Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni mieszkańcy województwa pomorskiego przygotowali świąteczne prace

Kamila Grzenkowska
Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa ma różne oblicza. Udowodnili to uczestnicy konkursu plastycznego, który zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Przygotowane przez nich szopki prezentowały charakterystyczne sopockie elementy: wieżyczki i kamienice, ale też... korty tenisowe. Był również Parasolnik - legendarna postać kurortu.

Kreatywności nie brakowało też przy doborze techniki wykonania prac. Ponieważ organizatorzy konkursu nie narzucili żadnej, uczestnicy korzystali m.in. z wełny, słomy, szkła, gliny, bibuły i drewna. Z form plastycznych dominowały natomiast - batik (obrazy malowane woskiem), witraż oraz kolaż.

Pierwsze miejsce przyznano pracy grupowej wykonanej przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kolnika, Fundacji "Żyć Godnie". Ich szopka umieszczona została na sopockich kortach tenisowych, a za żłóbek posłużyła... rybacka łódka.

Drugą nagrodę, za ciekawe wełniane postaci, przyznano uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Sadlinkach. Trzecie miejsce przypadło Środowiskowemu Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej, którzy do swojej szopki wykorzystali m.in. glinę, słomę, mech i płótno.

Osoby obecne podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu przyznały nagrodę publiczności. Wyróżniona została szopka wykonaną techniką witrażu przez Adama Zielonkę z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Łapinie.

Zobacz: Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Gdańsku

Konkurs skierowany był do osób niepełnosprawnych z całego województwa pomorskiego.
- Dla nich sam proces tworzenia ma wartość terapeutyczną i rozwijającą zarówno ich wyobraźnię, jak i zdolności manualne - podkreśla Andrzej Czekaj, zastępca dyrektora MOPS w Sopocie.

Celem zorganizowanego, już po raz czwarty, konkursu, jak tłumaczą przedstawiciele sopockiego MOPS, jest propagowanie tradycji szopki polskiej oraz zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W ten sposób chcą też wspierać i popularyzować twórczość osób niepełnosprawnych intelektualnie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto