MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wianki na głowie, czekoladowe lody i radosne - słoneczne spotkanie z książkami

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Wianki na głowie, czekoladowe lody i radosne - słoneczne spotkanie z książkami
Wianki na głowie, czekoladowe lody i radosne - słoneczne spotkanie z książkami Karolina Misztal
Na to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Plener Czytelniczy, przybyli do Sopotu (15 czerwca) młodzi miłośnicy i miłośniczki literatury. Zjawili się już po raz czwarty. Plener Czytelniczy w parku Hestii, to nie tylko wyjątkowa okazja, żeby poznać autorki książek wyróżnionych w 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii, ale też ciekawie spędzić czas. Plenerowe atrakcje łączyły w sobie zabawę i edukację, a wstęp był wolny.

Pomiędzy ERGO ARENĄ, a główną siedzibą ERGO Hesti w 2016 roku utworzony został Park Hesti. Inspiracją dla projektu parku był kwiat, a właściwie gałązka kwiatu bawełny. Rozwarte pączki kwiatowe to parkingi, od nich biegnie łodyga - ścieżka z małymi, nierozwiniętymi jeszcze pączkami, które symbolizują, okrągłe place wypoczynkowe Na zielonym terenie o wielkości ponad trzech boisk piłkarskich, oprócz kwiatów i drzew, podziwiać można plenerową galerię rzeźby.

Uczciwie wygrane

Panią Dorotę z synami Leonem, Staszkiem i Piotrusiem spotykaliśmy na parkingu, wracających już do domu.

- Cieszymy się, ze pogoda dopisała, bo w zeszłym roku był straszny skwar, a dzisiaj jest w sam raz - zapewniał Staszek.
Chłopcy nieśli jakieś książki.
- Czy zostały kupione dzisiaj? - Spytaliśmy.
- Nie, to nagroda, bo braliśmy udział w takiej grze terenowej, gdzie dzieci chodziły od punktu do punktu i odpowiadały na pytania, dzięki temu mogły wygrać po jednej książce - odpowiedziała pani Dorota.
- Uczciwie je wygraliśmy - zapewniali chłopcy - Pytali nas o różne rzeczy. Musieliśmy coś wymyślić, ruszyć głową, a rzadko to robimy - żartowali.
- Jesteśmy już drugi raz, bo jesteśmy wielkimi fanami tej imprezy - zapewniała ich mama.
W krzyżowym ogniu pytań

Na scenie w parku odbywały się fascynujące rozmowy o pisaniu i życiu z autorkami książek, które zostały nominowane do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024; Karoliną Lewestam, Katarzyną Ryrych, Marią Strzelecką i Natalią Szostak. Arcyciekawie prowadziła je Weronikę Wawrzkowicz. Stanowiły one znakomitą okazję, by książkę otrzymać w prezencie i poprosić autorkę o autograf.
Wśród przeróżnych parkowych zajęć takich jak na przykład tworzenie „Notesu z podróży” było też plecenie literackich wianków.
Pani Justyna z Gdyni zaplotła wianuszek dla 11-letniej córki Oli.

- Zachęcam moją córkę do czytania książek i z roku na rok jest coraz lepiej. Jesteśmy tu trzeci raz. Ola uwielbia spotkania z autorami. Co roku są też wspaniałe prace ręczne i inne atrakcje, dlatego wracamy - powiedziała.

Plecenie wianków ze świeżych kwiatów, jednym wychodziło innym nie. Okazało się, że mężczyźni też mają zdolności manualne. Rafał Jackiewicz robił to wyjątkowo sprawnie. Czy będzie piękny wianek?

- To się dopiero okaże - powątpiewał. - Na tym pikniku literackim jesteśmy pierwszy raz, wszystko się nam podoba. Jest dużo atrakcji dla dzieci, są ciekawe warsztaty. Świetnie, że są książki i można sobie coś ciekawego wybrać, czymś dziecko zainteresować.

Plenerowe atrakcje łączyły w sobie zabawę i edukację, dzięki którym dzieci i młodzież mogły połączyć swoje czytelnicze i artystyczne zainteresowania.

Pani Mirosława przyjechała z wnuczkami.

- Dziewczynek nie trzeba motywować do czytania, czytają aż za długo, czasem do północy, trzeba je zaganiać do spania, ale potem rano trudno im wstać do szkoły. Uważam, że takie akcje są świetne, bo jednak czytelnictwo pada - powiedziała.

Pani Paulina przyszła z trójką dzieci.

- Najstarsze, córka umie już czytać, więc chcę ją zachęcić - mówi. - Najmłodsze, synek, ma półtora roczku, ale dzielnie rysuje, co prawda nie na kartce, a na białym stoliku, ale z talentem - uśmiecha się pani Paulina. - Na stoisku z książeczkami wybrał sobie jedną , będziemy czytać w domu. Park jest przepiękny, bardzo zadbany, cudowne rośliny, jesteśmy zachwyceni.
Były też lody o wielu smakach, gofry z truskawkami i inne smakołyki. Jedni uczestniczyli w spotkanaich, niektórzy potraktowali to jako wspaniały piknik.

Stalowa kuksonia

Można było też przyjrzeć się nowej rzeźbie, która w piątek, 14 czerwca została odsłonięta w parku Hestii. Trzymetrowy, wykonany ze stali, obiekt autorstwa Julii Woronowicz powstał w oparciu o wizję artystyczną Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia 2021 pt. „Współbycie. Historia Kuksonii Giętkiej”. Tytułowa kuksonia to najstarsza roślina lądowa, która dała początek znanym nam dzisiaj roślinom i zwierzętom.

Nominowani do nagrody

Do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono 89 propozycji, z których Kapituła wybrała następujące tytuły:

  • „Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci),
  • „Hydropolis 2. Walcz” Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B. / GW Foksal),
  • „Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki” Katarzyny Ryrych (Butterfly / Ibis),
  • „Hajda. Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej (Libra P),
  • „Zguba” Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal).

Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu, a laureat lub laureatka otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. zł.
Tegoroczne wydarzenie jest częścią obchodów 10-lecia Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

CZYTAJ TAKŻE: Dni Kwidzyna 2024. Tłumy na stadionie miejskim. Tak było podczas pierwszego dnia święta miasta. Na scenie m.in. Fisz Emade Tworzywo

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wianki na głowie, czekoladowe lody i radosne - słoneczne spotkanie z książkami - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto