Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej kontroli kierowców pod kątem użycia narkotyków. Województwo przekazało pomorskiej policji dodatkowe testy

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazała Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku dziewięć zestawów wkładów do narkotestów. Dzięki nim będzie można przetestować podczas kontroli drogowej 180 kierowców. W Pomorskiem liczb wypadków spada, ale notowany jest wzrost liczby kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków.

W imieniu przewodniczącego Pomorskiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego marszałka Mieczysława Struka narkotesty przekazał na ręce zastępcy komendanta wojewódzkiego, insp. Dariusza Walichnowskiego, wicemarszałek Leszek Bonna. Przy ich pomocy funkcjonariusze bardzo szybko będą mogli sprawdzić, czy zatrzymany do kontroli jest pod wpływem narkotyków.

Narkotesty dla kierowców pomorskich

- Niestety ujawniamy coraz więcej kierujących pod wpływem narkotyków. To potencjalni mordercy. Dlatego tak ważne jest eliminowanie ich z dróg – mówił insp. Dariusz Walichnowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku

Kierowcy pod wpływem narkotyków to takie samo zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego jak siadający za kierownicę po alkoholu. Co ważne, policjant może skontrolować nie tylko kierowcę samochodu, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

- Podsumowując pierwsze półrocze, na pomorskich drogach doszło do nieznacznie mniejszej liczby wypadków drogowych niż rok temu. Mniej było też wypadków śmiertelnych. Statystyki jedna zmieniają się, ujawniamy coraz więcej osób, które kierują pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu, kolokwialnie – narkotyków – mówił naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Gdańsku mł. insp. Tadeusz Kluziak.

W tym roku PRBRD zakupiła 9 zestawów (po 20 sztuk w każdym) wkładów do narkotestów z przeznaczeniem dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku za kwotę ponad 23 tys. zł. Testy pozwalają wykryć zdecydowaną większość zażywanych narkotyków. O tym, do których miast czy powiatów zostaną przekazane zadecyduje KWP w Gdańsku.

- Celem samorządu województwa pomorskiego i PRBRD jest bezpieczeństwo na drogach, Zarówno kierujących, jak i innych uczestników ruchu. Jak co roku wspieramy pomorską policję. Dziś przekazujemy zestawy narkotestów – zaznaczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest kolegialnym ciałem kierowanym przez marszałka województwa (przewodniczącego), wojewodę, i komendanta wojewódzkiego policji. Rada koordynuje i określa kierunki działań administracji publicznej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przedsięwzięcia przez nią podejmowane to m. in. opracowywanie regionalnych programów poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego w tym zakresie, zatwierdzanie planu wydatków wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, inicjowanie kształcenia kadr administracji publicznej i szkolenie, współpraca z właściwymi organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi oraz inicjowanie działalności edukacyjno – informacyjnej.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto