twój rachunek do 31 marca 2024 roku (w roku po tym, za który przysługuje ci dopłata). Na rachunku ewidencjonowane są do 15 kwietnia.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki PPK?

Najbardziej interesują nas zyski, więc sumy, które można zarobić na oszczędzaniu w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tu z pomocą przyjdzie nam bardzo łatwe narzędzie dostępne online, czyli kalkulator korzyści pracownika - kliknij.

Aby obliczyć tę sumę, musisz podać jedynie wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia (brutto, w złotówkach) i błyskawicznie otrzymasz informacje o:

  • wysokości potrąceń
  • sumie wpłat dokonanych przez pracodawcę,
  • wysokość miesięcznych oszczędności,
  • sumę rocznych oszczędności (powiększoną o dopłatę rządową).

PPK - opłaca się uczestniczyć?

Według danych z programu skorzystać może ok. 11,5 mln osób. Obecnie w Pracowniczych Planach Kapitałowych aktywnych jest ok. 3,9 mln rachunków. Tylko w 2023 roku do bazy PPK przybyło ok., 750 tys. osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowa wypłata dla ponad 3 milionów osób. Kto może je dostać? Tu sprawdzisz, czy jesteś na rządowej liście - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto