Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Frekwencja w kurorcie wyniosła 13,7 proc. Zobacz, które projekty zostaną zrealizowane w 2021 r.

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Fotobank.PL/UMS
Udostępnij:
13,7 proc. - tyle wyniosła frekwencja w tegorocznej, jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Mieszkańcy kurortu oddali w sumie 4415 głosów, z czego 2312 przez internet, a 2103 – w formie tradycyjnej, papierowej. Największe poparcie wśród sopocian uzyskał pomysł zakupu nowej karetki dla sopockiego pogotowia ratunkowego.

O tym, jakie zadania i inwestycje zostaną zrealizowane w 2021 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy Sopotu decydowali już po raz dziesiąty.

- Na skutek zgłoszonych przez mieszkańców uwag w tym roku wprowadziliśmy do Budżetu Obywatelskiego bardzo ważną zmianę. W gronie projektów lokalnych można było głosować na projekty nie tylko w jednym okręgu. Mieszkańcy wielokrotnie mówili nam, że mieszkają w jednym okręgu, ale np. korzystają z placu zabaw w sąsiednim. Stąd w tym roku po raz pierwszy można było oddać pięć głosów na projekty lokalne w dowolnie wybranych okręgach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie, bo frekwencja w tym roku jest wysoka, wyniosła prawie 14 proc. Ponad 4 tys. mieszkańców oddało swój głos na wybrane przez siebie projekty. Nie wiem, czy to w związku z pandemią, ale właśnie projekty związane z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem zdecydowanie wygrały w tym roku wśród głosów mieszkańców.

Do rozdysponowania były 4 mln zł (2 mln zł na projekty ogólnomiejskie i po 500 tys. zł na każdy z czterech okręgów konsultacyjnych).

Zakup nowej karetki dla sopockiego pogotowia ratunkowego, wsparcie finansowe dla całodobowego ambulatorium chirurgicznego przy przychodni lekarskiej na ul. Chrobrego czy założenie kolejnych łąk kwietnych na terenie miasta – to tylko część projektów, które w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sopocie zyskały najwięcej głosów.

- Ambulatorium chirurgiczne, na które otrzymaliśmy środki z BO, funkcjonuje od października 2018 roku. Przyznane środki gwarantują nam ciągłość działalności w tym zakresie w 2021 roku. Ambulatorium zapewnia mieszkańcom Sopotu oraz turystom opiekę wysoko wyspecjalizowanych chirurgów i pielęgniarek przez siedem dni w tygodniu

– mówi Grażyna Majewska ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie.

- Z kolei nowy ambulans wraz z wyposażeniem pozwoli zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników medycznych, a także znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Ambulans, który planujemy zakupić, będzie wyposażony w nosze bariatryczne, co pozwoli na bezpieczny transport pacjentów z otyłością, czyli wagą powyżej 150 kg. Dzięki systemowi zwiększającemu powierzchnię noszy oraz specjalnie podnoszonej elektrycznie pochylni, umieszczenie pacjenta w ambulansie będzie mogło odbywać się bez korzystania z pomocy innych służb oraz angażowania dodatkowych zespołów. Planujemy również zakup krzesła kardiologicznego o zwiększonej nośności, wyposażonego w system gąsienicowy, który umożliwia bezpieczny transport ponadgabarytowego pacjenta po schodach. Dodatkowe wyposażenie, które planujemy dokupić to m.in. defibrylator, respirator, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, co jest szczególnie istotne w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2, ponieważ pozwala ograniczyć bezpośredni kontakt naszego personelu z osobami potencjalnie zakażonymi - dodaje Grażyna Majewska ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie.

Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięskich projektów.

Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Zadania Ogólnomiejskie:

 • Zakup nowej karetki dla pogotowia ratunkowego (800 tys. zł),
 • Wsparcie finansowe dla ambulatorium chirurgicznego przy przychodni lekarskiej (1 mln zł),
 • Założenie kolejnych łąk kwietnych (50 tys. zł),
 • Ustawienie 30 uli w sopockich lasach (45 200 zł).

W sumie zdecydowano o rozdysponowaniu 1 892 000,00 zł – o podziale pozostałych 108 tys. zł zdecyduje Komisja Bezpieczeństwa i Dialogu z mieszkańcami.

Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Zadania lokalne:

Decyzją mieszkańców, w każdym z czterech okręgów konsultacyjnych zrealizowany zostanie ekologiczny projekt, zakładający montaż budek lęgowych dla ptaków owadożernych.

Sopot Dolny:

 • Ustawienie kaczkomatu z karmą dla ptaków przy sopockim molo (35 tys. zł),
 • Budowa zadaszonego parkingu rowerowego przy Szkole Podstawowej nr 7 (270 tys. zł),
 • Uporządkowanie i rewitalizacja parkingu przy pogotowiu przy ul. Chrobrego od strony ul. Mieszka I (300 tys. zł).

Sopot Wyścigi:

 • Budowa infrastruktury do minigolfa na sopockich błoniach (270 tys. zł),
 • Budowa altany w parku na sopockich błoniach (50 tys. zł).

Sopot Górny:

 • Montaż zjeżdżalni rynnowych i rurowych dla dzieci na placu zabaw przy ul. Okrężnej (75 tys. zł),
 • Przygotowanie miejsc do relaksu i siłowni zewnętrznej na Łysej Górze (50 tys. zł),
 • Modernizacja boiska przy ul. 23 Marca 91D (370 tys. zł).

Sopot Kamienny Potok i Brodwino:

 • Wymiana lamp, nowa aranżacja zieleni oraz nowe ławki na terenie całego osiedla (420 tys. zł),
 • Namalowanie graffiti inspirowanego naturą wzdłuż całego peronu SKM Kamienny Potok (50 tys. zł),
 • Wymiana koszy na śmieci na Brodwinie (10 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Frekwencja w kurorcie wyniosła 13,7 proc. Zobacz, które projekty zostaną zrealizowane w 2021 r. - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie