Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sopocie powstaje nowa tężnia solankowa. Otwarcie lada dzień

OPRAC.:
Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Nowa tężnia solankowa powstaje właśnie na sopockich błoniach. Jej kolumna jest już pokryta specjalną tarniną a budowa ma się zakończyć w połowie marca. Inwestorem jest sopocki MOSiR. Jest to jedna z dwóch konstrukcji tego typu, które powstają w Sopocie. Druga tężnia powstaje przy Muzeum Sopotu.

Tężnia solankowa na sopockich błoniach

- Błonia mają ogromny potencjał. Położone w bliskim sąsiedztwie pasa nadmorskiego i plaży, błonia pozwalają na realizację pasji i odpoczynek. Konsekwentnie pracujemy nad podnoszeniem atrakcyjności tego terenu. Tężnia, którą stawiamy, z pewnością wpisze się w kurortowy charakter Sopotu i skłoni wiele osób do odwiedzin sopockich błoni – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektor MOSiR Sopot, który zarządza terenem błoni.

Tężnie solankowe to charakterystyczny element wielu uzdrowisk. Sopot, jako kurort, obchodzi w tym roku 200 lat, dlatego i u nas nie mogło zabraknąć tego typu budowli zwłaszcza, że właśnie w Sopocie znajdują się złoża wód solankowych o udowodnionych właściwościach leczniczych.

ZOBACZ TAKŻE: 12 powodów, dla których kochamy Trójmiasto. Dla tych rzeczy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie warto tu przyjechać!

Tężnia sopocka powstająca na błoniach ma się stać miejscem nie tylko leczniczym, ale również spotkań i spędzania czasu. Oprócz inhalacji tężnie przydają się również w gorące dni. W ich pobliżu temperatura jest wyraźnie niższa, a powietrze nawilżone. Dają przyjemne wytchnienie od upału. Sopockie tężnie mają cylindry 2,5 metra średnicy i wysokość 3,5 m. Woda pochodzi ze źródeł sopockiej solanki. Tężnia do swej pracy zużywa niewiele energii elektrycznej, zaledwie 0,7 kW.

Tężnia solankowa. Działanie

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja, w której wnętrzu ułożone są gałęzie tarniny. Woda ze źródeł solankowych jest wpompowywana ku górze tężni i spływając, rozbija się o gałązki, tworząc w powietrzu leczniczy aerozol, bogaty w mikroelementy głównie jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Solankowa mgiełka usuwa śluz przy astmie i zapaleniu oskrzeli. Leczniczych właściwości tężni solankowych doświadczyło już wielu pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego. Inhalacje w tężni korzystnie wpływają na błonę śluzową nosa, zatok, gardła, krtani i tchawicy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sopocie powstaje nowa tężnia solankowa. Otwarcie lada dzień - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto