Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sopocie rozstrzygnięto pierwszy ogólnopolski konkurs na komiks dla dzieci

Grażyna Antoniewicz
Komiks Izabeli Dudzik "Dorosłość" jest ciepłą, ale niebanalną historią o dorastaniu, zilustrowaną lekkimi rysunkami
Komiks Izabeli Dudzik "Dorosłość" jest ciepłą, ale niebanalną historią o dorastaniu, zilustrowaną lekkimi rysunkami materiały prasowe
Na I Ogólnopolski Konkurs im. Janusza Christy nadesłano 70 prac. Zwyciężył komiks "Dorosłość" Izabeli Dudzik, studentki ASP w Katowicach.

Jeden z największych polskich twórców komiksu, Janusz Christa, postać równie barwna jak jego bohaterowie, narysował około 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią liczbę ilustracji.

40 albumów komiksowych Christy ukazało się w nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie "Kajko i Kokosz" oraz "Kajtek i Koko" zyskały miano kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

Wydawnictwo Egmont, które od 15 lat wydaje polskie i zagraniczne komiksy, ogłosiło I Ogólnopolski Konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. Mogli w nim uczestniczyć zarówno rysownicy zawodowcy, jak i amatorzy, z Polski i ze świata.

- Tym razem nie jest to kontynuacja komiksów Christy - mówi Aleksandra Chaberska z Egmontu. - Postać Christy i jego twórczość mają być tylko inspiracją do stworzenia tak interesujących bohaterów jak na przykład Kajko i Kokosz.

Na konkurs nadesłano 70 prac. Jury po burzliwej dyskusji I miejsce przyznało Izabeli Dudzik za komiks "Dorosłość". Miejsce II ex aequo zdobyli January Misiak za komiks "Wszystko będzie dobrze" oraz Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak za pracę "Rysiek i królik".
Miejsce trzecie ex aequo otrzymali Przemysław Surma i Jakub Syty za komiks "Kubatu" oraz Michał Chojnacki i Jakub Grochola za "Skarb".

Niełatwo było dokonać wyboru spośród tak wielu prac. W ścisłym finale znalazły się i baśniowe opowieści, i cykl dowcipnych "gagowych" plansz, ale i poważniejszy komiks obyczajowy.

- Zazwyczaj bronię się przed funkcją jurora, bo żadna to frajda przysypiać nad stosem papierów - a o kroplówce z kofeiną można tylko pomarzyć - przyznał się nam Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży). - Widok pudła wypełnionego po brzegi sprawił, że automatycznie zacząłem ziewać. Ale już lektura pierwszych z nich senność odpędziła. Owszem, nie wszystkie komiksy osiągnęły poziom dający przepustkę do druku. Jednak w większości można było odnaleźć "to coś". A czego szuka bajkopisarz na komiksowych planszach? Zaskoczenia, dowcipu i inteligencji. Odnalazłbym je nawet, gdyby organizatorzy zaparzyli mi melisę - zapewnia juror.

- Komiksem, który mnie absolutnie zachwycił, była praca Januarego Misiaka "Wszystko będzie dobrze". Autor poważnie traktuje dziecięcego czytelnika, opowiadając historię trudnego rozstania rodziców z punktu widzenia dziecka. Znakomitą narrację połączył z doskonale dobranymi środkami graficznymi - napisał juror Tomasz Leśniak.

Zwycięski komiks "Dorosłość" jest o wiele lżejszą opowieścią. To ciepła, ale niebanalna historia o dorastaniu, zilustrowana lekkimi rysunkami. Wśród prac, które rozbawiły jury, był komiks "Słodka nieświadomość", żartobliwa opowiastka o kurczakach udających się na relaks do spa.

Specjalne wyróżnienie za komiks "W duchu Janusza Christy" otrzymali Maciej Kur i Piotr Bednarczyk za komiks "Lil i Put". Nagrodzone prace mają się ukazać nakładem wydawnictwa Egmont. Janusz Christa zmarł w Sopocie w 2008 roku. Czy wśród laureatów jest jego następca?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto