Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog Warszawa. 626 dni na wymianę 15 tys. kopciuchów. W centrum stolicy uruchomiono specjalny licznik antysmogowy

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Szymon Starnawski
Warszawa. W środę (14 kwietnia 2021 r.) w centrum stolicy uruchomiono licznik warszawskich "kopciuchów", tj. przestarzałych pieców zanieczyszczających środowisko. W naszym mieście działa jeszcze ok. 15 tys. takich kotłów. Od dzisiaj na ekranie reklamowym LED będą wyświetlane dane na temat liczby pieców pozostałych do wymiany oraz liczby dni, jaka została do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W ten sposób organizacja Polski Alarm Smogowy chce nakłonić mieszkańców oraz władze Warszawy do skuteczniejszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Szczegóły w artykule poniżej.

Smog w Warszawie. W centrum stolicy uruchomiono specjalny licznik kopciuchów

Nieuchronnie zbliża się dzień, w którym korzystanie z tzw. "kopciuchów" (tj. pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno) będzie zakazane prawnie. Do wprowadzenia w życie tzw. ustawy antysmogowej pozostało 626 dni, a w Warszawie musimy wymienić jeszcze 15 tys. pieców. Organizacja Polski Alarm Smogowy uruchomiła z tej okazji specjalny licznik na ekranie reklamowym LED. Przez kolejne 20 miesięcy będą wyświetlane na nim aktualizowane dane na temat liczby pozostałych "kopciuchów" do wymiany oraz liczby dni jaka została do wejścia w życie uchwały antysmogowej. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy mają czas do końca 2022 roku na wymianę starych kotłów.

Smog Warszawa. 626 dni na wymianę 15 tys. kopciuchów. W cent...

W ten sposób Polski Alarm Smogowy chce przypomnieć warszawiakom, że do zakończenia procesu likwidacji lub wymiany na inne źródła ciepła zostało już niewiele czasu. Inicjatorzy akcji liczą na to, że w ten sposób uda im się zmobilizować mieszkańców oraz władze miasta do skuteczniejszego działania.

Jak zaznacza PAS - w 2020 roku w stolicy wymieniono zaledwie 186 pieców w lokalach miejskich oraz 525 w lokalach prywatnych. Przy zachowaniu tak powolnego tempa nie ma szans, aby udało się doprowadzić do likwidacji wszystkich starych kotłów w terminie ujętym w uchwale antysmogowej. Polski Alarm Smogowy wzywa Warszawę do przyspieszenia tempa wymiany - chodzi zarówno o mieszkańców, jak i władze miasta. Urzędnikom zarzuca się opieszałość w tym temacie. Zdaniem PAS włodarze stolicy nie prowadzą intensywnych działań informujących o uchwale antysmogowej, konieczności wymiany kotłów i możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach.

Za wzór antysmogowej rewolucji stawiany jest za to Kraków, gdzie w niewielkim czasie liczbę kopciuchów udało się zredukować niemal do minimum - z 30 tys. sztuk do 800 ostatnich pieców. W stolicy Małopolski urzędnicy wzięli sprawę w swoje ręce, co dało skuteczne efekty. Mieszkańcom posiadającym stare piece składano wizyty, w trakcie których tłumaczono jak ważna jest wymiana kopciucha, informowano o możliwościach pozyskania dotacji na ten cel, ale także przypominano o karach, jakie będą grozić za nieusunięcie pieca zatruwającego środowisko. Polski Alarm Smogowy uważa, że Warszawę stać na podobne działanie, w szczególności pilne dotarcie do właścicieli kotłów i usprawnienie obsługi programów dotacyjnych.

Mamy nadzieję, że Licznik Kopciuchów zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotłów na węgiel i drewno emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego - ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii informacyjnej o wchodzącym za 2 lata zakazie użytkowania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego.

Jak wynika z badań opinii publicznej Polskiego Instytutu Ekonomicznego, świadomość konieczności wymiany kotłów i uchwały antysmogowej w woj. mazowieckim jest bardzo niska i wynosi 26%[1]. W Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza każdego roku umiera przedwcześnie blisko 50 tys. osób.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto