Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Sopocie. Na co sopocianie chcę wydać pieniądze? Głosowanie od poniedziałku!

Kamila Grzenkowska
Mieszkańcy kurortu chętnie zgłaszają i popierają takie inwestycje jak siłownie na świeżym powietrzu
Mieszkańcy kurortu chętnie zgłaszają i popierają takie inwestycje jak siłownie na świeżym powietrzu Fotobank.pl/UMS
W poniedziałek rozpoczyna się 3-tygodniowe głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców kurortu w ramach budżetu obywatelskiego w Sopocie. Mieszkańcy chętnie popierają takie inwestycje jak siłownie na świeżym powietrzu.

Wybiegi dla psów, miejsca na ognisko, budowa miasteczka ruchu drogowego, a może postawienie kolejnych ławek zarówno przy popularnych, jak i mniej uczęszczanych trasach spacerowych - specjalna komisja już sprawdziła, pod kątem formalnym i możliwym do realizacji, projekty sopocian zgłoszone do kolejnej już edycji budżetu obywatelskiego, która realizowana będzie w 2016 r.
**

Budżet Obywatelski w Sopocie. Ile pieniędzy mają do wydania sopocianie?

**

Mimo iż prace nad BO prowadzone są już po raz piąty i w mieście zrealizowano sporo niewielkich inwestycji oraz projektów społecznych, to mieszkańcy nadal potrafią zaskoczyć swoją pomysłowością. Tradycyjnie dominują jednak remonty ulic i chodników - wciąż wiele z nich wymaga naprawy.

To, które projekty zakwalifikowały się do ostatecznego, powszechnego głosowania wśród mieszkańców, można sprawdzić na stronie sopot.pl/bosopot. 8 czerwca rozpoczyna się głosowanie internetowe, a 15 czerwca - tradycyjne, papierowe. Głosy będzie można oddawać do 28 czerwca.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 231 projektów - dokładnie tyle samo, ile w zeszłym roku. Jak informują urzędnicy, 123 projekty zostały zweryfikowane pozytywnie, ale ze względu na to, że niektóre pomysły się dublowały, na karty do głosowania trafi 108 wniosków. 38 z nich to projekty ogólnomiejskie.

Część pomysłów złożonych przez sopocian zostało odrzuconych.
- Bardzo często wnioski nie są poddawane pod głosowanie, gdyż dotyczą inwestycji już zaplanowanej do realizacji w bieżącym roku lub takiej, która aplikuje o pozyskanie środków unijnych - tłumaczy Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Sopocianie są wrażliwi i znajduje to swoje odzwierciedlenie również w złożonych "miękkich" projektach, takich jak np. szkoła rodzenia, zajęcia redukujące stres czy zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi - zaznacza Skwierawski.

W 2016 roku do rozdysponowania będzie, podobnie jak w latach poprzednich, kwota 4 mln złotych: 2 mln przeznaczone zostaną na zadania ogólnomiejskie, a pozostałe 2 mln podzielone będą na cztery okręgi do głosowania.
Przez ostatnie trzy lata w ramach budżetu obywatelskiego w Sopocie zrealizowano 82 projekty, o wartości ponad 15 mln złotych.
Kurort był także pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło projekt budżetu. Dzisiaj na podobne rozwiązanie decydują się kolejne polskie miasta i miasteczka.

Co nowego w tym roku?

- Możliwość składania wniosków do BO poprzez formularz internetowy na stronie www.obywatelskisopot.pl.
- Czas na odwołania - po weryfikacji wniosków i ich wstępnym opublikowaniu wnioskodawcy mają tydzień na złożenie swoich uwag.
- Aż 3-tygodniowe głosowanie internetowe. Taka forma głosowania cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością (w zeszłym roku około 60 proc. głosów oddano przez internet).
- Urzędnicy zachęcali w tym roku mieszkańców do zgłaszania projektów do BO, zapraszając ich ... na wspólne sadzenie kwiatów. Spotkania temu poświęcone odbywały się w kwietniowe weekendy w różnych częściach Sopotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto