Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Trójmieście. Dojazdy na cmentarze i organizacja ruchu

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wszystkich Świętych w Gdańsku i Sopocie. Dojazdy na cmentarze i organizacja ruchu
Wszystkich Świętych w Gdańsku i Sopocie. Dojazdy na cmentarze i organizacja ruchu Fot. Andrzej J. Gojke
Już wkrótce na ulicach Trójmiasta pojawią się utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu związane z dniem Wszystkich Świętych. 1 listopada nie będziemy poruszali się tradycyjnymi trasami po mieście, a w komunikacji miejskiej skorzystamy z dodatkowych linii. Jak poruszać się po Gdańsku, Sopocie i Gdyni we Wszystkich Świętych?

Spis treści

Wszystkich Świętych w Gdańsku. Organizacja ruchu

Duże zmiany szykują się w organizacji ruchu w Gdańsku w okolicach 1 listopada. O tym, jak się poruszać, informowano przy Urzędzie Miasta na konferencji prasowej w czwartek, 26 października.

ZOBACZ TAKŻE: Policja publikuje aktualne zdjęcia i nagranie Grzegorza Borysa. Tak może teraz wyglądać!

- Największych utrudnień spodziewamy się w obszarach największych nekropolii, czyli przy cmentarzu Łostowickim i na Srebrzysku. Tam też wprowadzamy dodatkowe środki w postaci trzech linii autobusowych i jednej tramwajowej, by te utrudnienia były jak najmniejsze. Zachęcamy, by tego dnia zostawić samochód w domu i skorzystać z komunikacji zbiorowej - mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Jak poruszać się w drodze do największych nekropolii?

Na ulicach znajdujących się w rejonie cmentarzy zaplanowano uruchomienie specjalnych cykli zmiany programów sygnalizacji świetlnej, w celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości w newralgicznych kierunkach. W zależności od miejsca i potrzeb cykle sygnalizacji będą wydłużone bądź skrócone. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści.

1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu z wyłączeniem: komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami posiadające aktualną niebieską kartę parkingową oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenia przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy w relacji od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.

Od soboty 28 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. Od 28 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Dojazd do Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” odbywał się będzie jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w relacji do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Komunikacja miejska w Gdańsku

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku opublikował natomiast informacje o tym, jak będzie wyglądać komunikacja miejska w trakcie dnia Wszystkich Świętych. Na dwa największe gdańskie cmentarze, czyli Łostowicki oraz Srebrzysko, będziemy mogli dojechać autobusami dwóch linii - 610 i 627. 1 listopada będą one kursować co kilka minut, a dodatkowo do Cmentarza Łostowickiego dotrzemy również tramwajami linii 2, 3, 6, 11 i 18. Najbliżej do bramy głównej nekropolii będzie z przystanku tramwajowego „Wilanowska”.

W sobotę, 28 października, obowiązywać będą jeszcze sobotnie rozkłady, natomiast 29 października (niedziela) - świąteczne. Już w sobotę zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 18, która w godzinach 9-18 kursować będzie na trasie Stogi - Śródmieście SKM - Łostowice Świętokrzyska. To tzw. linia cmentarna, która zawiezie pasażerów na Cmentarz Łostowicki.

ZOBACZ TAKŻE: Radio Gdańsk zbiera na rehabilitację radiowego kolegi. Wy też możecie pomóc!

W sobotę i niedzielę w godzinach 8-16, co 45 minut, kursować będzie linia autobusowa 107, a co 10 minut linie 115, 162 i 227. Dodatkowo w te dni będzie można już korzystać z linii cmentarnych. W godz. 9-17 jeździć będzie 601 na trasie Wały Piastowskie - Cmentarz Łostowicki. Od 8 do 16 na Cmentarz Łostowicki oraz Srebrzysko zawiezie nas linia 627, która pojedzie od Żabianki SKM po Chełm Witosa.

1 listopada zwiększona zostanie także częstotliwość kursowania niektórych linii tramwajowych oraz autobusowych.

Wszystkich Świętych w Sopocie. Zmiana organizacji ruchu

Wiemy, jak zmieni się organizacja ruchu w Sopocie, a wprowadzone zmiany obowiązywać będą 1 listopada od godziny 7 do 20.

Na odcinku ul. Malczewskiego, pomiędzy Aleją Niepodległości a ul. Kolberga, obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu. By usprawnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej, na odcinku ul. Malczewskiego, od ul. Chodowieckiego do wysokości kościoła, na prawym pasie jezdni, wyznaczony zostanie buspas.

ZOBACZ TAKŻE: Znamy datę otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku! To już niedługo

Trzy ulice staną się tego dnia jednokierunkowymi. To ulica Księżycowa - od ul. Malczewskiego do ul. 23 Marca, ul. Okrężna w stronę ul. 23 Marca oraz ul. Słoneczna w stronę ul. Okrężnej. Dodatkowym utrudnieniem będzie też przebudowywana od 23 października ulica Chodowieckiego, gdzie nie będzie możliwości pozostawienia auta ani przejazdu w stronę cmentarza.

Porządki i bezpieczeństwo

Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie przypomina także o kilku ważnych kwestiach. W poszukiwaniu grobów naszych bliskich pomoże wyszukiwarka grobonet.com, a dzień przed 1 listopada cmentarz komunalny zapewni worki na śmieci - dostępne będą przy głównych ciągach komunikacji pieszej. Na terenie cmentarza Komunalnego znajdują się stojaki z narzędziami przydatnymi do sprzątania grobów: konewki, grabie i miotły, z których można skorzystać.

ZOBACZ TAKŻE: "Fala" płynie z południa. Kiedy dotrze do Trójmiasta i jakie napotkała problemy?

- Prosimy, aby w tym czasie szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zarówno podczas porządków jak i pobytu na cmentarzu, torebkę lub saszetkę z dokumentami i pieniędzmi zawsze miejmy pod ręką. Zachowujmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok. Apelujemy, by samochód pozostawić w miejscu zamieszkania, a na cmentarz dojechać komunikacją publiczną. Tak będzie szybciej i bezpieczniej - mówi Anna Dyksińska, rzecznik prasowy ZDiZ Sopot.

Wszystkich świętych w Gdyni. Jak dojechać na gdyńskie cmentarze?

- W tym okresie, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pieszych, wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodem na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych znajdują się szczegóły dotyczące wjazdu dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz wydawania zezwoleń na roboty budowlane.

Zmiany w organizacji ruchu

Zmiany w organizacji ruchu będą dotyczyć trzech gdyńskich nekropolii i cmentarza w Kosakowie i są podobne do tych wprowadzanych w poprzednich latach.

Zmiany w organizacji ruchu na cmentarzu komunalnym przy ul. Witomińskiej w Gdyni

Od 31 października (wtorek) do 1 listopada (środa) na ul. Witomińskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu - od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską. Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, będą mogli dostać się w rejon cmentarza tylko od ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będą mogły skręcić jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Marsz. Piłsudskiego (węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni będzie można przejechać jedynie wiaduktem przebiegającym nad jezdnią al. Marsz. Piłsudskiego. Nie będzie możliwości wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowejnie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można pojechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.

Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach będzie można zaparkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taksówek. Natomiast postój znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony. Parking przy cmentarzu będzie w całości przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. Na odcinku ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Na parkingu przy bramie cmentarza będzie pętla autobusowa.

Zmiany w organizacji ruchu na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej w Gdyni

Między 31 października (wtorek) a 1 listopada (środa) po obu stronach ul. Spokojnej - od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i na tej drodze - będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania. Z ul. Spokojnej na skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Zmiany w organizacji ruchu na cmentarzu Marynarki Wojennej przy ul. Antoniego Muchowskiego

Od 31 października (wtorek) do 1 listopada (środa) na ulicach Miegonia oraz Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu - od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Zmiany w organizacji ruchu na cmentarzu komunalnym w Kosakowie

Zmiany w organizacji ruchu obowiązują 1 listopada 2023 roku (środa). Tego dnia zostaje wprowadzony:

  • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego - Kaszubską - Rumską - Rzemieślniczą;
  • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej - nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego - na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej - nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej - na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej;
  • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej - w kierunku ul. Rumskiej - do ul. Chrzanowskiego.

- Apelujemy do wszystkich kierowców o zwrócenie uwagi na zmianę oznakowania wokół cmentarzy oraz o ostrożność - mówi Michał Felon. - W nadchodzącym czasie ruch wokół nekropolii na pewno będzie wzmożony. Zwróćmy uwagę na pieszych poruszających się w kierunku cmentarza.

Zmiany w gdyńskiej komunikacji miejskiej

- Tradycyjnie zachęcamy do tego, aby w tym okresie do 1 listopada korzystać z gdyńskiej komunikacji miejskiej - podkreśla Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM Gdynia. - Dodatkowe kursy na liniach zwykłych, których trasy prowadzą w pobliżu cmentarzy zostaną uruchomione 28 października i utrzymane do 2 listopada. 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej. 1 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w soboty.

W czasie zmienionej organizacji ruchu wprowadzone zostaną linie do obsługi poszczególnych cmentarzy:

Cmentarz Witomiński: w dniach 31 października i 1 listopada funkcjonować będą linie 390 (do/z Śródmieścia Gdyni) oraz 392 (do/z Witomina)

Cmentarz komunalny w Kosakowie: w dniach 28, 29, 31 października oraz 1 i 2 listopada funkcjonować będzie linia 305. W tym roku dodatkowo 1 listopada uruchomiona zostanie linia 335 - łącząca Śródmieście Gdyni z cmentarzem w Kosakowie przez ul. Janka Wiśniewskiego oraz ul. Kwiatkowskiego i Dąbka.

Cmentarz przy ul. Spokojnej w dniu 1 listopada uruchomiona zostaje dodatkowa linia 380.

Gdyńskie cmentarze komunalne od 28 października do 2 listopada będą otwarte przez całą dobę.

Modlitwa Międzywyznaniowa

Tradycyjnie w Gdańsku wszyscy są zaproszeni do modlitwy międzywyznaniowej z udziałem przedstawicieli różnych religii i wyznań. Rozpocznie się ona 1 listopada o godzinie 12 na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ulicy 3 Maja.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy powstał w 2002 roku jako forma hołdu i pamięci o minionych pokoleniach gdańszczan, których groby zniknęły z przestrzeni miasta. Cmentarz jest miejscem symbolicznym - upamiętnia dwadzieścia siedem gdańskich nekropolii, które zostały zniszczone po drugiej wojnie światowej. Inicjatorem powstania Cmentarza i dorocznej modlitwy był śp. Paweł Adamowicz. Uroczystość ma przypominać o bogactwie wielokulturowości miasta w minionych wiekach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto