Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zderzenie lokomotywy z samochodem - symulacja. Kampania „Bezpieczny Przejazd” ZDJĘCIA, FILM

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Wypadek kolejowy - lokomotyw staranowała samochód
Wypadek kolejowy - lokomotyw staranowała samochód Screen/YouTube/Straż Ochrony Kolei
O bezpieczeństwo podczas wakacyjnych podróży w 2022 roku dba m.in. Straż Ochrony Kolei. W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK wzięli udział w symulacjach przedstawiających zderzenia lokomotywy z samochodem. Na czym polega "Żółta naklejka", która ratuje życie? Jak zachować się w sytuacji kryzysowej na przejeździe?

- Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych - mówi Bartłomiej Wolak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei. - SOK przestrzega przed niezatrzymywaniem się przed znakiem stop, ignorowaniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem zamkniętych, wjeżdżaniem pod opadające rogatki, czy też wjeżdżaniem na przejazd bez możliwości zjazdu.

Codziennie w trakcie wakacji ponad 800 funkcjonariuszy SOK patroluje dworce, perony i sprawdza pociągi. Straż Ochrony Kolei pilnuje, aby w sezonie wolnym od szkoły odpoczynek dzieci i młodzieży był bezpieczny - z dala od zabaw przy torach i obiektach kolejowych.

Funkcjonariusze przypominają, że przebywanie dzieci bez nadzoru przy torach może zakończyć się tragicznie.

- Na terenach kolejowych, przy wiaduktach i mostach wykorzystywane są samochody MCM (mobilne centra monitoringu), dzięki którym możliwe jest obserwowanie tego, co dzieje się na linii z ukrycia. Organizowane są patrole zmotoryzowane oraz z psami służbowymi - informuje Bartłomiej Wolak.

W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK wzięli udział w symulacjach przedstawiających niebezpieczne zdarzenia, do których dochodzi na przejazdach kolejowo–drogowych.

W filmie zamieszczonym poniżej zaprezentowano praktyczne porady, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej:

"Bezpieczny Przejazd" - żółta naklejka

Żółte naklejki znajdują się na przejazdach kolejowo-drogowych i mają trzy ważne numery.

- To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu - informuje rzecznik Wolak.

Cały czas dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

- W przypadku zauważenia niebezpieczeństwa każdy może zgłosić interwencję. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie - podkreśla rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

ZOBACZ TEŻ:
Wypadek śmiertelny na torach w pobliżu stacji SKM Wejherowo-Nanice. Utrudnienia w ruchu kolejowym na trasie Gdańsk - Lębork | ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zderzenie lokomotywy z samochodem - symulacja. Kampania „Bezpieczny Przejazd” ZDJĘCIA, FILM - Dziennik Bałtycki

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto