MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koncerty szantowe w ogrodach Blugrass w Sopocie, z cyklu – Morskie Opowieści!

Honorata Mikrut
Honorata Mikrut
Już niebawem Sopot będzie rozbrzmiewał morskimi szantami. Od 27 czerwca, aż do 29 sierpnia w Sopocie na ul. Bitwy pod Płowcami 54, w Radisson Blu Hotel – będą odbywać się koncerty szantowe, z cyklu: „Morskie opowieści”. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek o godzinie 19:30. Organizatorem imprezy jest Radisson Blu Hotel w Sopocie.

Morskie opowieści

W dniach, między 27 czerwca a 29 sierpnia w Radisson Blu Hotel w Sopocie, przy ul. Bitwy pod Płowcami 54 – będą się odbywać koncerty szantowe z cyklu: „Morskie opowieści”. Marynarskie szanty, będzie można usłyszeć w każdy czwartek o godzinie 19:30. Organizatorem spotkań jest Radisson Blu Hotel w Sopocie. Bilety można zakupić online – szacunkowy koszt to 30 zł. Będzie to wyśmienita okazja, aby móc spędzić gorące, letnie wieczory w Sopocie, przy marynarskich pieśniach, tuż przy zacumowanych rybackich łodziach. Ze względu na to, że lato to okres który nad wyraz sprzyja długim rozmowom, opowieściom i przygodom – spędzenie wieczoru, przy „Morskich opowieściach”, wydaje się być nad wyrazem dobrym pomysłem.

Zaplanowane szantowe koncerty

Podczas trwania imprezy z cyklu:”Morskie opowieści”, w hotelu Radisson Blu Hotel w Sopocie, będzie można zobaczyć:

  • 27 czerwca – zespół „Formacja”
  • 4 lipca - zespół „Mechanicy Shanty”
  • 11 lipca - zespół „Trzy Majtki”
  • 18 lipca - zespół „DTKF”
  • 25 lipca - zespół „Stara Kuźnia”
  • 1 sierpnia - zespół „Ryczące 20stki”
  • 8 sierpnia - zespół „Za Horyzontem”
  • 15 sierpnia - zespół „Szkocka Trupa”
  • 22 sierpnia - zespół „Trzy Majtki”
  • 29 sierpnia - zespół „Trzy Majtki”

Co to są szanty?

Szanty to pieśni, które śpiewano początkowo na rybackich kutrach i żaglowcach między XVIII i XIX wiekiem. Szanty przeważnie śpiewano, podczas wykonywania rozmaitych czynności marynarskich, w celu skoordynowania pracy żeglarza. Były wyjątkowo pomocne przy organizacji pracy, zwłaszcza takiej która wymagała pracę całego zespołu, przy czym podnosząc morale całej ekipy. Śpiewane z reguły wykonywane było typu: „a capella” lub z wykorzystaniem prostych instrumentów. Szanty posiadały swoje specyficzne tempa, podziały rytmiczne i akcenty. Wyróżnia się takie szanty jak: fałowe, kabestanowe, kotwiczne czy pompowe. Teksty pieśni szantowych, miały na celu przede wszystkim rozbawiać, dlatego niejednokrotnie przewijały się przez nie dwuznaczne aforyzmy i porównania, ale w pierwszej kolejności zawsze śpiewano o pracy żeglarza i o pracy na morzu.

Polska krajem „szantmenów”

Polska jest krajem, w którym szanty przyjęły się na dobre i zagościły podczas biesiadnych imprez i prywatek, głównie na północy. Lata 70. i 80. XX wieku były czasem rozkwitu pieśni szantowych, a Polska stałą się ich pionierem na świecie. Polscy „szantmeni”, czyli Ci, którzy profesjonalnie zajmują się śpiewaniem szant, są wzorem tego typu muzyki dla pozostałych szantmenów na świecie. Co roku w Polsce odbywa się ponad sto festiwali szantowych. Zasłużone uznanie i chwałę, zdobył cykl szantowych pieśni o nazwie: „Morskie opowieści”.

Link do zakupu biletów umieszczamy poniżej:
https://www.interticket.pl/program/morskie-opowiesci-formacja-9682/51506

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto