Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Była szefowa prestiżowego centrum rzeźby w Orońsku pokieruje Państwową Galerią Sztuki

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Tomasz Bolt
Eulalia Domanowska została wybrana w konkursie na dyrektora sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Komisja konkursowa podjęła decyzję jednogłośnie. Domanowska kierowała wcześniej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zbigniew Buski, dotychczasowy wieloletni szef PGS, odchodzi na emeryturę.

Konkurs na nowego szefa Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie został rozstrzygnięty w czwartek, 3 marca. Dzień później rozstrzygnięcie pojawiło się w biuletynie informacji publicznej sopockiego ratusza.

„Po analizie przedstawionych koncepcji programowych oraz wysłuchaniu uczestników konkursu Komisja jednogłośnie zarekomendowała Eulalię Domanowską na stanowisko dyrektora PGS. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaakceptował rekomendację komisji. Planowany termin powołania nowego dyrektora Galerii to 1 kwietnia 2022 r.” – czytamy w komunikacie sopockiego ratusza.

Rozmowy z uczestnikami drugiego etapu konkursu na dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyły się 1 i 2 marca. Po pierwszym etapie spośród 9 zgłoszeń dopuszczono do nich siedmioro kandydatów. W ocenie prezydenta miasta poziom wszystkich prezentacji konkursowych był bardzo wysoki.

- Pani Eulalia Domanowska przebiła wszystkich swoimi umiejętnościami w organizowaniu galerii w Orońsku oraz doskonałymi umiejętnościami w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działalność galerii. Ma też rozległe kontakty międzynarodowe – mówi Jacek Karnowski.

Eulalia Domanowska jest historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem ponad 100 wystaw krajowych i międzynarodowych, wykładowcą akademickim. W latach 2016–19 była dyrektorem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wcześniej przez rok – zastępcą dyrektora ds. artystycznych. W okresie szefowania centrum była red. naczelną Kwartalnika Rzeźby „Orońsko”. Zorganizowała w CRP międzynarodową konferencję naukową „Rzeźba dzisiaj”. Odchodzący na emeryturę dotychczasowy szef galerii Zbigniew Buski kierował nią od 1999 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sopot: Była szefowa prestiżowego centrum rzeźby w Orońsku pokieruje Państwową Galerią Sztuki - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto