Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj są schrony w Trójmieście. Ile jest miejsc w bunkrach (Gdańsk, Gdynia, Sopot)? Kto z nich będzie mógł skorzystać i kiedy? Sprawdź MAPĘ

KK
Gdzie są schrony i bunkry w Gdańsku i Gdyni?
Gdzie są schrony i bunkry w Gdańsku i Gdyni? Karolina Misztal, Google StreetView
Schrony w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą pękać w szwach, gdy w chwili zagrożenia skorzystają z nich mieszkańcy? Niewykluczone, bo choć w sumie jest ok. kilkuset bunkrów i schronów w Trójmieście, to miejsc jest zaledwie dla ok. 10% aglomeracji szacowanej na ok. 1 mln ludzi.

Schrony i bunkry w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Schrony i bunkry to miejsca, które zwykle kojarzą nam się z wojną i zagrożeniem, ale też bezpieczeństwem. Z czasem stały się dla nas także turystyczną atrakcją, gdy potężne konstrukcje udostępniono do zwiedzania dla miłośników urbexu, czyli fanów zwiedzania zwykle niedostępnych miejscówek.

Trójmiasto, ze względu na swoją historię i położenie, również posiada wiele schronów i bunkrów, które można odwiedzić.

W Trójmieście najwięcej schronów znajduje się w Gdańsku (choć i w Gdyni bezpiecznych miejsc do ukrycia jest sporo). Te największe znajdziemy w sześciu lokalizacjach:

  • bunkier przy ul Olejarnej (dziś to klub)
  • schron pod szpitalem przy ul. Klinicznej
  • schron pod biurowcem C-200 przy ul. Marynarki Polskiej
  • schron obok Hali Dominikańskiej (wcześniej: kręgielnia)
  • schron pod peronem SKM stacji Gdańsk Główny
  • schron przy Muzeum II Wojny Światowej, Plac Władysława Bartoszewskiego

Gdzie jest najbliższy schron w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie?

Tu pomóc może aplikacja "SCHRONY", czyli system przedstawiający pierwszy etap inwentaryzacji miejsc doraźnego schronienia.

Na liście bunkrów i schronów w Trójmieście znalazły się także adresy budowli ochronnych, które pełnią rolę osłony np. przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - huraganami czy ulewami:

Interaktywna mapa schronów w Gdańsku
Interaktywna mapa schronów w Gdańsku strazpozarna.maps.arcgis.com

Wszystkie te lokalizacje znajdziemy na interaktywnej mapie. M.in. z adresami, ale też kwalifikacją obiektów - czy przeznaczone są dla mieszkańców, czy dedykowane np. dla konkretnych firm lub zakładów pracy. Cenną informacją będzie też pojemność obiektu: w tym powierzchnia oraz liczba osób, którym konkretne miejsce zostanie udostępnione.

Dane są wiarygodne, bo - jak tłumaczą strażacy - podczas przeprowadzania inwentaryzacji tego typu obiektów, osobiście musieli sprawdzić każdą z miejscówek, która ostatecznie znalazła się na mapie schronów.

- Proces inwentaryzacji obiektów był dobrowolny, a spis realizowany był za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazywania informacji o obiekcie - wyjasniają w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Schrony w Gdańsku

Gdańsk, jako miasto, które było jednym z głównych celów ataku podczas II wojny światowej, oczywiście posiada wiele budowli obronnych. Jednym z najważniejszych schronów w Gdańsku jest schron bojowy na Westerplatte wykorzystywany m.in. podczas obrony w 1939 roku. W nadmorskim pasie znajdziemy również poniemiecki schron obrony nadmorskiej.

Interesującym miejscem jest też schron w Gdańsku Wrzeszczu, który mieści się na terenie Parku Juliusza Słowackiego.

Schrony w Gdyni

Gdynia również posiada wiele schronów i bunkrów, które stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Jednym z najbardziej znanych jest schron przeciwlotniczy, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórza św. Maksymiliana. Schron ten był wykorzystywany podczas obrony przeciwlotniczej Gdyni w czasie wojny.

Obecnie można tam zwiedzać sale wystawowe, w których prezentowane są eksponaty związane z historią miasta oraz wojny.

Schrony w Sopocie

Dla mieszkańców Sopotu w schronach i bunkrach przewidziano ok. tysiąca miejsc, czyli mniej więcej dla 2-3 proc. ludności tej części Trójmiasta.

Schrony w Sopocie umieszczono m.in. w budynkach Mieszkalnych Wspólnot Mieszkaniowych, szkołach, czy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Sporo z nich wymaga napraw i remontów.

Podsumowując, schrony i bunkry w Trójmieście to ważne dziedzictwo historyczne, które można odwiedzić i poznać ich historię. Miejsca te stanowią ciekawą atrakcję turystyczną i są ważnym elementem edukacji historycznej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto