Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż Ryszarda Stryjca we wtorek w Państwowej Galerii Sztuki

ab
materiały prasowe
Już we wtorek o godz. 19.30 wernisaż wystawy Ryszarda Stryjca pt. "Gdański Dürer", na której prezentowane będą rysunki, grafiki i exlibrisy z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W pracach Stryjca znajduje odzwierciedlenie świat realny, symboliczny, alegoryczny, a także mitologiczny oraz fantastyczny. Twórczość artysty wypełniają motywy zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu, z Księgi Rodzaju i z Apokalipsy. Szczególne miejsce w jego dziełach zajmują sceny z życia Chrystusa, wizerunki aniołów i świętych. Stryjec poświęcał też wiele uwagi postaciom kobiecym, starając się uchwycić ich złożoną naturę. Przedstawiane były one w rolach świętych niewiast, uczestniczek tańca śmierci, harpii i syren. Do ulubionych motywów artysty zaliczyć można również postacie jeźdźców oraz przedstawienia alegoryczne poruszające zagadnienia związane z przemijaniem, z życiem i śmiercią.

Imprezy w Sopocie SPRAWDŹ

Oryginalny i niepowtarzalny sposób obrazowania Stryjca nawiązuje do sztuki epok minionych, czerpie z kultury śródziemnomorskiej oraz ze szczególnie bliskiego mu, przesyconego wpływami gotyku, północnego renesansu. Tworzone przez niego prace, w całej złożoności swojej symboliki, rozgrywają się często na tle charakterystycznych elementów architektury starego Gdańska.

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia urodzin i w 15. rocznicę śmierci Ryszarda Stryjca zaprezentowanych zostanie ponad 200 dzieł artysty, wśród nich: rysunki, grafiki i exlibrisy znajdujące się w zbiorach PGS, wcześniej stanowiących kolekcję Antoniego Żabczyńskiego.

Ryszard Stryjec urodził się 30 kwietnia 1932 roku na Wileńszczyźnie w Lipniszkach koło Lidy. Po tułaczce wojennej, w ramach akcji repatriacyjnej, która odbywała się w latach 1945-46 rodzina Stryjców trafiła do Polski, do małego miasteczka pod Zieloną Górą. Ryszard Stryjec naukę podjął w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Następnie rozpoczął studia w sopockiej PWSSP, przeniesionej niebawem do Gdańska, obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Od tego czasu jego twórczość i życie nierozerwalnie połączyły się z Gdańskiem. Studiował malarstwo w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej i Stanisława Teisseyre'a oraz grafikę u Zygmunta Karolaka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto