Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 grudnia renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej. Wzrosną limity zarobków. ZUS 2023

Maja Czech
Maja Czech
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. 

Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń.
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń. Archiwum PolskaPress
Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż dotychczas. A to oznacza, że już od 1 grudnia 2023 renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej do otrzymywanych świadczeń.

Spis treści

Świadczeniobiorcy ZUS - limity

Niektórzy świadczeniobiorcy powinni kontrolować czy ich dodatkowe zarobki nie spowodują zmniejszenia bądź zawieszenia otrzymywanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczeń. Limity, czyli graniczne kwoty przychodu są uzależnione od średniej płacy krajowej, której wysokość co trzy miesiące podaje GUS.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia mogą spowodować przychody z umów, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej.

Zmiany w limicie przychodów wczesnych emerytów i rencistów od grudnia 2023

Od 1 grudnia świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz wszyscy renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 5036,50 zł, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli ich przychód przekroczy 70 proc. ale będzie niższy niż 130 proc. czyli 9353,50 zł. to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia świadczenia 2024

Do końca lutego 2024 r. będzie ona wynosić 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 9353,50 zł to świadczenie zostanie zawieszone.

Dorabianie do emerytury - zasady

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS.

Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń.

Natomiast jeżeli przychód z tytułu pracy emerytów, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, przekroczył wysokość kwoty podwyższenia, to emerytura będzie przysługiwała bez dopłaty. Ograniczenia nie dotyczą części rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.

Nowe limity będą obowiązywały do końca lutego 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE: Podwójna emerytura w grudniu 2023. Te osoby dostaną po dwa świadczenia. Kto musi wysłać dodatkowe dokumenty? Wiemy kto

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 grudnia renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej. Wzrosną limity zarobków. ZUS 2023 - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto