Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Surowiec, z którego wyrabia się sny” w Instytucie Kultury Miejskiej. Ruszają Miastoprojekcje w Gdańsku

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W Gdańsku w IKM zobaczymy „Surowiec, z którego wyrabia się sny”
W Gdańsku w IKM zobaczymy „Surowiec, z którego wyrabia się sny” IKM
Miastoprojekcje wracają w IKM. Na początek filmowy dokument „Surowiec, z którego wyrabia się sny” Michaela Riepera i Lotte Schreiber. Po filmie dyskusja z architektką i urbanistką Agatą Twardoch.

„Surowiec, z którego wyrabia się sny” to dokument przedstawiający sześć projektów mieszkaniowych rozmieszczonych w różnych częściach Austrii, inicjowanych od lat 70. XX wieku do czasów współczesnych. Został stworzony, aby ukazać alternatywne modele zamieszkiwania powstające niezależnie od deweloperów.

- Historia rozpoczyna się od osiedli pionierów, którzy w 1975 roku zainicjowali projekt „Kooperatives Wohnen” w Graz-Raaba, który nieprzerwanie trwa do dzisiaj - wylicza Marta Bańka, kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji oraz Punktu Informacji Kulturalnej. - W dokumencie przedstawione są motywacje wyboru takiego sposobu współdzielenia nieruchomości w tamtych czasach, a także wypowiedzi o rozczarowaniach towarzyszących rzeczywistości wspólnego życia oraz korzyści wynikające z decyzji o zastosowaniu niestandardowego modelu budowy i użytkowania - zwłaszcza w kontekście rynku nieruchomości.

Przedstawiciele różnych pokoleń w filmie opowiadają o współczesnych ideach, które kierują ludźmi szukającymi alternatywy dla tradycyjnych form życia oraz o czynnikach determinujących podejmowane przez nich rozwiązania samoorganizacyjne.

Obraz Lotte Schreiber i Michaela Riepera świetnie ukazuje zarówno pozytywne, jak i negatywne strony spółdzielni, kooperatyw oraz modeli zarządzania wspólną przestrzenią na poziomie deliberatywnym. Dostarcza też obszerną ilość danych o powierzchni osiedli, liczbie mieszkańców, ilości używanych samochodów, rowerów oraz oferowanych usług.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z dr hab. inż. arch. Agata Twardoch, prof. PŚL architektką i urbanistką, adiunktką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Moderacja: dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, profesorka Politechniki Gdańskiej, związana z Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz, architektka i urbanistka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego.

  • Miastoprojekcje. Filmowe spotkania z miastem, „Surowiec, z którego wyrabia się sny”,
  • poniedziałek 4 marca
  • godz. 17.00,
  • Kino IKM, Targ Rakowy 11.
  • Bilety: 5 zł, do kupienia na stronie IKM - KLIKNIJ.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto