Tomasz Augustyniak Człowiekiem Roku 2020 „DB”! Red. nacz. Mariusz Szmidka uhonorowany najwyższymi wyróżnieniami Marszałka i Pracodawców

Karol Uliczny
Karol Uliczny

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Tomasz Augustyniak z tytułem Człowieka Roku 2020. Były dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wziął na barki organizację systemu epidemiologicznego na Pomorzu w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach pandemii, za co w poniedziałek, 28.06.2021 r. odebrał najważniejszą nagrodę przyznawaną przez „Dziennik Bałtyckiego”.

Człowiek Roku 2020. Za nami 20. jubileuszowa gala. Kto został nominowany?

Za nami jubileuszowa, 20. gala nagrody Człowiek Roku 2020. Uroczystość, w tym roku zorganizowana w sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej, jak zawsze przyciągnęła zasłużone osobistości dla pomorskiej kultury, życia społecznego oraz samorządu, w tym nominowanych. Kolegium redakcyjne „Dziennika Bałtyckiego” zaproponowało do uhonorowania 10 osób, które w 2020 r. wyróżniły się wartościowymi osiągnięciami, a w dążeniu do celu kierowały się przede wszystkim dobrem drugiego człowieka.

W złotej dziesiątce znaleźli się:

 • Jacek Adamonis, kierownik ds. ratownictwa medycznego Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni,
 • Tomasz Augustyniak, były dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku,
 • Maciej Barczewski, doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca i profesor UG, producent, scenarzysta i reżyser filmowy,
 • Witold P. Burkiewicz, architekt oraz scenograf przestrzeni, profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie,
 • Robert Domżał, archeolog i muzealnik. Od 1 stycznia 2019 r. pełni stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego,
 • Koronamocni, grupa młodych osób, która pomaga w czasie pandemii potrzebującym, najczęściej seniorom,
 • Henryk Krella, epidemiolog, kierownik Izby Przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku,
 • Dominik Nowak, od 2016 r. dyrektor naczelny i artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku,
 • Justyna Zorn, organizowała protesty pod gdańską kurią przeciw przypadkom tuszowania pedofilii wśród duchownych,
 • Marek Ossowski i Wojciech Tyborowski, pierwszy jest prezesem Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. – InvestGDA, drugi dyrektorem Invest in Pomerania od 2017 r.

Człowiek Roku 2020. Tomasz Augustyniak, były dyrektor sanepidu na Pomorzu laureatem nagrody

Kilkunastoosobowa Kapituła Nagrody, w skład której weszli społecznicy, samorządowcy oraz osoby zaangażowane w życie społeczne województwa, nagrodziła tytułem Człowieka Roku 2020 Tomasza Augustyniaka, obecnego zastępcę dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, a w 2020 r. dyrektora wojewódzkiego sanepidu. Jak podkreślał odczytujący laudację Zbigniew Canowiecki, prezes Związku Pracodawców Pomorza, Tomasz Augustyniak podejmował ważne i trudne decyzje w sytuacji braku procedur oraz wzajemnie wykluczających się wytycznych i rozporządzeń.

– Nie tracił odwagi, dzięki czemu sanepid uratował życie wielu osób – mówił prezes Canowiecki.

Nagrodę wręczyli redaktor naczelny „DB”Mariusz Szmidka, Tomasz Niski, prezes gdańskiego oddziału Polska Press oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Dziękuję bardzo za tę ważną i cenną nagrodę – mówił Tomasz Augustyniak. – Jedna z pań nominowanych słusznie powiedziała, że każde przedsięwzięcie musi mieć czyjąś twarz. I rzeczywiście, przez pewien czas to ja byłem twarzą działalności sanepidu. Jednak za tym stała cała rzesza osób, które wykonywały tę ciężką pracę, za co z tego miejsca chciałbym im serdecznie podziękować.

Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r.
Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r. Karolina Misztal

Top Produkt Pomorskie 2020. Laureaci

Podczas gali wręczono także nagrody Top Produkt Pomorskie 2021, wyróżniające lokalne specjały, produkty czy usługi, o których w ostatnich miesiącach było głośno nie tylko na Pomorzu, ale również w Polsce i na świecie.

 • W kategorii Artykuły spożywcze/Producent żywności nagrodę otrzymała spółka Fungopol za produkcję syropu z pędów sosny.
 • Firmę CH Technika Chłodnicza nagrodzono za wentylatorowe chłodnie wodne w kategorii Nowe technologie/startupy.
 • W kategorii Dom/Budownictwo/Nieruchomości uhonorowano Stilo Energy za panele fotowoltaiczne.
 • W kategorii Zdrowie nagrodzono firmę Temis za produkcję tlenu medycznego, który w trakcie pandemii był nieprzerwanie dostarczany do szpitali na terenie całego kraju.
 • Z kolei Państwową Galerię Sztuki w Sopocie nagrodzono za działalność na rzecz Kultury i Czasu Wolnego.

– W kulturze wszyscy odczuliśmy skutki pandemii, które bardzo dały nam się we znaki. Mamy teraz świetne cztery wystawy, w tym jedną amerykańską, na które wszystkich serdecznie zapraszamy – mówiła przedstawicielka galerii.

Czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego” wskazali także Najpopularniejszy TOP Produkt, którym został pakiet higienizacji Verde GBT+ firmy Verde Clinic Dental Esthetic.

– Gratuluję Państwu tych zaszczytów. Nie zatrzymujcie się w biegu, bądźcie dobrymi duchami swojej społecznej i zawodowej działalności – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, patron honorowy nagrody TOP Produkt Pomorskie.

Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r.
Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r. Karolina Misztal

Redaktor naczelny Mariusz Szmidka uhonorowany Złotym medalem za zasługi dla Pracodawców Pomorza oraz najwyższym wyróżnieniem marszałka pomorskiego Mieczysława Struka

I jeszcze jedno…. Uroczystość rozpoczęły podziękowania redaktora naczelnego Mariusza Szmidki, dla zespołu „Dziennika Bałtyckiego”, za trud pracy w czasie pandemii.

– Czasy dla mediów trudne, ale na przekór temu staraliśmy się być apolityczni, rzetelni, ale przede wszystkim przyzwoici. Uczciwie realizowaliśmy misję informacyjną, kontrolną oraz edukacyjną. Robiliśmy, po prostu, swoje, zło nazywając złem, a dobro dobrem – mówił red. Mariusz Szmidka. – Jestem przekonany, że prawda, teraz i w przyszłości, musi być wartością fundamentalną dla dziennikarskiej twórczości, a niezależność i wolność słowa podstawą dziennikarskiej misji. Oby tak było teraz i w przyszłości.

Nie trudno było domyślić się, że te słowa ściśle związane są z dobiegającą końca 9-letnią misją na stanowisku redaktora naczelnego oraz 24-letnią pracy w „Dzienniku Bałtyckim”. Zapowiedziana przez marszałka tajemnicza nagroda, którą, zgodnie z planem, miano wręczyć na koniec gali, okazała się wyróżnieniem dla Mariusza Szmidki w formie patery z łacińską maksymą „nihilo nihil fit” („z niczego nic nie powstaje”), przyznanym „za profesjonalizm, niezależność, rzetelność i uczciwość oraz nieugięty kaszubski kręgosłup przez trzydzieści lat pracy dziennikarskiej”.

– Przez wiele lat swojej pracy, redaktor odcisnął niebywałe piętno, w którym dostrzegliśmy nie tylko miłość do Kaszub, ale całego Pomorza – mówił marszałek Struk.

Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r.
Gala nagrody Człowiek Roku 2020. Tytuł otrzymał Tomasz Augustyniak, były dyrektor pomorskiego sanepidu. Sopot, 28.06.2021 r. Karolina Misztal

Z kolei Związek Pracodawców Pomorza uhonorował Mariusza Szmidkę Złotym medalem za zasługi dla Pracodawców Pomorza. Ponadto list gratulacyjny od Kaszubskiego Związku Pracodawców wręczył red. Szmidce prezes Zbigniew Jarecki. A wcześniej list z podziękowaniem za ogrom pracy i projekty służące półmilionowej rzeszy Kaszubów na Pomorzu przesłał Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Do gratulacji dołączyli się także Gdański Klub Biznesu (Dorota Sobieniecka) i byli pracownicy "Dziennika Bałtyckiego".

– Nadal będę wspierać wolne i niezależne media. I nie powiedziałem w tym zakresie ostatniego słowa. Do zobaczenia w nowym i lepszym czasie. Na zawsze pozostaniecie w moim sercu – mówił redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie