W Sopocie powstaje nowa tężnia solankowa. Otwarcie lada dzień

OPRAC.:
Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Nowa tężnia solankowa powstaje właśnie na sopockich błoniach. Jej kolumna jest już pokryta specjalną tarniną a budowa ma się zakończyć w połowie marca. Inwestorem jest sopocki MOSiR. Jest to jedna z dwóch konstrukcji tego typu, które powstają w Sopocie. Druga tężnia powstaje przy Muzeum Sopotu.

Tężnia solankowa na sopockich błoniach

- Błonia mają ogromny potencjał. Położone w bliskim sąsiedztwie pasa nadmorskiego i plaży, błonia pozwalają na realizację pasji i odpoczynek. Konsekwentnie pracujemy nad podnoszeniem atrakcyjności tego terenu. Tężnia, którą stawiamy, z pewnością wpisze się w kurortowy charakter Sopotu i skłoni wiele osób do odwiedzin sopockich błoni – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektor MOSiR Sopot, który zarządza terenem błoni.

Tężnie solankowe to charakterystyczny element wielu uzdrowisk. Sopot, jako kurort, obchodzi w tym roku 200 lat, dlatego i u nas nie mogło zabraknąć tego typu budowli zwłaszcza, że właśnie w Sopocie znajdują się złoża wód solankowych o udowodnionych właściwościach leczniczych.

ZOBACZ TAKŻE: 12 powodów, dla których kochamy Trójmiasto. Dla tych rzeczy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie warto tu przyjechać!

Tężnia sopocka powstająca na błoniach ma się stać miejscem nie tylko leczniczym, ale również spotkań i spędzania czasu. Oprócz inhalacji tężnie przydają się również w gorące dni. W ich pobliżu temperatura jest wyraźnie niższa, a powietrze nawilżone. Dają przyjemne wytchnienie od upału. Sopockie tężnie mają cylindry 2,5 metra średnicy i wysokość 3,5 m. Woda pochodzi ze źródeł sopockiej solanki. Tężnia do swej pracy zużywa niewiele energii elektrycznej, zaledwie 0,7 kW.

Tężnia solankowa. Działanie

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja, w której wnętrzu ułożone są gałęzie tarniny. Woda ze źródeł solankowych jest wpompowywana ku górze tężni i spływając, rozbija się o gałązki, tworząc w powietrzu leczniczy aerozol, bogaty w mikroelementy głównie jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Solankowa mgiełka usuwa śluz przy astmie i zapaleniu oskrzeli. Leczniczych właściwości tężni solankowych doświadczyło już wielu pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego. Inhalacje w tężni korzystnie wpływają na błonę śluzową nosa, zatok, gardła, krtani i tchawicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: W Sopocie powstaje nowa tężnia solankowa. Otwarcie lada dzień - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie