Wanna czy prysznic? Co powinno się znaleźć w nowoczesnej łazience? Poradnik

Akcja specjalna Temat tygodnia: Wnętrza
Do niedawna wiele osób, urządzających łazienkę, musiało rozstrzygnąć dylemat: wanna czy prysznic, a może jedno i drugie? Teraz tych pytań jest dużo więcej, a rozterki wynikają zarówno z rozwoju technologii (tutaj warto wspomnieć o rosnącej popularności odwodnienia liniowego), jak i mody. A właściwie, jeżeli przyjrzymy się ofercie branży dokładnie – wszystko już było!

Wybór urządzeń kąpielowych do naszej własnej najczęściej uzależniony jest nie tylko od osobistych preferencji, ale też od metrażu pomieszczenia. Prysznic doskonale sprawdzi się w małej łazience, ale to wanna jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Zawsze możemy przecież zamontować nad nią dodatkowy panel prysznicowy, a obok – rozsuwany lub składany parawan z tworzywa, który zamieni wannę w kabinę kąpielową.

Jeżeli więc tylko mamy dość dużo miejsca oraz jesteśmy sprawni fizycznie (niestety, osoby starsze, a także niepełnosprawne muszą poprzestać na bezpieczniejszym natrysku) – zafundujmy sobie ten luksus.

Odrobina luksusu na co dzień

Dysponując dużą przestrzenią warto pomyśleć o zaaranżowaniu jej na pokój kąpielowy. To wyjątkowe pomieszczenie w domu będzie nie tylko miejscem, w którym zadbamy o higienę i urodę, ale także oazą spokoju i relaksu. Wnętrze powinno być wystarczająco przestronne, aby wyposażyć je we wszystkie urządzenia sanitarne oraz urządzić np. część wypoczynkową.

Pokój kąpielowy najczęściej zlokalizowany jest w sąsiedztwie sypialni, pokoju rekreacyjnego lub tarasu. Efektownie wyglądać będzie także na poddaszu. Istotną rolę przy wyborze lokalizacji odgrywa dostęp do światła dziennego. Dodatkowe oświetlenie w postaci bocznych karniszy, lamp czy np. świec stworzy klimat sprzyjający relaksowi i odprężeniu. Takie pomieszczenie przypomina bardziej pokój niż tradycyjną łazienkę, obecność obrazów, bibelotów oraz kwiatów podkreśli tylko jego prestiżowy charakter.

Strefa relaksującej kąpieli
W salonie kąpielowym najlepiej wyodrębnić trzy części: kąpielową, toaletową i wypoczynkową. Każdą z nich można oddzielić od siebie np. niską ścianą, roślinami lub innymi poziomami posadzki. Różne rodzaje lub kolory podłogi ułatwią rozgraniczenie każdej ze stref. W części tzw. „mokrej” można ułożyć na podłodze płytki ceramiczne, a w pozostałej np. drewniane panele. W funkcjonalnym pokoju kąpielowym powinny znaleźć się wszystkie elementy wyposażenia łazienki: umywalka (jedna lub dwie), miska ustępowa, bidet oraz wanna i kabina prysznicowa.

Jak Wenus z muszli
Centralne miejsce w salonie kąpielowym powinna zajmować wanna. Największe wrażenie robi wówczas, gdy jest zamontowana na środku pokoju kąpielowego: będzie wówczas doskonałym miejscem codziennego relaksu i odprężenia, ale takie jej usytuowanie wyklucza kąpiele pod prysznicem. Dlatego w salonie kąpielowym nie może zabraknąć również kabiny prysznicowej, najlepiej wielofunkcyjnej. Warto wybrać taką, w której nie tylko weźmiemy odświeżający prysznic, ale także skorzystamy z masażu wodnego i łaźni parowej.

Na rynku wybór wanien jest ogromny. Jednak te, które montujemy w salonach kąpielowych muszą być nie tylko praktyczne, ale również piękne. Dlatego tak wielkim powodzeniem cieszą się w ostatnich latach wanny w stylu retro lub stylizowane.

Wanna retro wolnostojąca to na pewno niezbędny element każdej łazienki odwołującej się nie tylko do lat 20. i 30. (styl art deco jest na topie), ale również do stylu z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Oddalona od ściany, wyeksponowana we wnętrzu, jest ozdobą każdego pomieszczenia. Wanny wolnostojące w stylu retro, z charakterystycznymi nóżkami w kształcie lwich łap, które podkreślą charakter aranżacji rywalizują jednak z nowocześniejszymi modelami, które mają np. drewniane nogi z giętego egzotycznego drewna w formie modele wspartych o masywne, drewniane ramiona, co może być ciekawym pomysłem dla osób urządzających nie tylko w stylu retro, ale też np. w skandynawskim.

W łazience retro z nieco bardziej nowoczesnym klimatem sprawdzą się natomiast wanny ze stelażem, montowane bezpośrednio na podłodze, które zachwycają przede wszystkim swoim kształtem. Taka wanna to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia kąpielowego.

W wyborze wanny retro wolnostojącej warto również kierować się praktycznymi aspektami. W ofercie znanych producentów znajdziemy wanny pokryte powłoką antybakteryjną. Są i takie o powierzchni, która ułatwia utrzymanie armatury w należytej czystości, czyszczenie wanny nie będzie sprawiać żadnych trudności.

Niestety, wanny wolnostojące są droższe niż najpopularniejsze modele, ich cena przekracza 2 tys. złotych. Jeżeli jednak doliczmy do standardowej wanny koszt jej obudowania – różnica nie jest już tak rażąca

Kompletne wyposażenie salonu kąpielowego
Część sanitarna powinna być oddzielona od kąpielowej tak, aby zapewnić użytkownikom wygodę oraz intymność. W większym pomieszczeniu możemy zamontować dwie umywalki obok siebie. Spójną aranżację stworzymy z miską ustępową oraz bidetem z tej samej kolekcji. Jeśli dysponujemy mniejszą przestrzenią warto wybrać jedną, dużą umywalkę.

Więcej niż łazienka
Strefa wypoczynkowa pokoju kąpielowego pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych. Powinna być przytulna i sprzyjać odpoczynkowi, dlatego nie może zabraknąć w niej leżanki lub kanapy, stolika czy sprzętu grającego. W tej części możemy ustawić również gustowną toaletkę z fotelem bądź krzesłem, a dla aktywnych rowerek treningowy.

Estetycznym uzupełnieniem będą np. oryginalne ozdoby, świece dekoracyjne i flakoniki z kosmetykami.
Luksusowy pokój kąpielowy powinien być kompletnie wyposażony oraz zaaranżowany zgodnie z potrzebami i upodobaniami użytkowników. Jednak bez względu na styl, w jakim zostanie urządzony, najważniejsze żebyśmy czuli się w nim swobodnie oraz komfortowo.

Partnerzy:
NAPPA Grzegorz Bereśniewicz
Targowisko Zielony Rynek
(hala meblowa na I-szym piętrze)
ul. Czerwony Dwór 33
80-376 Gdańsk

600 92 98 90
[email protected]

nappameble.pl

PASIÓN MEBLE Piotr Chełkowski
Galeria City Meble
Al. Grunwaldzka 211, Gdańsk, Polska

[email protected]
531 938 300

www.pasionmeble.com
Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto