„Dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia” – tak mówi Konwencja o prawach dziecka. Jednak wiele dzieci z różnych powodów nie może wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Szansą na bezpieczne i spokojne dzieciństwo jest dla nich rodzina zastępcza – mówi Andrzej Czekaj, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Jak podkreślają rodzice zastępczy, dzieci nie tylko od nich czerpią, ale również wiele im dają. Uczą cierpliwości i pokory, dają radość i uczą cieszyć się z małych rzeczy.
Do rodziny zastępczej dzieci trafiają na określony czas, potrzebny rodzicom biologicznym na rozwiązanie swoich problemów (np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych itd.). Przebywając w rodzinie zastępczej dziecko ma zagwarantowaną możliwość utrzymywania kontaktu ze swoją rodziną biologiczną. W wypełnianiu swoich funkcji, rodzina zastępcza kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw.
- Zachęcamy osoby, którym nie jest obcy los dziecka, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dziecko, które z różnych przyczyn nie może mieszkać z własnymi rodzicami – mówi Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS-u. Poszukujemy osób, które mają stabilną sytuację życiową, zawodową i mieszkaniową. Opieka nad dziećmi, które przychodzą z bagażem doświadczeń, wymaga otwartego serca, wyrozumiałości i zaangażowania, ale przynosi satysfakcję i ogromną radość.
- Rodziny zastępcze mogą liczyć na wiele form pomocy ze strony Ośrodka, wsparcia udzielają m.in. specjaliści ds. rodziny, pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy i prawnicy. W przygotowaniu się na przyjęcie dziecka pomaga rodzinie koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, który wspiera rodzinę również w późniejszym wypełnianiu powierzonej funkcji - wylicza Agnieszka Niedałtowska, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej MOPS w Sopocie.. - Rodzice zastępczy mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach, grupach wsparcia oraz otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci bądź remontu mieszkania. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zastępcze zawodowe otrzymują ponadto comiesięczne wynagrodzenie na podstawie umowy z MOPS-em.
– Nasze życie wywróciło się do góry nogami, ale jesteśmy zadowoleni z takiego życia i nie wyobrażamy sobie innego – zapewniają rodzice zastępczy. Cieszymy się, kiedy widzimy pozytywne zmiany w zachowaniu dziecka, jesteśmy wzruszeni, kiedy dostajemy własnoręcznie wykonaną przez dzieci kartkę z podziękowaniami i słowami: kocham ciocię i wujka – mówi pani Beata. Jeśli macie w sobie dużo ciepła i miłości – podzielcie się tym z dziećmi, które tego potrzebują.
W Hotelu Sheraton w Sopocie, zakończyło się właśnie 3 dniowe coroczne szkolenie rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych prowadzone przez trenerów Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej z Warszawy. Tematem szkolenia było budowanie kompetencji uzdrawiających opiekunów dzieci dotkniętych traumą.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą mogą skontaktować się z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, al. Niepodległości 759 a, tel. 58 555-10-22, [email protected]
Jak działają "okna życia"? Czy zostawienie dziecka oznacza zrzeczenie się praw rodzicielskich?
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?