Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego! Co zrobić, by nasz pupil był szczęśliwy? Sprawdź te porady

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Sprawdź te porady!
Sprawdź te porady! 123f
Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego. Jako opiekunowie mruczków chcemy im zapewnić szczęście każdego dnia, a właściwa opieka i odżywianie to najlepsze sposoby na okazanie im naszej miłości i odwdzięczenie się za ich uczucie. Dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej dbać o kota, aby wspierać jego zdrowie oraz wzmacniać wyjątkową więź łączącą z opiekunem. O czym należy pamiętać, będąc opiekunem mruczka? Sprawdź!

Spis treści

Jak sprawić, by nasz kot był szczęśliwy? Kluczem do sukcesu jest troskliwy opiekun, który zna i zaspokaja potrzeby behawioralne swojego czworonoga każdego dnia. Każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, jednak podstawowe potrzeby są uniwersalne dla wszystkich kotów. Są to: poczucie bezpieczeństwa, dostęp do pokarmu i wody, możliwość drapania, realizacja instynktu łowieckiego, aktywność fizyczna oraz odpowiednia przestrzeń do życia. Jak o nie zadbać?

CZYTAJ TAKŻE: Te psy są najmądrzejsze! Eksperci stworzyli ranking najmądrzejszych ras psów. Nauczenie nowej komendy zajmuje im mniej niż pięć prób

Kocia przestrzeń

Jeżeli chcemy, aby nasz kot był szczęśliwy, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca dla niego. Co to oznacza? Po pierwsze, miejsce, w którym mruczek spędza większość czasu, powinno być bezpieczne i tak zaaranżowane, aby nasz pupil mógł zarówno w nim odpocząć, jak i pobawić się.

Nie jest tajemnicą, że koty uwielbiają różnego rodzaju zakamarki czy półki, po których mogą skakać. Warto więc zwrócić uwagę, żeby nie stały na nich cenne rzeczy, a wspinanie się po nich będzie dla naszego pupila bezpieczne. Można też zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane dla mruczków drapaki, tunele lub wieże.

Koty uwielbiają spać – ta czynność zajmuje im nawet 18 godzin w ciągu doby, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie miejsce do spokojnego wypoczynku. Idealnie sprawdzą się legowiska na podwyższeniu, z których mogą wygodnie obserwować otoczenie lub rozbudowane kocie domki – drzewka, w których kot może bawić się i spać. Może się także okazać, że mruczek wybierze karton po wyżej wymienionych produktach - te zwierzaki są indywidualistami, a pudełko idealnie spełni ich potrzeby - mogą się w nim schować i obserwować otoczenie jednocześnie. Zwróćcie tylko uwagę, czy nie ma ono niebezpiecznych elementów, np. taśmy klejącej, którą wasz pupil może zjeść.

Oczywiście na poczucie bezpieczeństwa kota wpływa też silna, pozytywna więź z opiekunem oraz jego troska i miłość.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gdańskie gepardy kończą pół roku! Rosną jak na drożdżach i uwielbiają zabawy z piłką [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pełnowartościowa dieta. Czym karmić kota?

Odpowiednie żywienie to jeden z kluczowych obszarów opieki nad pupilem. Należy pamiętać, że koty mają bardziej złożone potrzeby żywieniowe niż psy. Opiekun powinien zwrócić uwagę na obecność w karmie tauryny, wyższej zawartości argininy, aktywnej formy witaminy A (retinolu) i kwasu arachidonowego. Najlepszym pokarmem dla mruczka są dania opracowane specjalnie dla niego, czyli pełnoporcjowe wysokomięsne karmy.

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że w swojej diecie potrzebuje składników pochodzenia zwierzęcego. Jednak sądzenie, że kot je wyłącznie mięso (mięśnie szkieletowe) jest mylne. Pokarm składający się w 100% tylko z mięsa jest niedoborowy i może prowadzić do poważnych zaburzeń. Bardzo wartościowym elementem kociego menu, który dostarcza wiele ważnych substancji, są tzw. surowce pochodzenia zwierzęcego np. wątróbki, żołądki, serca, choć nie powinny one stanowić większości pokarmu.

CZYTAJ TEŻ: Cudowne zwierzaki do oddania na OLX w Kościerzynie i okolicy. Może Ty je przygarniesz? ZDJĘCIA

Ważna jest także tekstura posiłku.

- Pupil będzie szczęśliwy, jeśli w jego miseczkach znajdą się zarówno pokarmy mokre jak i suche. Dzięki temu otrzyma wszystko to, czego potrzebuje, a dodatkowo skorzysta z zalet obu formatów karmy. Mokre jedzenie dostarcza więcej płynów i jest mniej kaloryczne. Z kolei karmy suche wspierają higienę jamy ustnej. Koty, jako urodzeni drapieżnicy, polują często na małe zdobycze. Dlatego ważne jest, aby podawać jedzenie z saszetki na śniadanie i kolację, a suchy pokarm zostawić wychodząc z domu w ciągu dnia oraz na nocne łowy – mówi Maria Kotowska, Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej dla segmentu karmy dla zwierząt w Mars Polska.

Należy pamiętać, by mokra karma nie leżała zbyt długo na talerzyku, zwłaszcza latem, bo może się zepsuć i zaszkodzić kotu.

Dla kota ważne jest także, by naczynie z wodą nie stało zbyt blisko jedzenia. Wynika to z tego, że na wolności koty starają się, aby zachować oddzielne źródła żywności i wody, by uniknąć zanieczyszczenia napoju. Wiele mruczków po prostu nie lubi też, gdy woda pachnie jedzeniem, a może się to stać, gdy miseczki stoją obok siebie. Bardzo ważne jest podawanie pokarmu i picia z dala od kuwety.

Oczywiście przy wyborze karmy opiekun powinien zwracać uwagę na jej skład. Kotu niepotrzebne są zboża, cukry i inne wypełniacze, które zawierają karmy wielu znanych marek. Jeśli Twój kot ma problem z zalegającymi kłaczkami, warto także podawać mu specjalną pastę odkłaczającą.

Bez zabawy jest po prostu nudno!

Wspólne zabawy nie tylko zapewniają ruch zwierzęciu i stymulację poznawczą, pomagają rozładować ewentualne napięcie, ale także budują relacje z opiekunem. Taka aktywność umożliwia również odtwarzanie cyklu łowieckiego, a zatem pozwala zaspokoić instynkt, który u kotów jest bardzo silny. Cykl ten powinien mieć określony przebieg. Początkowo kot upatruje „ofiarę”, zaczyna ją gonić, ona ucieka, czworonogowi udaje się ją złapać, za co dostaje nagrodę np. przekąskę - tu sprawdzą sie tak zwane "smaczki" (oczywiście z dobrym składem), a potem odpoczywa. Tego typu zabawa powinna być intensywna, ale niezbyt długa – od kilku do kilkunastu minut. Zabawki dla kota możemy zrobić sami, np. umieścić na końcu sznurka kilka piórek (ważne, by były dobrze przymocowane i wykonane z materiałów bezpiecznych dla kota) lub też kupić gotowe wędki, myszki czy piłeczki.

Pielęgnacja i zdrowie

Dla kociego komfortu ważna jest także regularna pielęgnacja kocich pazurków. Tu sprawdzą się drapaki lub, w razie potrzeby, specjalne nożyczki. Warto dbać także o sierść - w tym przypadku mogą przydać się specjalne szczotki. Opiekun powinien dbać również o kocie oczy, uszy czy zęby, a w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z lekarzem weterynarii czy kocim behawiorystą.

Należy pamiętać, że koty potrafią świetnie ukrywać wszelkie dolegliwości, więc warto bacznie je obserwować, nie tylko dlatego, że uroczo wyglądają, ale także po to, by w razie potrzeby zadbać o ich zdrowie. Opiekun powinien również regularnie zabierać czworonoga do weterynarza - może gabinet lekarski nie jest ulubionym miejscem naszego pupila, ale jego zdrowie powinno być na pierwszym miejscu. Warto więc pamiętać o szczepieniach, odrobaczaniu i kastracji lub sterylizacji (jeśli nie mamy planów hodowlanych).

A zdrowy kot to szczęśliwy kot. Z kolei szczęśliwy kot to także szczęśliwy opiekun!

Z okazji Światowego Dnia Kota życzymy wszystkim kotom i ich opiekunom wszystkiego MIAUlepszego! :)

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto