MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Setki milionów złotych dla Trójmiasta. Na co władze Sopotu chcą przeznaczyć pieniądze z ZIT?

Michał Karcz
Michał Karcz
Na co Sopot przeznaczy pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych?
Na co Sopot przeznaczy pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jakub Steinborn
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał dofinansowanie o wartości 780 mln zł na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pieniądze zostały przyznane w ramach programu "Fundusze europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Środki zostaną rozdysponowane pomiędzy członków OMGGS, w którym jest również Sopot. Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze?

Pod koniec lutego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podpisał umowę ze związkiem Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W ramach tego przedsięwzięcia członkowie OMGGS otrzymali łącznie 780 milionów złotych z programu "Fundusze europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Program ten ma za zadanie wspierać inwestycje na rzecz termomodernizacji, transportu miejskiego, rewitalizacji. W przedstawionych propozycjach znalazło się łącznie 126 inwestycji, które mają zostać zrealizowane do końca 2027 roku.

Sopot otrzyma dofinansowanie

Część z 780 milionów złotych trafi do budżetu Sopotu. Miasto swoje wnioski złożyło podczas naboru wiosną 2023 roku, teraz rozstrzygnie się, które projekty otrzymają dofinansowanie. Z informacji przekazanych z Urzędu Miasta wynika, że władzom Sopotu zależy szczególnie na czterech inwestycjach.

Jedną z nich jest budowa i modernizacja ścieżek rowerowych. W przesłanych fiszkach podczas naboru znalazły się projekty dotyczące planowanej trasy rowerowej na odcinkach od alei Niepodległości do ulicy Goyki oraz od ulicy Jana z Kolna do Placu Dwóch Miast w Sopocie. Ponadto w projecie znajduje się modernizacja ścieżki od ulicy Łokietka na odcinku od skrzyżowania z ul. Jana z Kolna do Placu Dwóch Miast. Przewidziano również pociągnięcie trasy rowerowej pomiędzy wiaduktem w ciągu alei Niepodległości nad torowiskiem a Artinkubatorem przy ulicy Goyki, gdzie obecnie znajduje się droga gruntowa.

Nowe inwestycje w Sopocie

Władze Sopotu wystąpiły również prośbą o wsparcie finansowe programu zakładającego termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Jednymi z tych, które przejdą głęboką modernizację, mają znaleźć się obiekty pod ochroną konserwatorską jak:

  • Budynek Ratusza Miejskiego
  • Budynek Muzeum Sopotu
  • Budynek biura Cmentarza Komunalnego

W planach jest również utworzenie Sopockiego Centrum Kuracyjnego, czyli profesjonalnej lecznicy. Całość inwestycji obejmuje budowa nowego budynku wraz z wyposażeniem gabinetów lekarskich, basenów z solankami oraz sal rehabilitacyjnych. W zamyśle Sopockie Centrum Kuracyjne ma mieć dostęp do wody leczniczej ze zdroju Św. Wojciecha.

Ostatnim z priorytetowych projektów ma być program na rzecz integracji i wsparcia dla osób z doświadczeniami imigracyjnymi. Wstępnie realizacja tego przedsięwzięcia została zaplanowana na lata 2025-2026 przy wsparciu organizacji pozarządowych. Osoby objęte tym projektem mają otrzymać wsparcie w procesie integracji z mieszkańcami, a także w procesie poszukiwania pracy i podejmowania nauki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto