Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Profilaktyka a ty" przestrzeże przed narkotykami

Kamila Grzenkowska
Caritas
Sopot wprowadza rewolucję w profilaktyce uzależnień. Chce skuteczniej odstraszać młodzież od ćpania. W jaki sposób - zdradza Kamila Grzenkowska.

Nauczyciel stojący przy tablicy, opowiadający młodym ludziom o szkodliwości zażywania narkotyków wywołuje wśród młodzieży częściej ironiczne uśmiechy niż strach przed sięgnięciem po używki. To ich na ogół nie zniechęca do spróbowania. Kolorowe ulotki "krzyczące", że narkotyki są niebezpieczne, też nie robią na nikim wrażenia. I z tego zdają sobie sprawę dorośli. Jak zatem przekonać młode osoby, że narkotyki, dopalacze, alkohol czy przemoc są ogromnym złem? Pracownicy sopockiego Caritas, wspólnie z miastem Sopot, postanowili zrealizować nietypowy projekt. Stworzyli grupę teatralną, która przygotowuje spektakle opowiadające o problemach dotykających młodych ludzi, m.in. o narkomanii czy przemocy w rodzinie. Projekt okazał się sukcesem, więc pomysłodawcy poszli za ciosem i obecnie przygotowują film opowiadający o nieszczęśliwej miłości młodych ludzi, która kończy się samobójstwem.

Ale od początku. Pomysł stworzenia projektu teatralnego narodził się ponad rok temu. Marcin Bednarz, pracownik sopockiego Caritas, został wysłany wówczas na szkolenie "animatorów kultury", organizowane przez Komendę Główną Policji w Warszawie. Szkolenie zainspirowało pana Bednarza i w ten sposób w Sopocie powstał projekt "Profilaktyka a Ty".

-Postanowiłem stworzyć teatralną grupę profilaktyczną. Zorganizowaliśmy casting w teatrze Atelier, do którego zgłosili się młodzi ludzi z sopockich liceów, a nawet gimnazjum. To przypadkowi ludzie, którzy po prostu chcieli sprawdzić się aktorsko na scenie - podkreśla Marcin Bednarz.

Założenie jest takie, by młodzież opowiadała młodzieży językiem teatru o problemach i przestrzegała ją przed tym, co złe.

Przygotowania przed pierwszym spektaklem pt. "Sekret" trwały kilka miesięcy. To historia rodziny, w której rodzice dużo pracują i jeszcze więcej zarabiają, starając się zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość. Problem w tym, że dorośli oczekują od swego syna bardzo dużo, zapisali go m.in. na kilka kursów językowych i zajęcia sportowe. Chłopakowi jednak z dnia na dzień przestaje starczać sił na sprostanie wszystkim wymaganiom rodziców. W jego życiu pojawia się kolega, który proponuje mu "cukierki". Ten zgadza się i krok po kroku zaczyna uzależniać się od narkotyków. Ojciec, widząc, że jego syn został ćpunem, wyrzuca go z domu.
- Wystawialiśmy ten spektakl w Sopocie i Tczewie, dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Niemal za każdym razem co najmniej połowa osób płakała, niektórzy wychodzili - opowiada Marcin Bednarz. Spektakl okazał się sporym sukcesem.

-Po każdym przedstawieniu rozdawaliśmy ankiety, które wypełniała publiczność. Bardzo dobrze ocenili nasz projekt, dużo wyżej niż np. ulotki czy pogadanki w szkole - zaznacza Marcin Bednarz. - Spektakle są formą bardziej wymowną. Bardziej przemawia do ludzi, jeśli widzą np. na scenie dilera narkotyków, którego gra ich rówieśnik oraz młodych ludzi, którzy kupują od niego te używki i to, co się dzieje po ich zażyciu.

Ale nie tylko narkotyki były tematem tej grupy. Podejmowała też problem przemocy, w tym przez telefon i internet, pokazując jak można wyrządzić komuś ogromną krzywdę i doprowadzić nawet do samobójstwa. Spektakl "Dzwonek" opowiadał z kolei o przemocy w domu i alkoholizmie ojca, a także o nastolatku - ćpunie, który sprzedaje swoją dziewczynę dilerowi, by móc spłacić dług wobec niego.

Po intensywnej pracy nad przedstawieniami nastąpiła kilkumiesięczna przerwa. Reaktywacja nastąpiła w tym roku - grupa postanowiła nakręcić film dla młodzieży, poświęcony jej problemom. Stworzyła nawet własną ścieżkę dźwiękową. Jego tytuł: "Lilia narkomana".

-Będzie to historia miłości dwojga młodych ludzi. Chłopak jest uzależniony od narkotyków, stara się z tym walczyć, ale nie udaje mu się przezwyciężyć nałogu. Popełnia samobójstwo - zdradza 18-letni Mateusz Skokowski, lider sopockiej grupy. - Wiemy, że taki problem dotyka wielu młodych ludzi, dlatego chcemy o tym opowiedzieć i przestrzec.

Film wyświetlany ma być podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie. Małgorzata Pobłocka, pełnomocnik prezydenta Sopotu ds. uzależnień, podkreśla, że miastu zależy na tym, by te spektakle były związane z profilaktyką "zachowań ryzykownych", m.in. narkomanią i przemocą. Jesienią zostanie ogłoszony konkurs skierowany do młodych ludzi na scenariusz kolejnego spektaklu, który ma być przekazem dla młodzieży.

Kamila Grzenkowska

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt "Profilaktyka a ty" przestrzeże przed narkotykami - Sopot Nasze Miasto

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto