Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sopocie ma powstać nowy hotel. Po 15 latach niemocy w miejscu po „domkach szwedzkich” może w końcu się uda

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Siódmy obiekt sieci Q Hotel ma powstać na części 3-ha kompleksu u zbiegu ul. Haffnera i Al. Niepodległości w sopockim Kamiennym Potoku
Siódmy obiekt sieci Q Hotel ma powstać na części 3-ha kompleksu u zbiegu ul. Haffnera i Al. Niepodległości w sopockim Kamiennym Potoku mat. promocyjne
Być może kolejnemu inwestorowi uda się postawić hotel na atrakcyjnej działce w Sopocie. Substandardowy kompleks modułowych pokojów hotelowych o szemranej sławie działał tu do pierwszej dekady XXI wieku. Po jego wyburzeniu znany trójmiejski deweloper aż do swojego upadku mamił rynek nieruchomości wizją nowego obiektu w tym miejscu.

Siódmy obiekt sieci Q Hotel ma powstać na części 3-ha kompleksu u zbiegu ul. Haffnera i Al. Niepodległości w sopockim Kamiennym Potoku, który od Polnordu przejęła firma deweloperska Cordia.

W hotelu ma się znaleźć 220 pokoi o zróżnicowanym standardzie, restauracja z barem, a także przestrzeń konferencyjna o powierzchni około 900 m kw. Sopocki obiekt ma wyróżniać rozbudowana strefa spa z ofertą zabiegów, basen, zespół saun, grota śnieżna i siłownia. Planowana jest także duża i bogato wyposażona przestrzeń do zabawy dla dzieci.

- Jesteśmy pewni, że Sopot jest doskonałym miastem na inwestycję, atrakcyjnym dla turystów przez cały rok. Nowy hotel najbardziej wśród wszystkich hoteli sieci będzie sprzyjał relaksowi i rodzinnemu wypoczynkowi – stwierdził Radosław Altheim, dyrektor zarządzający Q Hotel.

Dawny hotel w „domkach szwedzkich”

Rzeczywiście, 3-hektarowa świetnie skomunikowana działka niecałe 500 m od plaży to łakomy kąsek dla inwestorów, jednak plany zbudowania tam hotelu nie mogą dojść do skutku już ponad 15 lat. W tym miejscu istniał wcześniej kompleks 2-piętrowych obiektów o tej funkcji, zbudowany w poł. lat 70. z prefabrykowanych modułów hotel pracowniczy dla szwedzkich robotników budujących suchy dok w gdyńskiej stoczni.

Po przemianach ustrojowych „hotele szwedzkie”, jak nazywali je sopocianie, formalnie należały do klubu sportowego „Stoczniowiec”. Ten pozbył się ich, ratując budżet w związku z kłopotami finansowymi. O nowych właścicielach kompleksu, który przybrał nazwę „Lucky Hotels”, krążyły legendy, w których przewijała się trójmiejska mafia i jej król – „Nikoś”.

W 2007 roku podupadający zespół kupił Polnord Ryszarda Krauzego. Działalność hotelowa została wygaszona, rok później firma budowlana po raz pierwszy przedstawiła koncepcję zupełnie nowego obiektu hotelowego w tym miejscu. W 2010 zdegradowane i opuszczone „domki szwedzkie” zostały wyburzone.

Od tego momentu na działce u zbiegu Haffnera i Niepodległości nie powstało nic. Splantowany plac w dobrze skomunikowanym miejscu blisko morza służy w części za miejsce składowania materiałów i odpadów budowlanych. Czasem pojawia się tam hałaśliwa maszyna do kruszenia zwożonego tam i przerabianego wtedy gruzu.

Kolejne podejście do hotelu w ciągu 15 lat

Polnord kilkakrotnie przedstawiał koncepcje zabudowy hotelowo-usługowej (miała powstać do 2011) i mieszkaniowo-hotelowej w tym miejscu. Przez lata trwała przepychanka związana z intensywnością i wysokością zabudowy oraz ochroną drzew rosnących na części kompleksu. W 2011 roku deweloper chciał się nawet pozbyć działki, jednak po wynegocjowanej zmianie planu zagospodarowania wycofał się ze sprzedaży. Pod koniec 2 dekady XXI w. wraz z kolejnym projektem pojawił się nawet partner – operator niedoszłego hotelu. Deweloper sfinansował też dokumentację i w części – przebudowę ul. Haffnera. Na skrzyżowaniu z ul. Sępią i niedoszłym wjazdem na teren kompleksu pojawiło się rondo.

Wraz z głośną aferą Polnordu pod koniec 2019, na początku roku następnego upadającego dewelopera przejęła węgierska Cordia. Już w atmosferze skandalu Polnord przedstawiał ostatni raz koncepcję „Rezydencji Haffnera”, z pozwoleniem na budowę uzyskanym w połowie listopada. Od 2020 roku miała się zacząć budowa hotelu na 230 pokoi i 140 mieszkań w 3 budynkach.

Na atrakcyjnej działce nadal rośnie zielsko

Rok temu, gdy budowa miała być skończona, plac i hałdę przerabianych tu odpadów budowlanych porastała dzika zieleń. Specjaliści rynku nieruchomości oceniali, że za ćwierć mld zł Węgrzy zyskali największy „bank ziemi” pod inwestycje z atrakcyjnymi nieruchomościami takimi jak ta sopocka, rozsianymi po całym kraju.

Działająca od 2011 roku sieć Q Hotel, która ma stać się właścicielem części hotelowej kompleksu, jest powiązana z rodziną Gaczorków (Leszek Gaczorek jest jednym z założycieli i współwłaścicielem firmy CCC) oraz Piotrem Szostakiem, również przedsiębiorcą z branży obuwniczej. Częścią sieci, obok 5 obiektów w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, jest hotel Grand Cru w zrewitalizowanym spichlerzu przy ul. Rycerskiej niedaleko Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sopocie ma powstać nowy hotel. Po 15 latach niemocy w miejscu po „domkach szwedzkich” może w końcu się uda - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto