Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Sopocie. Radni przygotowują się do budżetu na... 2015 rok

Kamila Grzenkowska
Ze środków z budżetu obywatelskiego w Sopocie powstały m.in. place zabaw.
Ze środków z budżetu obywatelskiego w Sopocie powstały m.in. place zabaw. Karolina Misztal
Sopoccy radni postanowili sprawić, by budżet obywatelski był jeszcze bardziej... obywatelski. Mimo iż niedawno zakończyły się prace nad budżetem na 2014 r., część radnych już myśli o kolejnej edycji. A ma być ona jeszcze bardziej przyjazna mieszkańcom.

Przed kilkoma dniami powołano doraźną komisję ds. budżetu obywatelskiego, która zajmie się przygotowaniami prac w przyszłym roku.

Sopoccy radni myślą już o budżecie obywatelskim na rok 2015

Radni proponują szerszy podział projektów. W dotychczasowych edycjach propozycje sopocian dzielono na ogólnomiejskie, a więc te, które miały służyć większości mieszkańców, i bardzo lokalne, jak np. remont niewielkiej uliczki. Lokalne przypisywano do czterech okręgów wyborczych obowiązujących w mieście.

Od przyszłego roku będzie obowiązywać jeszcze jedna kategoria: projekty społeczne (np. zajęcia ruchowe, plastyczne, szkolenia czy osiedlowe DKF-y).

- Analizując sprawozdanie z wykonania budżetu obywatelskiego w zeszłym roku, doszliśmy do wniosku, że większość projektów typowo społecznych nie miała szans w konfrontacji z tymi infrastrukturalnymi. To oczywiste, że np. remont ulicy wydaje się ważniejszy niż zajęcia plastyczne, ale te drugie też są potrzebne - zaznacza Zbigniew Duzinkiewicz, radny PO, członek komisji doraźnej.

Budżet obywatelski w Trójmieście. Sopot najbardziej zaawansowany w inwestycjach

Radni chcą także edukować, i to już najmłodszych, na "lekcjach obywatelskości". Uczniowie mają dowiadywać się czym jest budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, na czym polega i dlaczego warto się angażować w jego przygotowanie. Kolejny pomysł nazwano "Przy kawie o projekcie".

Chodzi o to, by pomóc mieszkańcom w pisaniu projektów zgłaszanych do budżetu. W Sopocie będą organizowane spotkania w formie kawiarenek z udziałem specjalistów, którzy później zaopiniują złożone przez mieszkańców wnioski. - Sopocianie mają coraz więcej konkretnych pytań, na które odpowiedzi nie zawsze znają radni. Dlatego będzie można porozmawiać z ekspertami, by np. złożyć dobry, także pod kątem formalnym, wniosek - zaznacza radny Duzinkiewicz.

Jaki powinien być budżet obywatelski na 2015 rok?

Dotychczas zdarzało się, że część wniosków trzeba było odrzucać właśnie ze względów formalnych, bo zgłoszone pomysły dotyczyły np. terenu sopockiej spółdzielni, a tego budżet partycypacyjny nie obejmuje.

Radni chcą też umożliwić już w najbliższej edycji budżetu obywatelskiego zgłaszanie projektów przez instytucje działające na terenie miasta, np. sopockie szkoły czy przedszkola.

Sopot był pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić u siebie budżet obywatelski. Bardzo szybko okazało się, że przykład kurortu posłużył innym miastom do wprowadzania podobnych rozwiązań. W czerwcu br. zakończyły się prace nad przygotowaniem już trzeciego budżetu partycypacyjnego w mieście, który będzie obowiązywał od 2014 r. Sopocianie mieli tym razem do rozdysponowania 4 mln złotych. Połowę tej sumy przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, w tym dofinansowanie remontów zabytkowych kamienic, a pozostałe 2 mln zł zostaną wydane m.in. na lokalne remonty chodników i schodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto