Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki za czynsz w mieszkaniach komunalnych w Sopocie. Miasto chce złagodzić drastyczny wzrost

Michał Karcz
Michał Karcz
W Sopocie wzrosną czynsze za mieszkania komunalne. Wzrost jest związany z poniesieniem stawki odtworzeniowej. Miasto chce złagodzić drastyczny skok opłat
W Sopocie wzrosną czynsze za mieszkania komunalne. Wzrost jest związany z poniesieniem stawki odtworzeniowej. Miasto chce złagodzić drastyczny skok opłat Tomasz Bolt/Polskapresse
Wszyscy lokatorzy z Sopotu, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych wybudowanych po 2010 roku, muszą liczyć się ze wzrostem czynszów. Podwyżka jest związana z decyzją wojewody z poprzedniego roku o wyższej stawce odtworzeniowej. To właśnie na jej podstawie obliczany jest bieżący czynsz mieszkań. Miasto chce przyjąć uchwałę, która złagodzi podwyżkę opłat.

Czynsz za mieszkania komunalne w Sopocie w górę

Stawka odtworzeniowa to sposób obliczania wartości mieszkania na podstawie powierzchni użytkowej lokalu oraz wskaźnika odtworzeniowego w przeliczeniu na 1m². W województwie pomorskim taki wskaźnik jest ustalany decyzją wojewody, który od września 2023 roku do teraz wynosi 5 927 zł.

Co ważne, na podstawie tego wskaźnika w Sopocie obliczany jest czynsz w mieszkaniach komunalnych. Obecnie jest to 3% stawki odtworzeniowej. Władze miasta zdecydowały się na jej obniżenie, co tłumaczone jest troską o finanse mieszkańców. O tych planach poinformowała na konferencji Magdalena Czrzyńska-Jachim, która pełni obowiązki prezydentki Sopotu.

Koszty życia rosną, dlatego staramy się nie zwiększać obciążeń dla sopocian. Stawki za najem lokali komunalnych w tzw. starym zasobie od 2022 roku pozostawały bez zmian. Okazało się, że zmieniła się stawka odtworzeniowa, która jest podstawą do obliczania czynszów w mieszkaniach komunalnych. W Sopocie jest 250 takich mieszkań, w których mieszka prawie 800 osób. Bardzo radykalny wzrost stawki spowodował olbrzymi wzrost czynszów. Obecnie wynosi on prawie 37 procent - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydent Sopotu.

Ile wynosi czynsz za mieszkanie komunalne w Sopocie?

Władze Sopotu postanowiły, że na najbliższej sesji Rady Miasta przedstawiona zostanie uchwała, na mocy której zmieniona zostanie stawka obliczania czynszów z 3 % do 2,5%. W ten sposób wzrost opłat za mieszkanie komunalne wyniesie nie 37% a 14,7%. Jeżeli uchwała zostanie podjęta, zmiany wejdą w życie na początku 2024 roku. Wówczas czynsz za jeden metr kwadratowy wyniesie 16,99 zł za metr kwadratowy.

Ważną informacją jest to, że zmiana obliczania czynszów dotyczy wszystkich lokatorów, którzy wynajmują mieszkanie komunalne w tzw. "nowym budownictwie", czyli blokach wybudowanych po 2010 roku. Według informacji przekazanych przez władze Sopotu stawka odtworzeniowa obejmie również mieszkania komunalne, które zostaną oddane do użytku w przyszłości.

"Stawka 2,5 % będzie zasadą wyliczania czynszów, która nie będzie określona żadnym horyzontem czasowym" - dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim

Stawka w lokalach komunalnych sprzed 2010 roku niezmiennie będzie wynosiła 8,38 zł za metr kwadratowy. Dotyczy to również lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, gdzie opłata za metr kwadratowy to 3,60 zł.

Niższe stawki czynszów od początku 2024 roku obowiązują również w lokalach użytkowych takich jak sklepy, lokal gastronomiczne czy przychodnie. Decyzję o ich obniżeniu podjął jeszcze w 2023 roku były prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

CZYTAJ TEŻ: Ferie zimowe 2024 w Sopocie. Przygotowano szereg wydarzeń i atrakcji dla dzieci i młodzieży

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki za czynsz w mieszkaniach komunalnych w Sopocie. Miasto chce złagodzić drastyczny wzrost - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto