MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Dwa Teatry w Sopocie (22-24.06.2024). Trzy dni pełne gwiazd, słuchowisk i spektakli. Znamy już nazwiska laureatów wielkiej nagrody!

Redakcja
Festiwal Dwa Teatry cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Można się przekonać , co jest modne w wielkim świecie i posłuchać artystów w trochę innej roli
Festiwal Dwa Teatry cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Można się przekonać , co jest modne w wielkim świecie i posłuchać artystów w trochę innej roli Karolina Misztal
Do Sopotu powrócił Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Jest to konkurs słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w minionym sezonie. Festiwal ma długą, 23-letnią historię, wystartował 1 czerwca 2001 roku. Jedynie trzy edycje (w latach 2021, 2022 i 2023) zorganizowano w Zamościu. Tylko raz - w 2020 roku - nie odbył się. Jego organizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa.

Smaczne wspominki festiwalowe

Podczas jednego z pierwszych festiwali dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła tłumaczył: - To jest festiwal osobliwy. W Polsce nikt nikogo nie słucha. Jeśli słucha i rozumie to natychmiast zapomina. „Dwa Teatry”- mam nadzieję - będą utrwalały w nas wiarę, że może być inaczej.

Do Sopotu na to święto teatru przyjeżdżają znani artyści. Podczas festiwalu można spotkać Pana Sułka z Elizą (Krzysztofa Kowalewskiego i Martę Lipińską), Jana Englerta, Pawła Deląga, Małgorzatę Kożuchowską, Danutę Stenkę i innych. Przekonać się, co jest modne w wielkim świecie i kto z kim chadza na kawę.

Złoty okres minął

Cofnijmy się w czasie do roku 2003. Najbardziej obleganą aktorką festiwalu była Anna Seniuk.
- Przedstawienie w telewizji miewało niegdyś nawet 10 milionów widzów - wzdychał z nostalgią Jerzy Gruza - Oczywiście nie było wtedy innych atrakcji. Teraz Teatr Telewizji musi konkurować z widowiskami rozrywkowymi, quizami, reality show. itd. Coraz mniej jest klasycznych spektakli telewizyjnych, czyli sztuk zrealizowanych w oparciu o dramat.

W ciągu dnia artyści, jeśli nie mieli spotkań z publicznością, znikali nad morzem.

Na V Festiwalu „Dwa teatry” spotkania z reżyserami i gwiazdami odbywały się w galerii „Triada”. Twórców pytano, czy warto wystawiać klasykę? Komu jeszcze potrzebny jest teatr radiowy i telewizyjny, aktorów - czemu występują w reklamach? Jednocześnie w kinie Polonia i Teatrze Kameralnym 16 słuchowisk i 15 spektakli telewizyjnych walczyło o Grand Prix. Przewodnicząca jury już po raz trzeci była znana aktorka Grażyna Barszczewska, która zapewniała, że istnieje wielka potrzeba słuchania rzeczy mądrych... i dopóki ona istnieje, róbmy to.

W duecie z Mańkiem i solo, czyli Marian Opania i Zbigniew Zborowski

Jak co roku fotoreporterzy polowali na sławy. Oblegani przez wielbicielki byli Marian Opania i Zbigniew Zborowski. - Zostałem sprowadzony do Sopotu celem wykonania piosenek na zakończenie festiwalu - mówił Wiktor Zborowski. - Jedną śpiewam w duecie z Mankiem, a drugą solo. Pesymistycznie zapewniał też, że teatr telewizji, jest to dziedzina, która powoli się zwija. I za chwilę przestanie istnieć. Natomiast w słuchowiskach występuje chętnie, gdyż na radiu się wychował. Marian Opania zapewniał: Co jest dobre i godziwe do zagrania, sprawia mi przyjemność.

Na to Wiktor Zborowski podchwytliwie spytał przyjaciela: - Wolisz zagrać w złym filmie za duże pieniądze, czy w bardzo dobrym przedstawieniu za darmo?
- Jestem cwany, wiem, że coś fajnego zawsze się opłaci - odpowiedział Marian Opania.

Ale festiwal organizowany jest nie tylko po to, aby w Sopocie podziwiać gwiazdy. Przede wszystkim po to, aby nagrodzić najlepsze telewizyjne spektakle teatralne i słuchowiska radiowe.

Dwa teatry. Co zobaczymy w tym roku?

W tym roku wśród festiwalowych scen w Sopocie znajdą się m.in. Multikino i Teatr Atelier. Oprócz pokazów teatralnych i słuchowisk radiowych tradycyjnie zaplanowano także spotkania z aktorami i reżyserami teatru radiowego i telewizyjnego, a także gwiazdami polskiej sceny i ekranu. aktorów. Festiwal ma charakter otwarty, udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wybitne kreacje przyznane

Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.

Joanna Szczepkowska - to właśnie w Teatrze Telewizji debiutowała w 1974 r. rolą Iriny, jednej z tytułowych sióstr, w spektaklu „Trzy siostry” Antona Czechowa. Od tego czasu wykreowała w Teatrze Telewizji ponad sześćdziesiąt ról.

Obdarzona jest sceniczną osobowością, niezwykłym talentem i inteligencją, które wykorzystywała, stwarzając kolejne znakomite postaci w repertuarze klasycznym, a także współczesnym.

„W moim zawodzie jest pewna tajemnica i opowiadanie o niej może spowodować, że muza sobie pójdzie. Jest z tym trochę jak z zakochaniem” - mówi.

W Teatrze Telewizji wcieliła się zarówno w Antygonę, jak i w Lady Makbet czy Armadę. Jako reżyserka zadebiutowała w telewizyjnym teatrze w 2016 r. autorskim spektaklem „Goła baba”, za który otrzymała nagrodę aktorską podczas XIV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Adam Ferency - aktor i reżyser teatralny, związany jest z Teatrem Telewizji od lat 70. Debiutował w 1975 roku w „Piątym weselu” w reżyserii Wojciecha Siemiona.

Na telewizyjnej scenie wykreował niemal sto ról. Uchodzi za specjalistę od trudnych postaci niejednoznacznych moralnie i stających przed dramatycznymi wyborami

„Chciałbym, żeby dominowała we mnie śmieszność, oczywiście nie taka szydercza, ale objawiająca się poczuciem humoru” - mówi Adam Ferency.

Kolorowo i smacznie

Warto wybrać się na recital wspaniałej aktorki Stanisławy Celińskiej, będzie on kolorowy, tak jak kolorowe jest życie Stanisławy Celińskiej. Na scenie aktorka grała zarówno role dramatyczne, jak i komediowe. Tak będzie i tym razem podczas recitalu. Wszystkie teksty do piosenek są jej autorstwa, a obok pojawią się ukochane przez nią wiersze Leopolda Staffa.

Równie ciekawie zapowiada się występ Magdaleny Smalary pt. „Kobieta do zjedzenia”. Aktorka w recitalu ,,Kobieta do zjedzenia” opowie o jednej z największych namiętności ludzkości, czyli o jedzeniu. Usłyszymy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz szlagiery w nowych aranżacjach.

Trójmiejskie akcenty

W konkursowe szranki stanie słuchowisko „Silna grupa ze śmietnika” zrealizowane przez Radio Gdańsk w adaptacja i reżyserii Iwony Borawskiej.

A Sabina Czupryńska, pisarka, kostiumografka, sekretarz literacki Teatru Miejskiego w Gdyni zaprojektowała kostiumy do spektaklu telewizyjnego „Apetyt na czereśnie”.
Przez trzy dni festiwalu prezentowane będą wystawy:

  • 7 Dekad Teatru Telewizji - w hallu Multikina Sopot
  • Adam Hanuszkiewicz w Teatrze Telewizji - w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie

Program festiwalu dwa teatry - Sopot 2024
Sobota, 22 czerwca

PREZENTACJE KONKURSOWE SŁUCHOWISK RADIOWYCH DLA DOROSŁYCH
Multikino Sopot, sala nr 4
prowadzenie: Joanna Bachura-Wojtasik

  • 11.00 Głosy ciemność, Radio Białystok, autor i reżyseria: Michał Zdunik - 46’47”
  • 12.00 Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz, PR III, autor i reżyseria: Tomasz Man - 45’28”
  • 13.00 Alzheimer we dwoje, PR I, adaptacja i reżyseria: Maria Brzostyńska - 37’52”
  • 14.00 Dziennik charkowski, PR II, adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski - 43’40”
  • 15.00 Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego, RDC, adaptacja i reżyseria: Aleksandra Głogowska - 33’11”
  • 15.45 Kroki, PR I, adaptacja i reżyseria: Tadeusz Kabicz - 39’07”

SPOTKANIA, SŁUCHOWISKO NA ŻYWO
Plaża przed Teatrem Atelier

  • 09.00-12.00 Lato z Radiem na żywo
  • 16.00-19.00 Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia:

- Dźwiękowieści. Spotkanie z audiodokumentami
- Wotum Aleksa. Pożegnanie, Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska
- To, co pod spodem, Bartosz Panek
- Dżungla, Małgorzata Żerwe
Teatr Atelier: prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

  • 13.00 - powieść radiowa Matysiakowie na żywo, spotkanie z twórcami słuchowiska

WARSZTATY
Sopoteka
prowadzenie: Andrzej Brzoska, Szymon Kuśmider

  • 13.00 warsztaty dźwiękowe dla młodzieży

PREZENTACJE KONKURSOWE SPEKTAKLI TEATRU TELEWIZJI
Multikino Sopot, sala nr 2
prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska

