Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa zdjęć i pocztówek z powiatu wejherowskiego przełomu XIX i XX wieku [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Wystawa fotografii z przełomu XIX i XX wieku
Wystawa fotografii z przełomu XIX i XX wieku Fot. J. Kielas
Wystawa zdjęć i pocztówek z powiatu wejherowskiego. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy prezentującej zdjęcia i pocztówki, przedstawiające Wejherowo i okolice z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa zdjęć i pocztówek z powiatu wejherowskiego. „Z Wejherowa do Gdańska. Obraz kaszubsko-pomorskich miast i wsi przełomu XIX i XX wieku w fotografii Augustyna Ziemensa, Bruno Riebanda, Artura Rogorscha i innych.” - to tytuł wystawy, jaką otworzono w wejherowskim muzeum. Można ją zwiedzać do końca wakacji.

- To jakby druga część wystawy. W zeszłym roku zakupiliśmy zbiory Augustyna Ziemensa przedstawiające fotografie dawnego Wejherowa, w tym dokupiliśmy widokówki. Cieszę się, że jest taka możliwość, że można pozyskać materiały prezentujące nasz powiat sprzed lat. A gdzie je pokazywać i przechowywać, jak nie w muzeum? - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.
W 2016 roku Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,
zakupiło do zbiorów muzealnych kolejną partię 430 negatywów i diapozytywów szklanych autorstwa Augustyna Ziemensa przedstawiającą m.in. Gdańsk, Sopot, Gdynię, Wejherowo, Hel, Lwów, Szczecin, Budapeszt, Wiedeń oraz 70 widokówek do których zdjęcia wykonywało kilkunastu fotografów m.in.: Artur Rogorsch, Charls Hundt i Franz Wandtke z Gdańska, A. Arnhold z Heringsdorfu, von Kreisig z Malborka, Buchholz z Gniewina, Bruno Rieband z Lęborka, Engler i Brandenburg z Wejherowa.
Widokówki przedstawiają wsie dawnego powiatu wejherowskiego (prowincja Prusy Zachodnie) i lęborskiego (prowincja Pomorze) na przełomie XIX i XX wieku. Zakup zbioru negatywów, diapozytywów i widokówek został sfinansowany z budżetu Samorządu Powiatu Wejherowskiego i środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Augustyn Ziemens
był urodzonym w 1867 roku w Gdańsku fotografem –amatorem, przez prawie 60 lat prowadził w Wejherowie, przy ulicy Lęborskiej (obecnie Jana III Sobieskiego 278), drogerię „Minerwa”, sprzedając oprócz artykułów drogeryjnych, także szklane płyty fotograficzne i chemikalia służące do ich samodzielnego wywoływania.

- Ziemens, zmarły w 1948 roku w Wejherowie, pozostawił po sobie niebywale piękną i bogatą spuściznę fotograficzną w postaci negatywów, diapozytywów, fotografii i widokówek. Dla potomnych, na kilkuset szklanych płytach, pozostawił Ziemens zapis fotograficzny życia nie tylko ukochanego Wejherowa i okolicznych miejscowości, ale również Gdańska, Gdyni, Orłowa, Sopotu i Helu sfotografowanych zarówno na początku XX wieku jak i w okresie międzywojennym - wyjaśnia Maciej Kurpiewski, kurator wystawy.

Wideo:
Kołobrzeg w starej fotografii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto