Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek o odwołanie szefa MEiN Przemysława Czarnka zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Rządzący wprowadzają chaos”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wniosek o odwołanie szefa MEiN Przemysława Czarnka zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji „Wspólny głos”. Pomorze reprezentowała na niej wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim
Wniosek o odwołanie szefa MEiN Przemysława Czarnka zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji „Wspólny głos”. Pomorze reprezentowała na niej wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim UM Warszawa
Zwrócę się do koleżanek i kolegów z Koalicji Obywatelskiej o przygotowanie wniosku o odwołanie ministra Czarnka – zapowiedział podczas konferencji w poniedziałek, 21.06.2021 r. Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy dodał, że rządzący wprowadzają do szkoły olbrzymi chaos, a ponadto ją upolityczniają. – Nie ma na to naszej zgody, my chcemy szkoły uspołecznionej, nowoczesnej, chcemy szkoły, która uczy myślenia – podkreślał. Pomorze na konferencji reprezentowała wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Będzie odwołanie ministra Czarnka? Taki wniosek zapowiedział Rafał Trzaskowski

Podczas poniedziałkowej (21.06.2021 r.) konferencji prasowej „Wspólny głos”, poświęconej planowanym przez rząd zmianom w oświacie, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarzucił rządzącym, że ci „niszczą polską szkołę, wprowadzając olbrzymi chaos”.

– Obserwowaliśmy również ataki na nauczycieli, kumulację roczników – wymieniał. – W tych ostatnich miesiącach polska szkoła borykała się z problemami związanymi z epidemią, gdzie my, wszyscy samorządowcy, staraliśmy się organizować pracę szkół, gdzie nauczyciele wykazali się prawdziwym heroizmem, ale wszyscy wiemy, że polska szkoła ma dzisiaj mnóstwo problemów, choćby powrót do normalności po epidemii.

– Rządzący próbują szkołę upartyjnić, próbują wprowadzić indoktrynację zamiast szkoły nowoczesnej, zamiast szkoły, która uczy otwartych postaw, samodzielnego myślenia, dzisiaj rządzący chcą sami formować uczniów – dodał prezydent miasta stołecznego. – Nie ma na to naszej zgody, my chcemy szkoły uspołecznionej, nowoczesnej, chcemy szkoły, która uczy myślenia.

Poinformował przy tym, że zwróci się do kolegów z Koalicji Obywatelskiej o przygotowanie wniosku o odwołanie Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Na spotkaniu obecna była również wiceprezydent Sopotu i przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich Magdalena Czarzyńska- Jachim, która także zabrała głos w tej sprawie:

– Teraz (...) to kurator będzie miał decydujący wpływ na to, kto zostaje dyrektorem szkoły i to kurator będzie mógł niemal dowolnie takiego dyrektora odwołać, np. za zajęcia dotyczące konstytucji, o zgrozo z sędziami – mówiła. – Nie ma na to naszej zgody, żeby kurator, a nie rodzice, nie uczniowie, nie nauczyciele, decydowali, jakie organizacje społeczne i jakie programy będą realizowane w naszych szkołach.

Podkreślała, że zamiast wsparcia i elastyczności w nauczaniu, „otrzymujemy kontrolę partyjną każdego elementu edukacji – od zestawu lektur po zajęcia dodatkowe”.

Reforma edukacja MEiN. Co ma się zmienić?

W ramach projektu nowelizacji przepisów, MEiN chce nadania kuratorom oświaty, którzy są organem administracji rządowej, znacznie większych uprawnień. W myśl nowych przepisów zyskają oni decydujący głos w konkursach na dyrektorów szkół. Obecnie w komisji konkursowej przy wyborze dyrektorów szkół znajduje się trzech przedstawicieli organu prowadzącego i trzech przedstawicieli kuratorium oświaty. Pomysł resortu oświaty zakłada, że kuratorium będzie miało pięć głosów, czyli zdecydowanie większy wpływ na wybór dyrektora szkoły niż obecnie.

W projekcie nowelizacji prawa oświatowego znalazł się również zapis, że dyrektorzy szkół, którzy chcą zorganizować w szkole zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje społeczne, od 1 września tego roku będą musieli uzyskać w tym celu pozytywną opinię kuratora.

– Nie będzie już „Stowarzyszenia umarłych poetów” czy bajek filozoficznych Kołakowskiego, bo te książki inspirują do zadawania pytań – dodała wiceprezydent. – One pokazują, że świat nie jest czarno-biały, jak niektórzy by chcieli, ale jest kolorowy, i co ważne – każdy kolor jest ważny. Będziemy głośno protestować przeciwko upartyjnieniu szkół, nie ma nic ważniejszego niż wychowanie młodego człowieka na osobę wrażliwą, zgodnie z uniwersalnymi wartościami europejskimi.

Należy tu przypomnieć, że Przemysław Czarnek niemal od początku podjęcia swojego stanowiska, podkreślał, że chciałby nanieść zmiany na liście lektur. Podczas swoich wypowiedzi medialnych oraz tych w Sejmie, najczęściej powtarzał, że chciałby, by uczniowie czytali więcej tekstów Jana Pawła II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto