Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Młynarski nie żyje. Poeta i satyryk zmarł w Warszawie w wieku 76 lat

Eliza Stępień AIP
Wojciech Młynarski nie żyje
Wojciech Młynarski nie żyje Piotr Smoliński
W środę wieczorem, 15 marca, po długiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski. Nie żyje poeta, satyryk i reżyser, na którego piosenkach wychowały się pokolenia. O jego śmierci poinformowała na portalu społecznościowym jego córka Paulina.

Wojciech Młynarski nie żyje. Zmarł w Warszawie

- Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy - napisała na Facebooku Paulina Młynarska.

Za kilkanaście dni, 26 marca, obchodziłby 76 urodziny.

Wojciech Młynarski (ur. 1941) – filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek.

Był autorem ponad 2000 tekstów piosenek. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Prze wiele lat był związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki” „Hemar – piosenki i wiersze” „Młynarski- recital”.

Został odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej. W październiku 2016 Wojciech Młynarski ze swoimi dziećmi: Agatą, Pauliną i Janem utworzyli Fundację im. Wojciecha Młynarskiego, która ma na celu wspieranie i promocję twórczości autorów, kompozytorów i wykonawców utworów muzycznych oraz opieka nad dorobkiem artystycznym Wojciecha Młynarskiego. W styczniu 2017 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka „Od oddechu do oddechu” – najpełniejszy zbiór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury w randze Kawalera, przyznanym przez Audrey Azoulay, francuską minister kultury i środków przekazu. Jest to wyraz podziękowania za wkład i zaangażowanie na rzecz kultury francuskiej.

Order ustanowiono w 1957 r., to jedno z czterech głównych odznaczeń przyznawanych przez ministerstwa Republiki Francuskiej. Wśród polskich Kawalerów Orderu Sztuki i Literatury znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kieślowski, Zygmunt Krauze, Beata Tyszkiewicz, Jerzy Radziwiłłowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto