Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przed pierwszym dzwonkiem – organizacja roku szkolnego 2023/2024 w Sopocie

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
organizacja roku szkolnego 2023/2024 w Sopocie
organizacja roku szkolnego 2023/2024 w Sopocie pexels
W roku szkolnym 2023/24 do samorządowych szkół i przedszkoli w Sopocie uczęszczać będzie 4500 uczniów/wychowanków (w tym do szkół podstawowych – 1750 uczniów). Po raz pierwszy w ławce szkolnej zasiądzie 220 pierwszoklasistów, a do przedszkoli pójdzie ok. 740 dzieci. W związku z dużą liczbą młodzieży przystępującej do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, miasto utworzyło trzy dodatkowe klasy pierwsze: w I LO, II LO i III LO.

1 września w Sopocie

W sopockich przedszkolach opieką objętych zostanie ok. 740 wychowanków. Od wielu już lat miasto zapewnia dostęp do edukacji przedszkolnej wszystkich chętnym dzieciom mieszkającym w Sopocie. W nowym roku szkolnym do sopockich szkół i przedszkoli zapisanych jest 313 dzieci z Ukrainy. Wszystkimi dziećmi i młodzieżą zajmować się będzie 680 zatrudnionych w sopockich placówkach nauczycieli.

Na każdym poziomie kształcenia każda klasa będzie miała dodatkowe godziny na zajęcia obowiązkowe, pozalekcyjne, wyrównawcze z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczo-matematycznych oraz jęz. obcego i wychowania fizycznego. Z budżetu miasta rocznie przeznaczane jest na ten cel 1,5 mln zł.

– Nie ma ważniejszej rzeczy niż edukacja młodych osób, dlatego w tegorocznym budżecie środki na oświatę to aż 108 129 513 zł – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Subwencja to ok. 52,6 mln zł, więc pozostała kwota, czyli ponad 51%, to środki własne gminy. Dobrą przyjazną szkołę tworzą godnie wynagradzani, cieszący się prestiżem nauczyciele, którzy mają autonomię w prowadzeniu zajęć. I tylko w takim kierunku chcemy rozwijać sopocką oświatę – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W ramach współpracy z trójmiejskimi uczelniami w sopockich liceach ogólnokształcących akademiccy nauczyciele prowadzić będą dodatkowe zajęcia z m. in. aksonometrii, nauki rysunku, historii sztuki, podstaw prawa, medycyny, chemii i biologii.

Miejska inauguracja roku szkolnego 2023/24 odbędą się 4 września o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 (ul. J. Golca 3).

CZYTAJ TAKŻE:
Tak kiedyś wyglądała codzienność uczniów! Oto archiwalne szkolne zdjęcia z XX wieku

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed pierwszym dzwonkiem – organizacja roku szkolnego 2023/2024 w Sopocie - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto