Zwykle na ulotkach leków zamieszczona jest informacja, że dany preparat należy popić szklanką wody lub jej dużą ilością. Często jednak albo nie czytamy ulotek, albo taka informacja np. na suplementach diety się nie pojawia. W razie wątpliwości czym popijać leki zawsze można się poradzić lekarza lub farmaceuty.
Przeważnie jednak się nad tym nie zastanawiamy i często odruchowo popijamy tabletki napojem, który akurat mamy pod ręką. Na przykład w czasie przeziębienia stosujemy rozgrzewające herbatki i napary, więc przy okazji możemy też popić nimi tabletki przeciwbólowe lub antybiotyk. Trzeba jednak pamiętać, że napoje i inne składniki diety mają duży wpływ na przyswajanie leków i mogą potęgować lub osłabiać ich działanie.
W większości przypadków inne niż woda napoje, a także składniki diety zaburzają działanie leków. Leki należy więc popijać tylko wodą.
Sprawdź, czym nie popijać leków i dlaczego jest to niewskazane!
Zobacz także:
Czemu leki najlepiej jest popijać wodą?
Popicie tabletek wodą pomaga przemieścić się im z jamy ustnej do żołądka, wspomaga więc ich transport, niwelując w ten sposób ryzyko zadławienia. Dodatkowo woda, w przeciwieństwie do innych napojów, nie zmienia właściwości leków, ponieważ jest dla nich obojętna. Większość leków należy więc popijać wodą oraz zwrócić uwagę, żeby była to duża ilość tego płynu w temperaturze pokojowej.
Uzupełnij domową apteczkę

Pani Teresa
PANI TERESA PT 0109 Jednostronny pas pachwinowy z pelotą

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polska coraz bardziej rowerowa