  • 10.00 Skiz, Gabriela Zapolska, reż. Wojciech Adamczyk - 84’
  • 11.45 Praski Reytan, Piotr Zaremba, reż. Tomasz Drozdowicz - 78’
  • 15.00 Zegarek, Jerzy Szaniawski, reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska - 50’
  • 16.00 1989, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera, reż. Katarzyna Szyngiera - 180’

ZOBACZCIE SPEKTAKL LAUREATA NAGRODY 70-LECIA TEATRU TELEWIZJI - JERZEGO ANTCZAKA
Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Wojciech Majcherek, Bożena Olechnowicz

  • 10.00 Mistrz Zdzisław Skowroński, reż. Jerzy Antczak - 75’
  • 11.30 Oświadczyny. Jubileusz, Anton Czechow, reż. Jerzy Antcza

k - 62’

ZOBACZCIE LAUREATA WIELKIEJ NAGRODY - ADAMA FERENCEGO
Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Bożena Olechnowicz

  • 15.00 Jan Maciej Karol Wścieklica, Witkacy, reż. Maciej Prus - 67’
  • 16.15 Golgota wrocławska, Krzysztof Szwagrzyk, Piotr Kokociński, reż. Jan Komasa - 89’

POKAZY SPECJALNE: ROK WITOLDA GOMBROWICZA
Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Bożena Olechnowicz

  • 18.00 Iwona, księżniczka Burgunda, Witold Gombrowicz, reż. Zygmunt Hübner - 67’
  • 19.30 Historia, Witold Gombrowicz, reż. Horst Leszczuk (Grzegorz Jarzyna) - 75’

SPOTKANIA Z GWIAZDAMI
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
prowadzenie: Jacek Cieślak, Wojciech Majcherek

  • 11.00 spotkanie z Andrzejem Grabowskim
  • 13.00 spotkanie z Joanną Szczepkowską
  • 15.00 spotkanie z Adamem Ferencym

Niedziela 23 czerwca
PREZENTACJE KONKURSOWE SŁUCHOWISK RADIOWYCH DLA DOROSŁYCH
Multikino Sopot, sala nr 4
prowadzenie: Joanna Bachura-Wojtasik

  • 10.00 Godzien litości, PR II, adaptacja i reżyseria: Jarosław Tumidajski - 60’
  • 11.15 Siostra Hioba, PR I, autor: Marta Rebzda, reżyseria: Waldemar Modestowicz 53’56”
  • 12:30 Ucieczka, Teatr Polskiego Radia, autor i reżyseria: Przemysław Wyszyński - 39’04”
  • 13.30 Kto otworzy drzwi, Teatr Polskiego Radia, adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz - 32’24”
  • 14.20 Ci, Radio Kraków, autor: Patrycja Babicka, reżyseria: Maciej Wiktor - 50’38”
  • 15.20 Pan Geldhab, PR II, adaptacja i reżyseria: Dariusz Błaszczyk - 65’

DWA TEATRY DZIECIOM - WARSZTATY I PREZENTACJE KONKURSOWE SŁUCHOWISK RADIOWYCH DLA DZIECI
Teatr Atelier:
prowadzenie: Martyna Chuderska

  • 10.00 Piąty żywioł cz. 1, cz. 2, Radio Gdańsk, autor i reżyseria: Jadwiga Możdżer - 69’
  • 11.30 Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo, Radio Białystok, autor i reżyseria: Dorota Sokołowska - 31’15”
  • 12.20 Co trzeba zabrać na wędrówkę, Polskie Radio Dzieciom, autor: Małgorzata Czerwień, reżyseria: Janusz Kukuła - 28’13”

SPOTKANIA Z GWIAZDAMI
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

  • 13.00 spotkanie Jadwigą Jankowską-Cieślak
  • 15.00 spotkanie z Marią Pakulnis

WARSZTATY
Ośrodek kultury prowadzony przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Most, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1, Gdańsk
prowadzenie: Andrzej Brzoska, Szymon Kuśmider

  • 13.00 - warsztaty dźwiękowe dla młodzieży

PREZENTACJE KONKURSOWE SPEKTAKLI TEATRU TELEWIZJI

Multikino Sopot, sala nr 2
prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska

  • 09.30 Pierwsza lepsza, Aleksander Fredro, reż. Magdalena Małecka-Wippich - 58’
  • 11.00 Apetyt na czereśnie, Agnieszka Osiecka, reż. Anna Sroka-Hryń - 84’
  • 13.00 Hotel Korfanty, Artur Pałyga, reż. Robert Talarczyk - 70’
  • 14.30 Podstolina, wg Aleksandra Fredry, reż. Mariusz Malec - 65’
  • 16.00 Zapiski z wygnania, Sabina Baral, reż. Magda Umer - 90’

ZOBACZCIE LAUREATKĘ WIELKIEJ NAGRODY - JOANNĘ SZCZEPKOWSKĄ

Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Wojciech Majcherek

  • 09.00 Portret wenecki, wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska - 82’
  • 10.30 Antygona, Jean Anouilh, reż. Andrzej Łapicki - 77’

POKAZY PRZEDPREMIEROWE

Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Bożena Olechnowicz

  • 13.30 Piękna Zośka, Marcin Wierzchowski, Justyna Bilik, reż. Marcin Wierzchowski - 180’
  • 18.30 Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, scen. i reż. Mateusz Pakuła - 120’

SPOTKANIE Z GWIAZDĄ

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

  • 11.00 - spotkanie ze Stanisławą Celińską

POKAZY SPEKTAKLI DLA DZIECI DEDYKOWANE PAMIĘCI BARBARY BORYS-DAMIĘCKIEJ

Muszla

  • 15.00 To i owo o zwierzętach, Benedykt Hertz, reż. Barbara Borys-Damięcka - 37’
  • 16.00 O zwierzętach to i owo, Benedykt Hertz, reż. Barbara Borys-Damięcka - 46’

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Teatr Atelier

  • 18.00 Magda Smalara, Kobieta do zjedzenia - koncert

Poniedziałek, 24 czerwca

PREZENTACJE KONKURSOWE SŁUCHOWISK RADIOWYCH DLA DOROSŁYCH

Multikino Sopot, sala nr 4
prowadzenie: Joanna Bachura-Wojtasik

  • 10.00 Matka odchodzi, PR II, adaptacja: Łukasz Borkowski, Michał Zdunik, reżyseria: Michał Zdunik - 40’
  • 11.00 Milczące między nami, Teatr Polskiego Radia, adaptacja: Marta Rebzda, reżyseria: Waldemar Modestowicz - 49’57”
  • 12.15 Mała piętnastka, PR I, autor i reżyseria: Tomasz Man - 44’13”
  • 13.10 Kto tam? Swój, Radio Rzeszów, autor i reżyseria: Henryk Rozen - 57’

DWA TEATRY DZIECIOM - WARSZTATY I PREZENTACJE KONKURSOWE SŁUCHOWISK RADIOWYCH DLA DZIECI

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, prowadzenie: Martyna Chuderska

  • 10.00 Silna grupa ze śmietnika, Radio Gdańsk, adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska - 38’02”
  • 11.00 Arkusz Jurora, Radio Lublin, adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska - 24’25”
  • 11.45 Ryś Pędzelek i wyprawa Dzikich Odkrywców, Polskie Radio Dzieciom, autor i reżyseria: Krystian Tyrański - 19’46”
  • 12.20 Alicja w Krainie Umysłu, Polskie Radio Dzieciom, autor: Kamila Biernacka, reżyseria: Wojciech Urbański - 21’46”

SŁUCHOWISKO NA ŻYWO
Teatr Atelier

  • 13.00 Ferdydurke, Witold Gombrowicz, adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec

PREZENTACJE KONKURSOWE SPEKTAKLI TEATRU TELEWIZJI
Multikino Sopot, sala nr 2
prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska

  • 09.00 Znowu „Łut Szczęścia”, Janusz Jaxa, reż. Małgorzata Kosturkiewicz - 74’
  • 10.30 Powiem wam, jak zginął, Joe Alex (Maciej Słomczyński), reż. Marek Bukowski - 90’
  • 12.00 Mord w hurtowni, Marek Domański, reż. Adam Sajnuk - 78’
  • 14.00 W maju się nie umiera, Piotr Rowicki, reż. Anna Gryszkówna - 81’
  • 15.30 Cudzoziemka, wg Marii Kuncewiczowej, reż. Katarzyna Minkowska - 123’

TEATR TELEWIZJI ADAMA HANUSZKIEWICZA - POKAZ SPECJALNY NA 100-LECIE URODZIN
Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Wojciech Majcherek, Bożena Olechnowicz

  • 10.00 Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Tadeusz Różewicz, reż. Adam Hanuszkiewicz - 43’

ZOBACZCIE SPEKTAKL LAUREATKI NAGRODY 70-LECIA TEATRU TELEWIZJI - OLGI LIPIŃSKIEJ
Multikino Sopot, sala nr 3
prowadzenie: Bożena Olechnowicz

  • 12.00 Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna, Ivon Brešan, reż. Olga Lipińska - 114’
  • Po projekcji spotkanie z Olgą Lipińską.

TRANSMISJA WIELKIEJ GALI

  • 19.00 TVP KULTURA oraz TVP GDAŃSK

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto