MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Środa – dzień rolniczych protestów. Blokady, pikiety i manifestacje na Pomorzu

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Środa – dzień rolniczych protestów. Blokady, pikiety i manifestacje na Pomorzu
Środa – dzień rolniczych protestów. Blokady, pikiety i manifestacje na Pomorzu Tomasz Chudzyński
W kilkudziesięciu miejscach będą, w środę 20 marca, protestować rolnicy na terenie Pomorza. Spore utrudnienia będą m.in. ponownie, na trasie S7, na Żuławach. Demonstracja odbędzie się w centrum Gdańska.

Blokady dróg, pikiety, manifestacja – tak będzie wyglądał protest rolników, zaplanowany na środę 20 marca. Centrum wydarzeń będzie Gdańsk. Do stolicy Pomorza przyjechać ma nawet kilka tysięcy ludzi – protestujących rolników. "Zapraszamy całe rodziny – to nasza wspólna sprawa" – można było przeczytać na plakacie zapowiadającym protest w Gdańsku. Rolnicy protestować będą przeciwko regulacjom Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi przetworów rolnych z Ukrainy.

Protesty rolników na Pomorzu 20 marca

W Gdańsku manifestacja ma potrwać w godzinach od 10 do 16. Rozpocznie się na Placu Solidarności, następnie demonstranci maszerować będą ulicą Nowomiejską, Wałami Piastowskimi, Podwalem Grodzkim, Wałami Jagiellońskim, a następnie Huciskiem, ulicami Toruńską i Okopową, pod Urząd Wojewódzki. W trakcie manifestacji wystąpią utrudnienia w ruchu w gdańskim Śródmieściu, w tym w komunikacji publicznej – autobusowej i tramwajowej.

Utrudnień należy spodziewać się także na trasie S7 w okolicach węzła Nowy Dwór Gdański. Tu trasę będą blokować żuławscy rolnicy. Zablokowane mają być jezdnie w obu kierunkach  trasy S-7, ale wolne pozostaną pasy do skrętu w prawo, prowadzące do węzła. To inne miejsce protestu niż blokada, która odbywała się od 20 lutego do 10 marca – kilka kilometrów dalej, w kierunku Gdańska. Inaczej będą też wyglądały objazdy (wskazujemy je poniżej). Blokada ma w tym miejscu potrwać w godz. 8-18.

Delegacja żuławskich rolników uczestniczyła w minionych dniach w rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Andrzej Sobociński, współorganizator rolniczych protestów na Żuławach, zapowiadał w ub. tygodniu, że „nie spodziewa się przełomu” w Komisji Europejskiej w rozmowach w sprawie wycofania Zielonego Ładu. Co ciekawe, po dyskusji w Brukseli w piątek 15 marca są zapowiedzi zawieszenia w Zielonym Ładzie m.in. kwestii tzw. ugorowania i warunkowości, o których mówili rolnicy jeszcze w czasie zeszłorocznych protestów. Natomiast wciąż nie ma ustaleń dotyczących towarów z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, które trafiają na wspólnotowy rynek.

- Jesteśmy apolityczni. Dajemy premierowi, naszymi protestami, argument w dyskusjach z Brukselą i Kijowem – mówi Andrzej Sobociński.

O apolityczności protestu mówią również organizatorzy protestu w Malborku.

- Nie jest organizowany pod żadnym szyldem partii politycznej ani związku zawodowego – zapewnia Bartosz Nowak, jeden z organizatorów rolniczego strajku. - Chcemy spotkać się z mieszkańcami Malborka, by przedstawić postulaty rolników. Będziemy mieli ulotki, ale przy okazji chcemy również promować polską żywność. Będzie poczęstunek, czyli jabłka i grochówka.
Jak będzie wyglądała pikieta w Malborku? Wszystko rozpocznie się w środę o godz. 9 na parkingu przy ul. Wałowej, gdzie do godz. 10 zbierać się będą protestujących. Kolumna rolników ruszy o godz. 10 ul. Wałową, przez most na Nogacie do miasta. Tam al. Rodła i al. Wojska Polskiego dojadą do skrzyżowania z ul. Chopina, gdzie zawrócą i skierują się na parking przy ul. Wałowej. - Później robimy drugą rundę, ale zawracamy na Rondzie Lotników Polskich i ustawiamy pojazdy na prawym pasie ruchu przed mostem Pileckiego zaczynając od Baszty. W kierunku Elbląga będziemy jeździli lewym pasem ruchu, w kierunku Tczewa prawym pasem ruchu – zapowiada Bartosz Nowak.

W sumie, na mapie rolniczych protestów na Pomorzu jest kilkadziesiąt miejsc blokad i pikiet. M.in. w Mikołajkach Pomorskich, Korzeniewie, okolicach Prabut i w Sztumie na Powiślu. Rolnicy wyjdą na drogi także w Przodkowie czy Człuchowie i Chojnicach na Kaszubach.

Protest planowany jest tu w godz. 15 - 23. Rolnicy zablokują główne drogi miejscowości.

Objazdy blokad

Trasa S7- węzeł Nowy Dwór Gdański

Ruch będzie odbywał się przez rondo Jana Pawła II oraz rondo południowe „Orłowo”:
- Kierujący jadący od strony Elbląga w kierunku Gdańska  pasem do skrętu w prawo wjadą do miejscowości Nowy Dwór Gdański, gdzie objadą rondo Jana Pawła II  i omijając miejsce blokady wrócą na trasę S-7 w kierunku Gdańska.
- Kierujący  jadący od strony Gdańska w kierunku Elbląga/Warszawy pasem do skrętu w prawo zjadą na rondo południowe „Orłowo”, po czym wrócą na trasę S-7 w kierunku Elbląga/Warszawy omijając miejsce blokady. 

Przodkowo

Policja sugeruje kierowcom, aby omijali w czasie blokady Przodkowo. Poruszający się pojazdami ciężarowymi na trasie Kartuzy - Gdańsk najlepiej, by kierowali się prosto na Żukowo. Z kolei podróżującym osobówkami funkcjonariusze zalecają też, by jechali drogą przez Kobysewo i Smołdzino.
Jadącym od strony Łebna (pow. wejherowski) policja sugeruje objazd przez Szemud. Poruszającym się z Pomieczyna w kierunku Przodkowa natomiast zalecają trasę przez Hopy i dalej na Grzybno. Jadąc zaś z Miszewa do Kartuz w tym czasie lepiej prawdopodobnie wyjdzie przejechać przez Żukowo - nawet jeśli trafimy na korki w godzinach szczytu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Środa – dzień rolniczych protestów. Blokady, pikiety i manifestacje na Pomorzu - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto