Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Parkowa w Sopocie została wyróżniona! Pierwszy woonerf w mieście doceniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich

Michał Karcz
Michał Karcz
Woonerf na ul. Parkowej w Sopocie wyróżniony
Woonerf na ul. Parkowej w Sopocie wyróżniony Anna Rezulak KFP/UMS
Pierwszy woonerf w Sopocie ponad rok temu. Teraz doczekał się wyjątkowego wyróżnienia. Towarzystwo Urbanistów Polskich doceniło inwestycję w kategorii Rewitalizowana Miejska Przestrzeń Publiczna.

Przestrzeń publiczna jest istotnym elementem naszego życia codziennego, zwłaszcza w mieście. Jej kreowanie powinno zawsze uwzględniać najważniejsze potrzeby mieszkańców. Jednym z rozwiązań jest woonerf, czyli ulica przystosowana dla ruchu pieszego, samochodowego oraz dla form usługowych. Powstawanie takich przestrzeni publicznych jest coraz popularniejsze w Polsce. Przykładem może być woonerf na ulicy Parkowej w Sopocie, który właśnie otrzymał wyjątkowe wyróżnienie.

Sopocki woonerf z wyróżnieniem

Sopot posiada dwa woonerfy. Niedawno, bo w sierpniu tego roku, oddany do użytku został ten na ulicy Kolejowej. Drugi woonerf powstał na ulicy Parkowej, tuż przy plaży. I to właśnie on został wyróżniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 r. w kategorii Rewitalizowana Miejska Przestrzeń Publiczna.

Jednym z powodów, dla którego wyróżniony został woonerf na ulicy Parkowej ,jest, jak powiedzieli jurorzy: „Uatrakcyjnienie nadmorskiego fragmentu miasta, stworzenie nowego przedpola ekspozycji i skierowanie ruchu turystycznego do tego obszaru pozwoliło na wyeksponowanie zabytkowej architektury. Ważnym założeniem projektu była również ochrona okolicznych terenów przed podtopieniami”.

Woonerf na ulicy Parkowej w Sopocie

W ramach budowy woonerfu zaaranżowano na nowo ulicę Kolejową. Zmieniona została nawierzchnia jezdni, wprowadzono elementy małej architektury (ławki, donice, oświetlenie), ale też przebudowano infrastrukturę podziemną, w tym sieci odpływowe.

Woonerf powstał w kwartale ulic Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego w Sopocie. Inwestycja kosztowała budżet miasta blisko 12 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulica Parkowa w Sopocie została wyróżniona! Pierwszy woonerf w mieście doceniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto