Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto wdroży nowy system ostrzegania przed zagrożeniami powodziowymi

EA
Karolina Misztal
Stacje pomiarowe, stacja meteo, stanowisko dyspozytorskie, syreny alarmowe i elektroakustyczne – to tylko część elementów nowego systemu ostrzegania przed zagrożeniami powodziowymi, który jeszcze do końca bieżącego roku zostanie wdrożony na terenie Sopotu. Wszystko w ramach większego projektu unijnego.

Przedmiotem unijnego projektu „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu” jest zbudowanie nowoczesnego, jednolitego, w pełni cyfrowego systemu alarmowania, który umożliwi skuteczne powiadamianie o zagrożeniu jak największej liczby mieszkańców Gdańska i Sopotu.

W ramach inwestycji, w Sopocie zaplanowano m.in. rozbudowę stacji pomiarowych monitorujących poziom wody na zbiornikach retencyjnych, budowę stacji meteo do obserwacji warunków meteorologicznych, budowę systemu informowania i ostrzegania o zagrożeniach, rozbudowę systemu alarmowania i ostrzegania o zakup i instalację syren alarmowych z wyposażeniem, rozbudowę istniejących syren elektroakustycznych do możliwości cyfrowego sterowania syrenami, budowę stanowiska dyspozytorskiego oraz konfigurację systemu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest dla nas najważniejszym zadaniem. Z żywiołem nie wygramy, ale jeśli możemy zminimalizować jego niszczące skutki, warto podjąć wszelkie działania – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Sieć pomiarowa stanów wód w Sopocie będzie zlokalizowana na wylotach ze zbiorników retencyjnych potoków: Kamiennego, Karlikowskiego i zbiornika retencyjnego dla zlewni kanalizacji deszczowej al. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. Kochanowskiego. Stacje pomiarowe opadów atmosferycznych usytuowane będą w zlewniach górnego i dolnego tarasu sopockich potoków: Kamiennego (ul. Kolbergera, Haffnera) i Karlikowskiego (Dolina Reja, Karlikowo).

Zobacz też: Regaty "Trzy Mola" 2018 w Sopocie.Początek sezonu żeglarskiego

- Budowa i uruchomienie hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej pozwoli na wcześniejsze reagowanie służb w przypadku zarządzania kryzysowego podczas opadów o dużym natężeniu – tłumaczą władze miasta. - Zjawisko to obserwowane jest w ostatnich latach coraz częściej i związane jest z globalnym ociepleniem klimatu. W perspektywie budowa takiego systemu pozwoli na stworzenie układu zdalnego sterowania pracą zbiorników retencyjnych (z mechanizacją pracy urządzeń sterujących napełnianie i otwieranie odpływów) – dodają.

Koszty realizacji projektu w Sopocie to ok. 170 tys. zł. Dofinansowanie unijne sięgnie 70 proc. Wszystkie prace zakończyć się mają jeszcze w tym roku.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/37/31/5a250e0473fdc_o.jpg?1512980681" width="100%">

Zmiany opłatach rolniczych w 2018 roku

Zakaz handlu w niedzielę - wyjątki dla rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto