Z jakiej mąki można piec pieczywo? Sprawdź, jaka mąka nadaje się do poszczególnych potraw i wypieków

Akcja specjalna Temat tygodnia: Zdrowie Pieczywo
Wybór mąki przesądza o smaku chleba, warto więc sprawdzić, która będzie do tego wypieku najlepiej się nadawała. Im wyższy wskaźnik, tym ciemniejszy jej kolor i mniejsze zmielenie naszej kromki. I tym jest zdrowsza, bo bogatsza w błonnik i składniki odżywcze. Ale i od tej reguły są wyjątki. Im więcej więc się dowiesz o mące, tym pewniejszy stanie się twój sukces w kuchni.

Co warto wiedzieć o mące?

Wśród najpopularniejszych mąk wymienić możemy mąkę pszenną i żytnią. To z mąki pszennej pieczemy ciasta, wykorzystujemy ją do przygotowania naleśników czy pysznych wytrawnych babeczek. Z niej również wygniatamy ciasto na pierogi, wyrabiamy drożdżowy placek czy chleb na drożdżach. Z mąki pszennej na co dzień korzystamy w kuchni i trudno wyobrazić sobie bez niej klasyczne wypieki i potrawy. Pozbawianie pszenicy czy żyta okrywy owocowo-nasiennej (usuwa się otręby), a później mielenie ziarna pozwala uzyskać mąkę o pożądanych właściwościach. Inaczej zachowuje się miałka i delikatna mąka tortowa, a inaczej ta przeznaczona do wypieku chleba.

Mąka – jakie kryje wartości odżywcze?

Starajmy się zwrócić uwagę, czy kupujemy mąkę odpowiednią do danego rodzaju potrawy oraz wykorzystajmy jej różne rodzaje. Warto dodać, iż można ze sobą mieszać różne rodzaje mąk, na przykład pszenną, białą z razową, co pozwala obniżyć indeks glikemiczny gotowej potrawy. Dzięki temu zapewnimy swojemu organizmowi różne składniki odżywcze, w zależności od tego, z jakiego zboża mąka powstała.

Na przykład 100 g najczęściej wykorzystywanej do wypieków mąki pszennej to źródło wartościowych składników mineralnych, m.in. manganu, żelaza czy cynku, a także witamin, np. B1 i PP. Również mąka żytnia zawiera mangan i cynk, jest w niej z kolei więcej witaminy B2. Natomiast 100 g mąki gryczanej dostarczy nam manganu, fosforu czy magnezu. Mąka ta nie zawiera natomiast glutenu, dlatego produkty z niej powstałe mogą jeść osoby, które ze względów zdrowotnych powinny wykluczyć ten składnik z diety. Wszystkie produkty zbożowe to także doskonałe źródło błonnika, czyli włókna pokarmowego, które nie podlega trawieniu w przewodzie pokarmowym. Błonnik daje nam uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania, lepiej kontrolować ilość zjadanego pożywienia, a tym samym masę ciała.

Mąki mają swoje typy

Oprócz różnorodności potraw powstałych na bazie mąki warto również zwrócić uwagę na to, czy jest ona odpowiednia do tworzonej potrawy. Właściwy wybór tego składnika to klucz do kulinarnego sukcesu, sprawiający, że wypieki będą odpowiednio puszyste lub kruche, a ciasto na pierogi wyjątkowo delikatne. Przedstawiamy zatem najważniejsze typy mąki wraz z ich przeznaczeniem:

Mąka pszenna
Wyróżniamy następujące typy mąki pszennej: 450 ( mąka tortowa), 550 (mąka luksusowa), 650, 750 (mąka chlebowa), 1050,1400 (mąka sitkowa),1850 (mąka graham), typ 2000 (mąka razowa o najwyższej zawartości składników mineralnych).

Typ 450 o niskiej zawartości minerałów (zaledwie 0,45%) idealnie nadaje się do biszkoptów i tortów. Bardzo miałka mąka sprawia, że wypieki nabierają lekkości i delikatnie smakują. Do naleśników, omletów i kruchych ciast poleca się mąkę wrocławską (luksusową), czyli typ 550. Najlepszy domowy chleb przygotujemy natomiast z mąki typu 750. Możemy wybrać też bardziej dostępny typ 550 lub 650, ale typowa mąka do pieczenia chleba zapewni nam idealny wypiek.

Mąka żytnia
Mąkę wytwarzaną z ziaren żyta, podobnie jak i pszenną, dzieli na poszczególne typy. Wyróżniamy typ 500, 720, 1150, 1400 i 2000. Żytnia mąka charakteryzuje się mniejszą zawartością białka niż pszenna, dlatego zawiera też mniej glutenu. W mące żytniej znajduje się więcej minerałów takich jak magnez, wapń czy cynk. Wypieki z mąki żytniej poleca się osobom z problemami cukrzycowymi, ponieważ żyto ma niższy indeks glikemiczny niż pszenica (oznacza to, że cukry wolniej wchłaniają się do krwiobiegu i nie powodują nagłych wyrzutów insuliny).

Mąka orkiszowa
Orkisz pochodzi z tej samej rodziny co pszenica, zawiera jednak więcej minerałów i witamin z grupy B. Ma prawie dwukrotnie niższy indeks glikemiczny niż mąka pszenna. Mąkę orkiszową podobnie jak pszenną dzieli się na poszczególne typy. Ponieważ produkt orkiszowy „zachowuje się” właściwie tak samo jak mąka pszenna, z powodzeniem możemy używać jej do różnorodnych wypieków bez ryzyka, że coś się nie uda.

Mąki bezglutenowe
Ze względu na coraz zdrowszy tryb życia, a także na występujące u nas choroby, szukamy alternatyw dla mąk zawierających gluten. Osoby cierpiące na celiakię (chorobę, w której gluten poważnie szkodzi) muszą bezwzględnie zrezygnować ze wszystkich mąk glutenowych. A nawet uważać na „skażenie” glutenem produktów, które go nie zawierają.

O czym warto pamiętać przy pieczeniu chleba?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z pieczeniem domowego chleba, przygotujmy go na drożdżach. Wyrobienie takiego pieczywa, a także jego pieczenie będzie mniej skomplikowane, niż przyrządzenie chleba bez drożdży, czyli na zakwasie. O czym warto pamiętać podczas pieczenia domowego pieczywa? Przede wszystkim o zastosowaniu odpowiedniej mąki i wcześniejszemu ogrzaniu składników. Jaka mąka do chleba będzie najlepsza? Do takich wypieków najlepiej używać mąk o małym przemiale, które są bogate w składniki mineralne i witaminy (pieczywo jest dzięki temu wartościowsze).

Pieczywo – zacznij od tego z drożdżami

Na początku, kiedy pieczemy chleb na drożdżach, użyjmy jednak produktu przeznaczonego do wypieku pieczywa, czyli typu 750 lub 850. Jeśli jednak nie uda nam się takiej znaleźć w pobliskim sklepie, mąka typu 650 też będzie odpowiednia. Sekretem idealnego domowego chleba jest przygotowanie i wyrobienie składników. Warto pamiętać, że chleb potrzebuje nie tylko odpowiedniej temperatury pieczenia, ale i wilgotności. Dzięki temu pieczywo staje się miękkie w środku, ale delikatnie chrupiące na zewnątrz. W piekarniku powinniśmy więc umieścić naczynie z wodą lub wykorzystać funkcję HydroBaking.

Wybierz typ mąki do odpowiednich potraw

  • Typ 450, tzw. mąka tortowa – najlepiej sprawdzi się przy wypieku ciast biszkoptowych, tortów, babek.
  • Typ 500 - mąka poznańska, znakomicie nadaje się do wyrobu pierogów, na pizzę, a także do zasmażek i sosów.
  • Typ 500 - mąka wrocławska, z niej powstaną pyszne naleśniki, racuchy i gofry.
  • Typ 500 - mąka krupczatka, polecana do pieczenia m.in. do ciast kruchych, eklerów i ciast makaronowych.
  • Typ 550 - mąka luksusowa, jest idealna do wypieku ciast drożdżowych, pączków, faworków, a także kopytek czy klusek. Mogą z niej także powstać np. domowe bułeczki.
  • Typ 650 – warto po nią sięgnąć, jeśli chcemy upiec bułki, ciemne ciasto - pierniki, lub zrobić zasmażkę. Doskonale sprawdzi się także, jako naturalny składnik zagęszczający do zup i sosów.
  • Typ 1850 – to mąka graham do wypieku pieczywa.
  • Typ 2000 – to z kolei mąka razowa do wypieku pieczywa.

Partnerzy:
Piekarnia-Cukiernia Eres
Facebook
501 692 545
[email protected]

Gdańsk:
Ul. Hubala 33
Ul. Cedrowa 27 u 11
Ul. Piecewska 26
Ul. Czerwony dwór 24/ boks 13
Ul. Czerwony dwór 24/ boks 43
Ul. Wyspiańskiego 21d
Ul. Dywizjonu 303/1 u 4
Ul. Królewskie wzgórze 1
Ul. Słowackiego 19a (Bazar natury)

Gdynia:

Ul. Morska 160
Ul. Wójta Radtkego 36/40 (targowisko)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto