Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacek Krywult i Janusz Okrzesik - przepytujemy kandydatów

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Jakich inwestycji potrzebuje miasto, jak nad Białą zatrzymać młodych? - pytamy kandydatów. Jacek Krywult i Janusz Okrzesik mają swoje pomysły i racje. Na kogo postawią bielszczanie?

Jackowi Krywultowi i Januszowi Okrzesikowi zadaliśmy pięć pytań tuż przed drugą turą wyborów.

1. Jakie inwestycje w mieście będą dla Pana priorytetowe w najbliższych czterech latach i dlaczego?

Jacek Krywult: .W tej chwili - w kontekście zwiększającej się liczby zachorowań na nowotwory -najważniejszą miejską inwestycją jest rozbudowa i modernizacja Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego. Chcemy, by była to placówka na miarę ośrodków klinicznych.
Bardzo ważna jest także dalsza termomodernizacja szkół i przedszkoli, a także kontynuacja budowy przyszkolnych boisk i placów zabaw.
Bardzo istotna jest dalsza rozbudowa układu komunikacyjnego. Dwie najważniejsze inwestycje w tym zakresie to przebudowa ulic Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej oraz Żywiec-kiej i Krakowskiej.
Od wielu miesięcy pracujemy też nad zagospodarowaniem terenów nadrzecznych w mieście. Złożyliśmy już stosowny wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych tego przedsięwzięcia. Dzięki tej inwestycji zyskamy wiele terenów rekreacyjnych w mieście.

Janusz Okrzesik: . Po wyborach dokonam przeglądu prowadzonych i planowanych inwestycji, gdyż celowość i rzetelność niektórych z nich budzi sporo wątpliwości. Należy też pamiętać, że środki budżetowe przeznaczone na inwestycje będą w najbliższych latach mocno ograniczone ze względu na zadłużenie miasta, pozostawiane przez obecne władze.
Sprawy najpilniejsze to usunięcie błędów powstałych przy projektowaniu i eksploatacji składowiska odpadów w Lipniku; niestety, szacunkowy koszt niezbędnych przedsięwzięć to ok. 30 mln zł, opracowanie nowego, racjonalnego projektu przebudowy ulicy Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej - inwestycja konieczna ale nie w kształcie proponowanym dotychczas, dokończenie budowy stadionu miejskiego, gdyż dalsza nieudolność w prowadzeniu tej inwestycji powoduje nie przewidywane wcześniej, wielomilionowe koszty, uruchomienie budownictwa komunalnego (w pierwszym roku zaproponuję wykorzystanie na ten cel 6 mln zł), zwiększenie ilości łóżek na oddziałach ogólno internistycznych (po likwidacji kolejnego oddziału w szpitalu miejskim występuje drastyczny brak w tym zakresie), zwiększenie środków w budżecie obywatelskim, przeznaczonych na realizację małych inwestycji osiedlowych.
Dwa wielkie zadania inwestycyjne na najbliższe dwie kadencje to budowa ulicy Nowopiekarskiej oraz podmiejska kolej dojazdowa. W obu wypadkach miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich, a możliwość pozyskania środków zewnętrznych zweryfikuje realność tych planów.
Zamierzam również kontynuować rozpoczęte już starania o pozyskanie środków na przebudowę DK 52 oraz rozbudowę Beskidzkiego Centrum Onkologii.

2. Jaki ma Pan pomysł na zatrzymanie młodych ludzi w mieście - w jaki sposób stworzyć warunki przedsiębiorcom, firmom do tworzenia miejsc pracy dla młodych bielszczan?

Janusz Okrzesik: Nawiązując do bielskich tradycji przemysłowych trzeba przywrócić odpowiednią rangę kształceniu technicznemu, w tym - przy aktywnym udziale Miejskiego Zarządu Oświaty - stworzyć mechanizm współpracy szkół z pracodawcami oraz obniżyć ilość uczniów przypadających na jeden oddział szkolny.
Wspieranie uczelni wyższych przez samorząd jest naturalnym działaniem na rzecz miejscowej młodzieży. Miasto zaangażuje się w program stypendialny, zachęcający najzdolniejszych uczniów do podjęcia studiów na bielskich uczelniach.
Wykorzystując niewielki margines swobody podatkowej, będący w gestii samorządu, zaproponuję taką zmianę struktury podatków lokalnych, by zachęcić do inwestowania w mieście firmy z zakresu usług finansowych, IT i nowoczesnych technologii. Na północ od obecnego centrum miasta wyznaczymy obszar bielskiego "city" pod nowoczesną zabudowę biurową, przyciągającą centra biznesowe i usługowe. Nowe miejsca pracy zapewnią także podmioty z dziedziny ekonomii społecznej: stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie socjalne.
Ważnym elementem wiążącym młodych ludzi z miastem jest dostępność tanich mieszkań, zarówno na wynajem jak i na własność. Samorząd zaangażuje się w budowę mieszkań komunalnych oraz wsparcie lokalnego programu pierwszego mieszkania dla młodych.

Jacek Krywult: Bielsko-Biała jest bardzo dobrze postrzegane przez przedsiębiorców, czego najlepszym dowodem jest nasze miejsce w ścisłej czołówce rankingu Forbes'a miast przyjaznych biznesowi. Naszymi atutami są m.in. znakomite położenie, bardzo dobry układ drogowy, przedsiębiorczość mieszkańców, bogate gospodarcze tradycje i proinwestycyjna polityka samorządu. To wszystko sprawia, że wielu poważnych inwestorów, w tym największe światowe koncerny bardzo chętnie otwierają u nas swoje zakłady. Już w grudniu - w efekcie m.in. naszych działań - kolejny światowy potentat rozpocznie w Bielsku-Białej budowę swojej fabryki, co przełoży się na sporą liczbę nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.

3. Czy w Bielsku-Białej jest jeszcze miejsce dla kolejnych galerii handlowych (lub sklepów wielkopowierzchniowych)?

Jacek Krywult: Moim zdaniem liczba galerii handlowych w naszym mieście jest zupełnie wystarczająca. Trzeba przy tym pamiętać, że zdecydowana większość z nich powstała zanim po raz pierwszy objąłem stanowisko prezydenta. Inna sprawa, że prezydent nie ma większego wpływu na budowę kolejnych wielkopowierzchniowych sklepów. Powstają one przecież na prywatnych gruntach i jeżeli inwestor spełni wszystkie prawne wymagania nie mamy prawa blokować takiej inwestycji. Jeżeli ktoś zatem twierdzi, że ograniczy w mieście liczbę galerii handlowych to po prostu nie wie o czym mówi. Nie da się bowiem tego zrobić zgodnie z prawem.

Janusz Okrzesik:. Bielsko-Biała nie potrzebuje nowych supermarketów i galerii handlowych. W ramach kompetencji, które daje władzom miasta prawo samorządowe, będę przeciwstawiał się kolejnym inwestycjom tego typu.

4. Co zrobić, by turyści w mniejszym stopniu omijali Bielsko-Białą kierując się zimą i latem do Szczyrku, Wisły, czy Ustronia?

Janusz Okrzesik: Wbrew propagandzie Bielsko-Biała nie jest miastem o dużym samodzielnym potencjale turystycznym. Szansą dla Bielska-Białej jest przygotowanie miasta do roli handlowego i kulturalnego centrum całego regionu turystycznego. Konieczna jest ścisła współpraca z Beskidzką Piątką (Szczyrk, Wisła, Ustroń, Brenna, Istebna) w celu pełniejszego wykorzystania potencjału miasta jako centrum regionu turystycznego. Nie ma sensu konkurować ze Szczyrkiem czy Wisłą wyciągami i hotelami, należy w porozumieniu z nimi budować listę atrakcji, które przyciągną do miasta przyjeżdżających na wypoczynek w Beskidy.

Jacek Krywult: O galeriach handlowych można mieć różne zdanie, ale faktem jest, że dzięki nim Bielsko-Biała urasta powoli do rangi regionalnego centrum handlu. To jest jeden z powodów, dla którego turyści już u nas się zatrzymują. Gmina natomiast stara się stwarzać gościom odpowiednie warunki do rekreacji stąd m.in. inwestycje w ośrodek narciarski na Dębowcu, bazę hotelową na terenach podstocza czy kąpielisko w Cygańskim Lesie. Uzupełnieniem tych inwestycji będzie wspomniany już projekt zagospodarowania terenów nadrzecznych. Intensywnie pracujemy też nad większym turystycznym wykorzystaniem Szyndzielni.

5. Dlaczego warto na Pana zagłosować?

Jacek Krywult: . Przede wszystkim nigdy nie składałem obietnic bez pokrycia. Obiecać - zwłaszcza w kampanii wyborczej - można dużo, ale później trzeba jeszcze znaleźć sposób i przede wszystkim środki na realizację obietnic. W ostatnich tygodniach nikt z moich konkurentów o pieniądzach nie mówił, a to jest przecież punkt wyjścia do przeprowadzenia każdej, najmniejszej nawet inwestycji. Przez dwanaście lat udowodniłem ponadto, że jestem człowiekiem czynu. Potwierdzeniem tego są zmiany na lepsze, jakie zaszły w naszym mieście - zaczynając od rozbudowy miejskiej infrastruktury, a na jakości życia kończąc. Moja osoba jest gwarantem dalszego, zrównoważonego rozwoju miasta.

Janusz Okrzesik: Warto na mnie głosować, bo w Bielsku-Białej potrzebna jest zmiana. Pewna technokratyczna formuła rządzenia, bez udziału mieszkańców i bez jasnej wizji rozwoju miasta, już się wyczerpała. Do wyboru mamy bezładne dryfowanie lub nowy impuls. Moje zwycięstwo gwarantuje zmianę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto