Wokół Ergo Areny pojawią się nowe obiekty sportowe, rekreacyjne i tereny zielone. Są projekty planów dla Gdańska i Sopotu

Redakcja
Władze Gdańska i Sopotu przedstawiły założenia planów zagospodarowania terenów przy Ergo Arenie. Nz. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak
Władze Gdańska i Sopotu przedstawiły założenia planów zagospodarowania terenów przy Ergo Arenie. Nz. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Boisko, tereny zielone, obiekty usługowe oraz parking kubaturowy - tak ma zmienić się otoczenie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu. Władze oby miast przedstawiły założenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów wokół hali. Trafią one do konsultacji społecznych, a w 2021 roku w ich sprawie zagłosują radni Gdańska oraz Sopotu.

Otoczenie Ergo Areny na pograniczu Gdańska i Sopotu może w najbliższych latach się zmienić. Zakłada to nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego główne założenia w poniedziałek 16.11.2020 w południe przedstawili Piotr Grzelak - wiceprezydent Gdańska oraz Marcin Skwierawski - wiceprezydent Sopotu. Razem z nimi plany prezentowali Magdalena Sekuła - prezes Hali Gdańsk-Sopot, spółki zarządzającej Ergo Areną, Dorota Kucharczak z Biura Rozwoju Gdańska oraz sopocki radny Lesław Orski.

Prezes spółki Magdalena Sekuła podkreśliła, że pierwsze 10 lat istnienia hali było bardzo owocne, pomimo trwającego od kilku miesięcy okresu pandemii, który zahamował wiele działań i wydarzeń. W kolejnych latach przestrzeń wokół hali ma być maksymalnie wykorzystana.

- Byliśmy świadkami największych imprez sportowych, ale również gościliśmy największe gwiazdy muzyki - mówiła Magdalena Sekuła. - Odbyło się też wiele imprez o charakterze społecznym. Cztery miliony osób, które nas odwiedziły przez ten czas, utwierdzają nas w przekonaniu, że projekt jest doby, że służy lokalnej społeczności. Jesteśmy przekonani, że możemy go dalej rozwijać. Dzięki poparciu Gdańska i Sopotu i dzięki pracy wielu osób z obu urzędów udało nam się przygotować plany - dodała prezes zarządu Ergo Areny.

Co się zmieni wokół Ergo Areny? Plany - osobny dla Gdańska i Sopotu

Plany - osobny dla Gdańska i osobny dla Sopotu - zakładają budowę w otoczeniu Ergo Areny budynków, które funkcjonowałyby przez cały rok i dawały różne możliwości spędzania wolnego czasu. To m.in.

 • obiekty gastronomiczne,
 • hotelowe,
 • rekreacyjne, ale też
 • turystyczne i
 • kulturalne.
 • Powstać mają nowe przestrzenie zielone.
 • Wybudowany ma zostać parking kubaturowy.

Prace nad planami sięgają lipca 2019 kiedy to oba miasta zawarły porozumienie o współpracy przy przygotowaniu wizji zagospodarowania terenów przy hali.

Granicami dwóch planów miejscowych objęto:

 • budynek Ergo Areny z całym zapleczem technicznym i parkingowym oraz Placem Dwóch Miast,
 • fragment ul. Łokietka,
 • fragment ronda,
 • łącznik drogowy z pasem zieleni nieurządzonej w granicach Sopotu i
 • niezagospodarowane tereny w graniach Gdańska.

Na części obszaru obowiązują już plany miejscowe (7 dla Sopotu i 2 dla Gdańska), których ustalenia w większości zakładają przeznaczenie dla usług związanych ze sportem, rekreacją, kulturą, parkingami i lecznictwem uzdrowiskowym.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak poinformował, że osobne plany dla tych terenów będą uchwalane przez Radę Miasta Gdańska oraz Radę Miasta Sopotu.

- Niestety w obecnym czasie, kiedy w hali nie mogą odbywać się duże imprezy, ponieważ sytuacja sanitarno-epidemiologiczna nam na to nie pozwala, tym bardziej chcemy dywersyfikować działania na tym terenie i wykorzystać go w sposób szerszy - mówił Piotr Grzelak. - O tym planie mówimy na bardzo wczesnym etapie, bo to plan ważny. Przewidujemy tu dodatkowe funkcje sportowe i rekreacyjne. W tym miejscu może pojawić się hotel, gdzie będą funkcje sportowe, treningowe, rekreacyjne, ale planujemy też pierzeję usługową, która połączy mieszkańców Gdańska i Sopotu. Chcemy zaoferować mieszkańcom tych terenów restauracje, miejsca spotkań, przestrzeń do wypoczynku i spędzania czasu wolnego - dodał wiceprezydent Gdańska.

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski podkreślił, że Ergo Arena wpisała się w przestrzeń nie tylko Trójmiasta, ale także metropolii i regionu. W celu maksymalnego wykorzystania potencjału terenów, wykorzystane mają zostać także dachy budynków.

- Tak chcemy projektować nowe budynki, aby na dachach móc lokalizować obiekty sportowe, boiska oraz panele fotowoltaiczne, po to, aby jeszcze bardziej dostosować się do wymagań klimatycznych - mówił Marcin Skwierawski. - Trójmiasto jest jedną z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku letniego w Polsce. W lipcu i w sierpniu spotykamy tu setki tysięcy turystów z całego świata. Ta tendencja zmienia się 1 września i trwa do końca maja. Dlatego zależy nam na uatrakcyjnieniu przestrzeni, stworzeniu nowych funkcji – funkcji rekreacyjnych i czasu wolnego. Chcemy być jeszcze bardziej atrakcyjni dla szerokiej masy turystów, którzy nas odwiedzają. Zależy nam też, aby powstała tu wysokiej klasy architektura. Dlatego w założeniach planistycznych mówimy o konkursie architektonicznym. Mówimy o tym, żeby elewacje, które powstaną, były elewacjami eksponowanymi - dodał.

Marcin Skwierawski wyraził nadzieję, że nowe zagospodarowanie terenów zachęci gości Ergo Areny do wcześniejszego przybywania na miejsce i późniejszego jego opuszczenia. Liczy, że nowe obiekty, które powstaną tu za kilka lat będą chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów, a wcześniejszy przyjazd i późniejszy odjazd odciążą drogi wyjazdowe do hali.

W takim tonie wypowiadał się też Lesław Orski, radny Sopotu i przewodniczący komisji sportu.

- Moim zamysłem, gdy brałem udział w projektowaniu tego miejsca, było stworzenie miejsca dla dzieci i młodzieży by również to miejsce żyło na zewnątrz hali - mówił Lesław Orski. - Ono żyło, co widać w skateparku czy na boisku do gry w koszykówkę. Z wielką satysfakcją odbieram poszerzenie tych działań. Powstanie tu wiele nowych miejsc służącym mieszkańcom, młodzieży, ludziom, którzy teraz dużo swojego czasu spędzają przy komputerach. W wielu miejscach powstają zasoby w postaci zadaszonych skateparków, które powinny być na powietrzu, ale powinny dawać możliwość uprawiania tej aktywności zdecydowanie dłużej. Chciałem podziękować za odwagę pani prezes Magdzie Sekule, która kilka lat temu zdecydowała się by pierwszy raz na świecie w tej hali odbyły się zawody rajdowe, w których wziął udział Kajetan Kajetanowicz i otworzyła tę halę na sporty motorowe. Wierzę, że tego typu rozwojowe i odważne decyzje będą służyły by głównie dla mieszkańców, nie tylko dla wielkiego sportu, to miejsce pracowało i dawało wiele szczęścia - mówił radny Sopotu.

Zmiany wokół Ergo Areny - wizualizacje

Wiceprezydenci miast zaprezentowali wizualizacje, które uwzględniają na miejscu m.in. parking kubaturowy, ale również daje możliwości do budowy hoteli, małych sal treningowych, lodowiska, basenu czy kina. Projekt zakłada tez rozbudowę hali. Powstać mają też nowe tereny zielone z przestrzeniami do rekreacji: siłownie terenowe, place zabaw, boiska, o co wnioskowali mieszkańcy miejscowych osiedli.

Władze Gdańska i Sopotu przedstawiły założenia planów zagospodarowania terenów przy Ergo Arenie. Nz. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak

Wokół Ergo Areny pojawią się nowe obiekty sportowe, rekreacy...

W bezpośrednim sąsiedztwie Ergo Areny dopuszczono zabudowę do wysokości nie wyższej niż budynek istniejącej hali, czyli poniżej 32 m, od strony Osiedla Młodych na Żabiance. Zabudowa będzie mogła mieć stopniowo od 12 m przez 16 m aż do 20 m wysokości. Między zespołami zabudowy, mają być liczne ciągi piesze oraz pieszo-rowerowe.

Planowana zabudowa zakłada likwidację obecnego na miejscu parkingu naziemnego. Ma go zastąpić parking kubaturowy naziemny oraz parkingi podziemne pod budynkami.

W parterach budynków mają być usługi, a w najbliższym sąsiedztwie bloków na Żabiance ma być zieleń.

Do planu wprowadzono obowiązek realizacji konkursu urbanistyczno-architektonicznego na zagospodarowanie terenu, aby wybrać najlepsze rozwiązania przestrzenne i najciekawszą ofertę sportowo-rekreacyjną. Miasta oraz zarząd hali liczą tu na współpracę z partnerami prywatnymi.

- Dwa plany miejscowe zostały sporządzone na podstawie wspólnej wizji Biura Rozwoju Gdańska i Urzędu Miasta w Sopocie - mówiła Dorota Kucharczak, kierownik zespołu urbanistycznego Oliwa z Biura Rozwoju Gdańska. Te koncepcje umożliwiają rozwój hali. Chcemy, aby powstały tu funkcje rekreacyjne, sportowe i usługowe. W procedurze planistycznej zakończył się ważny etap. Domknęliśmy koncepcję na tyle, aby móc powiedzieć, w jakim kierunku hala będzie się rozwijała. Tworzymy tu zielony ring, wskazujemy na miejsca, gdzie będą usługi. Zastosowane zostały powiązania ciągów pieszo-rowerowych łączących Sopot i Gdańsk, a nowa kubatura wpisuje się w otoczenie, nie zaburzając bryły i widoku na istniejącą już halę - dodała.

Wiceprezydent Piotr Grzelak zapowiedział, że koncepcje planów trafią do uzgodnień z radami miast i dzielnic, a w marcu powinny trafić do wyłożenia i konsultacji z mieszkańcami. Wtedy będzie można rozpocząć zgłaszanie uwag do planów. Głosowania Rad obu miast w tej sprawie powinny odbyć się w połowie 2021 roku.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie