Nowoczesne fotoradary na Pomorzu. Gdzie będą łapać kierowców? Nowa lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości!

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Nowoczesne fotoradary budzą postrach wśród kierowców. Nic dziwnego, ponieważ mają o wiele więcej możliwości w porównaniu ze starymi modelami. Potrafią m.in. jednocześnie namierzyć 32 samochody na kilku pasach ruchu i rozpoznawać tablice rejestracyjne
Nowoczesne fotoradary budzą postrach wśród kierowców. Nic dziwnego, ponieważ mają o wiele więcej możliwości w porównaniu ze starymi modelami. Potrafią m.in. jednocześnie namierzyć 32 samochody na kilku pasach ruchu i rozpoznawać tablice rejestracyjne Maciej Krajewski/joanna surażyńska/google street
Jeszcze w tym roku na wielu pomorskich drogach w miejsce starych fotoradarów pojawią się nowoczesne. Co więcej, planowane są trzy nowe lokalizacje z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości.

Nowe fotoradary na Pomorzu już niebawem

Nowoczesne fotoradary budzą postrach wśród kierowców. Nic dziwnego, ponieważ mają o wiele więcej możliwości w porównaniu ze starymi modelami. Potrafią m.in. jednocześnie namierzyć 32 samochody na kilku pasach ruchu i rozpoznawać tablice rejestracyjne. W Egiertowie w pow. kartuskim już stanął najnowocześniejszy w Polsce fotoradar. I już są pierwsze efekty jego pracy.

- Nowe urządzenie, zainstalowane w miejsce starego fotoradaru w miejscowości Egiertowo, zarejestrowało 155 naruszeń - informuje Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Najwyższe przekroczenie zostało zarejestrowane 9 maja 2023 r. Kierujący pojazdem marki Audi przekroczył dopuszczalną prędkość o 33 km/h. Jechał z prędkością 83 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h.

Jednak nie tylko w Egiertowie kierowcy mogą spodziewać się takich kontroli. W województwie pomorskim jeszcze w tym roku stare fotoradary zostaną wymienione na nowoczesne.

Trwa głosowanie...

Czy Twoim zdaniem fotoradary poprawiają bezpieczeństwo?

Urządzenia Mesta Fusion RN zastąpią dotychczas wykorzystywane do pomiarów prędkości fotoradary w miejscowościach:

 • Cisy (pow. malborski),
 • Domaradz (pow. słupski),
 • Godętowo (pow. wejherowski),
 • Gościcino (pow. wejherowski),
 • Mała Karczma (pow. tczewski),
 • Półczno (pow. bytowski),
 • Rudno (pow. tczewski),
 • Zblewo (pow. starogardzki).

Warto wiedzieć również, że niektóre pomorskie fotoradary zmienią swoją dotychczasową lokalizację.

- W nowej lokalizacji urządzenie zostanie zamontowane w miejscowości Bojano (pow. wejherowski) - mówi Monika Niżniak. - Natomiast w miejscowościach Cisy, Domaradz, Gościcino, Rudno nastąpi nieznaczne przesunięcie urządzeń (od kilku do kilkudziesięciu metrów) względem dotychczasowych lokalizacji.

Fotoradary to niejedyna broń w walce z piratami drogowymi. Kolejną jest odcinkowy pomiar prędkości, który polega na mierzeniu średniej prędkości pojazdów na danym odcinku trasy.

Na terenie województwa pomorskiego odcinkowy pomiar prędkości pracuje w Redzie na DW 216. W tym roku z wykorzystaniem systemu zarejestrowano 173 naruszenia.

- W ramach trwającej rozbudowy systemu fotoradarowego planowane jest objęcie kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości trzech nowych lokalizacji - mówi rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Chodzi o miejscowości: Swarożyn w pow. tczewskim (A1 Pelplin-Swarożyn 36 km 200 m do 26 km), Borcz-Babi Dół (pow. kartuski) i Borowo w pow. kartuskim (Gdańska 2 - Turystyczna 1).

Wyższy poziom wykrywalności

W marcu 2023 r. Sprint oddał do użytku Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego najnowocześniejszy w Polsce fotoradar, który stanął w Egiertowie przy DK20. Jest to jeden ze 147 fotoradarów w Polsce, które będą modernizowane. Chodzi przede wszystkim o wymianę dotychczasowych fotoradarów, które w skrajnych przypadkach mają więcej niż 10 lat.

Nowe urządzenia zapewniają wyższy poziom wykrywalności wykroczeń. Lepiej pracują też w trudnych warunkach oświetleniowych, po zmroku i w czasie złej pogody, ograniczającej widoczność. Termin zakończenia wszystkich prac przewidywany jest na styczeń 2024 roku. Oznacza to, że jeszcze w tym roku w każdym województwie będzie pracowało przynajmniej kilka nowoczesnych fotoradarów modernizowanych przez Sprint.

Nowoczesny fotoradar daje wiele nowych możliwości - m.in. wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, potrafi jednocześnie namierzyć 32 samochody na kilku pasach ruchu i rozpoznawać tablice rejestracyjne. Co więcej, może wychwycić: jazdę „na zderzaku”, z prędkością utrudniającą ruch, pod prąd, po chodniku, przekraczanie linii, wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

- W ramach wymiany fotoradarów działających w dotychczasowych lokalizacjach, oprócz 147 fotoradarów Mesta Fusion RN, zamontowanych zostanie 100 fotoradarów MultaRadar CD - informuje rzecznik prasowy Biura Informacji i Promocji, Wydział Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - W miejscowościach Kaliska oraz Kłobuczyno w pow. kościerskim staną właśnie te urządzenia (MultaRadar CD). Fotoradary zostaną wymienione w drugiej połowie tego roku.

Niemiła pamiątka z podróży

Warto wiedzieć, że już teraz oba fotoradary można powiedzieć, że nie próżnują... Niejeden kierowca otrzymał z tego miejsca niezbyt miłą pamiątkę w postaci mandatu.

- Fotoradar w Kaliskach Kościerskich zarejestrował w 2022 roku 2018 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości, natomiast w Kłobuczynie mniej - 510 - informuje rzecznik prasowy.

Jak się dowiedzieliśmy, największym przekroczeniem dozwolonej prędkości w Kaliskach Kościerskich było wykroczenie popełnione w październiku 2022 roku. Kierujący hyundaiem jechał z prędkością 101 km/h. Tymczasem w miejscowości Kłobuczyno kierujący audi w sierpniu 2022 przekroczył prędkość o 42 km/h. Natomiast fotoradar w Egiertowie zarejestrował w ubiegłym roku 825 naruszeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Urządzenie MultaRadar CD zamontowane zostanie również w miejscowości Rychnowy w powiecie człuchowskim.

- Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu - podkreślają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień.

Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje 470 fotoradarów. Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Część urządzeń pracuje ponad dekadę. W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD w dotychczasowych lokalizacjach zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów MultaRadar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Potrzebne czy nie?

Zdania kierowców na temat fotoradarów są podzielone. Jedni uważają, że jest to doskonały bat na kierowców, którzy przekraczają prędkość, inni podkreślają, że fotoradary rozpraszają kierowców.

- Dużo jeżdżę i widzę, że fotoradary stoją czasem w dziwnych miejscach - mówi Andrzej z Kościerzyny. - Niestety, w wielu sytuacjach mam wrażenie, że jest to przede wszystkim po to, by kosztem kierowców podreperować budżet. Zdarza się, że muszę gwałtownie hamować, bo jest znak o fotoradarze, a jest np. środek nocy i droga jest zupełnie pusta. Mandaty są bardzo wysokie i nikt nie chce się narażać.

- Fotoradary są bardzo potrzebne, zwłaszcza w miejscowościach, przez które przebiegają drogi wojewódzkie czy krajowe - mówi Lucyna Ostrowska z Gdańska. - To jedyna szansa na to, aby kierowcy nie pędzili w tych miejscach jak szaleni. Wiele razy widzę, że nie reagują na znak „teren zabudowany”, a przecież w tych miejscach ludzie normalnie funkcjonują, mają dzieci, chcą przejść przez ulicę, a nie bać się jakichś rajdowców. Znak z informacją o fotoradarze skutecznie studzi zapały rozpędzonych kierowców, którzy nie zauważają, że już wjechali do jakiejś miejscowości.

Oprócz fotoradarów i innych urządzeń rejestrujących wykroczenia, polskie drogi kontrolują także policjanci. Swoje kontrole mogą przeprowadzać zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach.

Za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej, oprócz punktów karnych, możemy dostać nawet 2500 zł kary.

- Rzeczywiście można zauważyć, że zaostrzenie kar zwiększyło bezpieczeństwo na drogach, a co za tym idzie, mamy też mniej wypadków - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy kościerskiej policji. - Co więcej, ci sami kierowcy, którzy jeździli za granicę, wiedzieli, że mogą spodziewać się tam wysokich kar, a następnie u nas - kiedy mandaty były niższe, lekceważyli przepisy drogowe i nie liczyli się z konsekwencjami. Policjanci korzystają m.in. z ręcznych mierników prędkości oraz nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem.

Nowe punkty odcinkowego pomiaru prędkości

 • Mazowieckie: Kanie/Otrębusy, obwodnica Białobrzegów, Nieporęt/Zielonk, obwodnica Mszczonowa.
 • Łódzkie: Pomorzany/Bociany, Dobroń/Pabianice, Chocianowicka/Łaskowice, Bychwel/Jadwinin, Biała Pierwsza/Biała Rządowa, Mokra Prawa.

 • Podkarpackie:
  Rzeszów/Nosówka, Trakt Węgierski w m. Dukla, Nowa Dębia, Lutcza, Podgrodzie, Gniewczyna, Łańcucka/Gniewczyna Tryniecka.
 • Dolnośląskie: Kostomłoty/Kąty Wrocławskie, Wrocław, Brzeg/Przylesie.

 • Zachodniopomorskie:
  Łubianka/Brynka.
 • Lubuskie: Białcz, Świdnica.
 • Opolskie: Kietlice/Kilisino.

 • Śląskie:
  Katowice, Zabrze, Gliwice, Jankowice/Świerklany, Suszec/Kobielice.
 • Wielkopolskie: Konin, Tarnowo Podgórne/Poznań Ławica

 • Lubelskie:
  Hrubieszów, Gołąb.
 • Kujawsko-Pomorskie: Rogoźno Zamek/Kłódka, węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek, Rycerzewo.
 • Pomorskie: Swarożyn, Borowo, Borcz/Babi Dół.

Dziennik Bałtycki TV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowoczesne fotoradary na Pomorzu. Gdzie będą łapać kierowców? Nowa lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości! - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie