Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Jazz w Ruinach 2011 [PROGRAM]

Redakcja
materiały prasowe
Poniżej prezentujemy szczegółowy program koncertów VII Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach 2011 w gliwickich Ruinach Teatru.

05.08.2011, piątek

1. g. 19:00 – Entropy (Polska/Dania)
to polsko-duński kwartet złożony ze studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena w Odense (Dania). Muzyka zespołu to wybuchowa mieszanka słowiańskiej rytmiki i energii oraz skandynawskiej melodyki i nastrojów, mająca solidne korzenie zarówno w be-bopie, hard-bopie, jak i współczesnym jazzie.

Muzycy zespołu nie boją się twórczych eksperymentów czy odkrywania nowych brzmień swoich instrumentów, przede wszystkim jednak dbając o dobre, wspólne brzmienie. Różne zaplecze kulturowe członków zespołu pozwala im czerpać całe mnóstwo inspiracji, a końcowe efekty tych wspólnych poszukiwań często bywają zaskakujące.

Andreas Møller Bøttiger – tenor sax
Buster Jensen – guitar
Mariusz Praśniewski – double bass
Radek Wośko – drums

2. g. 20:30 - Jan Malecha Quartet (Polska)
Zespół Jan Malecha Quartet powstał w 2010 roku. Liderem kwartetu jest Jan Malecha-gitarzysta i kompozytor, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzycy współtworzący JMQ są również studentami oraz absolwentami Katowickiej Akademii. Muzyka, którą wykonuje kwartet to głównie kompozycje lidera. Energetyczne, zdecydowanie akustyczne, posiadające własny styl są efektem poszukiwań i próbą opowiedzenia własnych historii oraz doznań przy pomocy dzięków, brzmienia i operowania przestrzenią. JMQ łączy w sobie tradycyjne jazzowe korzenie z nowoczesnym podejściem do muzyki improwizowanej. Zespół jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków Jazzowych „Jazda 2010” w Świdniku.

Jan Malecha - gitara elektryczna
Jarosław Bothur - saksofon tenorowy
Michał Kapczuk - kontrabas
Grzegorz Masłowski - perkusja


06.08.2011, sobota

Warsztaty g. 12:00 – gitara bluesowa – prowadzenie - Kajetan Drozd
Gitarzysta, harmonijkarz, autor muzyki i tekstów. Mocno związany ze Śląskiem. Założyciel grupy Siódma w Nocy, z którą między innymi dwukrotnie wygrał konkurs Festiwalu Rawa Blues (2006 i 2008). Zespół ze swymi utworami jest także obecny na obu edycjach wydawnictwa Antologia Polskiego Bluesa (2008, 2009).
Obecnie Kajetan koncertuje również z nowym projektem - Kajetan Drozd Acoustic Trio, z którym dotarł do półfinału International Blues Challenge 2011 w Memphis.

1. g. 19:00 Mariia Guraievska – Ethno Jazz Project (Polska/Ukraina)
Zespół Mariia Guraievska Ethno Jazz Projekt łączy w swoim repertuarze tradycję folku, improwizacyjność jazzu i ostre gitarowe brzmienie rocka. W skład zespołu wchodzą cieszący się coraz większym uznaniem instrumentaliści młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej: Sebastian Kuchczyński – perkusja, Max Mucha – kontrabas oraz Mateusz Szczypka –gitara elektryczna. Mariia Guraievska - ukraińska wokalistka, pełna temperamentu i tajemniczości, stanowi o oryginalności tego projektu. W swoisty bowiem sposób zaczerpnęła z języka jazzu by wpleść jego elementy w ludową muzykę wielkiej Ukrainy - kraju, którego naród przez wieki istniał na styku kultur muzułmańsko-prawosławnego wschodu i katolicko-protestanckiego zachodu. Charakterystyczny, biały tembr głosu Marii Guraievskiej dopełnia brzmienie zespołu nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Mariia Guraievska - śpiew
Mateusz Szczypka - gitara
Max Mucha - kontrabas
Sebastian Kuchczynski – perkusja

2. g. 20:30 Maciej Fortuna Trio – (Polska/USA)
Idea tego projektu powstała w 2010 podczas trasy innego zespołu – Maciej Fortuna Quartet i bazuje na podobnych założeniach: trio to spotkanie trzech osobowości, trzech instrumentów, wykonawców i kompozytorów równocześnie. Koncertowa formuła i minimalne instrumentarium – perkusja, kontrabas i trąbka – dają możliwość uzyskania nowych środków wyrazu.
Trębacz Maciej Fortuna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych jazzmanów młodego pokolenia. Rok 2011 rozpoczął się dla niego szczególnie - w styczniu został uznany za Nową Nadzieję przez czytelników „Jazz Forum”, chwilę po tym przyszła nominacja do Fryderyka 2011 dla debiutanckiej płyty „Lost Keys” .

Maciej Fortuna - trąbka
Andrzej Święs - kontrabas
Frank Parker (USA) - perkusja


12.08.2011, piątek

Dzień organizowany we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach

1. g. 19:00 – Daniel Speer Trio (Niemcy)
Daniel Speer (ur. 1972) studiował jazz i muzykę popularną, kontrabas klasyczny i pedagogikę muzyczną. Zwrócił uwagę krytyki i jazzfanów niemieckich jako lider zespołu „Daniel Speer kwartet". Często współpracował z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (IFA). Z własnym trio z Kolonii nagrał płytę „Spaces” (Konnex Records).

Jako sideman Daniel Speer współpracował także m.in. z „Terrence Ngassa Sextett” – jednym z najbardziej interesujących zespołów World Music w Niemczech.
Wraz ze swą przeprowadzką do Berlina, Daniel Speer skorzystał z okazji, aby móc utworzyć nowy zespół z berlińskimi muzykami. Podczas „Jazzu w Ruinach” przedstawi on swoje nowe trio.

Christoph Titz – trąbka
Daniel Speer – kontrabas, kompozycja
Mirek Pyschny – perkusja

2. g. 20:30 - Theo Jorgensmann Freedom Trio (Niemcy)
Grupa „Theo Jörgensmann Freedom Trio“ wykonuje niezależną, wolną, improwizowaną muzykę, nie rezygnując jednak z rytmu i melodii. Szybkie zmiany nastroju i ekspresja dźwięku charakteryzują muzykę tria. Grupa istnieje od 2010 roku. Tym razem zamiast regularnie grywającego z zespołem basisty Christina Ramonda, w Gliwicach wystąpi skrzypek Albrecht Maurer, który od 25 lat razem z Theo Jörgensmannem gra podczas przeróżnych projektów muzycznych.

Theo Jörgensmann współkreował odrodzenie klarnetu w muzyce improwizowanej i jest dziś uważany za jednego z najwybitniejszych solistów na tym instrumencie. Za swoje największe wyzwanie uważa definiowanie przestrzeni muzycznej na nowo tak, aby powstało zmieniające się pole dźwiękowe.

Theo Jörgensmann - klarnet low g, śpiew
Albrecht Maurer - skrzypce, altówka, śpiew
Hagen Stüdemann - gitara, bas


13.08.2011, sobota

Warsztaty g. 12:00 – gitara jazzowa – prowadzenie - Przemysław Strączek, Teriver Cheung
Warsztaty gitarowe (ogólne zagadnienia dotyczące improwizacji jazzowej - soloing and accompaniment)

1. g. 19:00 - Przemysław Strączek, Teriver Cheung (Polska - Honkong/USA)
gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer, pedagog (rocznik 1976). Ukończył Uniwersytet Śląski w Cieszynie (pedagogika) oraz Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. M. Blizińskiego w 2001 i 2003 roku. Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych współpracując z wybitnymi muzykami jazzowymi młodego pokolenia nagrywając płyty i koncertując w kraju i za granicą. Jego ostatni album z roku 2010 zatytułowany "Light & Shadow" został nagrany z udziałem kwartetu smyczkowego.

Teriver Cheung - 1985 (Hong Kong/USA) - gitarzysta urodzony w Hongkongu od pięciu lat mieszkający w USA. Jest absolwentem University of North Texas, jego nauczycielem był Fred Hamilton. Na co dzień współpracuje z wieloma fantastycznymi muzykami w Nowym Jorku. Koncertuje głównie w USA i w Azji. Jest finalistą konkursu solistycznego w ramach Thailand International Jazz Conference Solo Competition 2011 organizowanym przez College of Music, Mahidol University of Salaya.

Pomysł tego duetu powstał podczas Thailand International Jazz Conference 2011 - gdzie obaj muzycy zostali zakwalifikowani jako jedni z siedmiu finalistów konkursu solowego. Impreza ta miała charakter ogólnoświatowy. Jurorami byli muzycy z Nowego Jorku: Danilo Perez, Ben Street, Adam Cruz. Impreza odbyła się w College of Music, Mahidol University of Salaya w jednej z najlepszych uczelni muzycznych w Azji.

2. g. 20:30 - Max Klezmer Band – (Polska/Anglia/Francja)
Zespół Max Klezmer Band został założony w 1998 roku przez Maxa Kowalskiego.Od początku swojego działania zespół bazuje na muzyce żydowskiej.Efektem tego jest wytworzenie niepowtarzalnego własnego stylu. W utworach Max Klezmer Band można usłyszeć elementy muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, hinduskiej i jazzu. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Austria, Belgia, Szwecja, Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Białoruś, Luksemburg, Wielka Brytania,Jamajka,Benin).Zespół współpracuje z artystami sceny polskiej, jak i zagranicznej. Dorobek zespołu to kilka płyt ( Czar Korzeni Katarzyny Gaertner, Aida &Max Klezmer Band, Aida Nagie Myśli,Aida Kolędy), w tym dwie autorskie Nu Klezmer Project i Tsunami. 30 września 2010 Max Klezmer Band w nowym międzynarodowym składzie zakończył nagranie albumu " HUSH HUSH" w Polskim Radio Gdańsk.

Max Kowalski- leader Kontrabas elektryczny
Michael Jones (Anglia)- skrzypce - ravanhuta - skrzypce el.
Stefan Orins (Francja) - Fortepian
Dominik Strycharski - Flety proste
Jakub Rutkowski -Perkusja

Czytaj więcej na temat Jazzu w Ruinach 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto