Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty dotyczące przeciwdziałania przemocy i agresji w sopockich szkołach podstawowych

red.
W sopockich szkołach podstawowych odbywają się warsztaty dotyczące przeciwdziałania przemocy i agresji. Zajęcia prowadzą psycholog oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie w oparciu o komiks – informator „Krótkie historie o życiu”.

Komiks przygotował Sopocki Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego członkiem jest również sopocki MOPS. Zawarte w nim zostały cztery krótkie historie ukazujące różne formy przemocy oraz dane do instytucji, w których osoby dotknięte przemocą mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

- Celem warsztatów, które prowadzimy w oparciu o komiks, jest zwrócenie uwagi na różne przejawy złości, agresji i przemocy oraz przedstawienie sposobów radzenia sobie z nimi – podkreśla Wojmir Strzałkowski, psycholog z sopockiego MOPS-u.

Warsztaty skierowane są do uczniów 7 i 8 klas sopockich szkół podstawowych. Uczniowie aktywnie włączani są w tematykę zajęć m.in. poprzez pracę w grupach oraz metodą burzy mózgów. Poruszane tematy dotyczą przemocy domowej, rówieśniczej, cyberprzemocy, zjawisk takich jak: hejt, trollowanie, seksting a także ksenofobia czy rasizm.

- Chcemy żebyście kiedy zobaczycie jakiś problem, mieli odwagę powiedzieć o tym komuś, choćby koleżance, koledze czy rodzicom. Żebyście wiedzieli, że razem możecie więcej zdziałać. Możecie zwrócić się do wychowawcy, pedagoga czy psychologa w szkole. Na pewno zostaniecie wysłuchani i wspólnie znajdziecie jakieś rozwiązanie – mówi Anna Wnukowska, pracownik socjalny.

Podczas warsztatów, uczniowie zapoznają się z krótkimi historiami opisanymi w komiksie. Następnie, w małych grupach omawiają je i szukają odpowiedzi na pytania: czego dotyczy dana historia, jaki problem porusza, jakie formy przemocy w niej występują i jak można pomóc rodzinie, która występuje w omawianej historii. Swoje przemyślenia przedstawiają pozostałym grupom.

- Przemoc może być różna, czasem słowa bolą bardziej niż bicie – mówiła jedna z uczennic podczas warsztatów. – Może też być przemoc psychiczna, np. niektórzy rodzice mówią dzieciom, że są głupie i do niczego się nie nadają – zauważył inny uczeń.

Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymują ulotkę „Stop przemocy” na temat agresji i przemocy wraz z numerami telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży gdzie mogą anonimowo zadzwonić i porozmawiać o swoich problemach.

W jednej z sopockich szkół, dodatkowo odbywają się tygodniowe konsultacje psychologiczne adresowane do rodziców uczniów pod kątem agresji i przemocy rówieśniczej. Konsultacje prowadzone są przez psychologów z Zespołu Poradnictwa Specjalistycznego sopockiego MOPS-u.

- Przemoc i agresja to nie jest temat tabu, można i trzeba o tym rozmawiać w szkole – podkreśla Kamila Proskurnicka, psycholog ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie, w której odbywały się warsztaty. - Dzieci mają między sobą konflikty i to jest naturalne. Muszą nauczyć się radzić sobie w relacjach. Tego, że ktoś może mieć inne zadanie, że nie zawsze jest tak jak tego chcą. Jeśli nie umieją inaczej, rozwiązują takie sytuacje agresywnie. Dlatego takie warsztaty są bardzo ważne i psycholog w szkole jest bardzo potrzebny. W naszej szkole prowadzimy we wszystkich klasach warsztaty „Asertywny nie agresywny” na temat agresji i różnych metod zastępowania agresji zachowaniami asertywnymi - dodaje Kamila Proskurnicka.

Komiks i lekcje wrażliwości

Idea stworzenia komiksu - informatora powstała podczas prac Sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji (policji, pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych).

Pomysłodawcą był członek Zespołu z ramienia sopockiej policji, kierownik rewiru dzielnicowych Lesław Mackiewicz. Scenariusz napisały panie psycholog z Punktu Interwencji Kryzysowej sopockiego MOPS-u - Agnieszka Januszewska i Maja Woźnicka. W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe stworzyły historie, z którymi mogą identyfikować się odbiorcy na różnych poziomach – jako osoba doświadczająca przemocy, osoba stosująca przemoc czy świadek. Stąd nazwa informatora „Krótkie historie o życiu”.

- W ramach działań profilaktycznych, w sopockich szkołach w 2017 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań warsztatowych z młodzieżą poświęcony przeciwdziałaniu przemocy. Wydany w ubiegłym roku komiks jest bardzo dobrym narzędziem dydaktycznym i pozwala dotrzeć do młodszych odbiorców – podkreśla Marlena Jasnoch, zastępca dyrektora sopockiego MOPS-u.

- Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie od ośmiu lat prowadzą w sopockich szkołach zajęcia edukacyjne mające na celu uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na potrzeby osób bezdomnych, chorych, z niepełnosprawnościami, starszych, samotnych, znajdujących się w sytuacji kryzysowej – dodaje Marlena Jasnoch.

Pierwsze spotkanie edukacyjne odbyło się w 2011 r. z młodzieżą licealną i dotyczyło stereotypów na temat osób bezdomnych. Pracownicy socjalni rozmawiali z młodzieżą o tym jak w sposób właściwy pomóc osobie bezdomnej i jak się zachować wobec osoby żebrzącej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto