MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taki był rok 2022 dla Polek w IT. Prawie połowa z nich dostała awans. Jak dostać prace w branży IT?

OPRAC.:
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Przełomowy rok dla Polek w IT. Prawie połowa z nich dostała awans
Przełomowy rok dla Polek w IT. Prawie połowa z nich dostała awans mat. prasowe
Pojawił się nowy raport "Kobiety w IT 2023", który przeanalizował zarobki, specjalizacje oraz umiejętności pań w sektorze technologicznym. Z badania wynika, że aż 40 proc. specjalistek pracujących w IT awansowało w 2022 roku. Mimo że kobiety w Polsce w tej branży zarabiają 4,2 proc. mniej niż mężczyźni, to sytuacja nadal bardziej korzystna niż w innych krajach europejskich.

Polki w IT mają się dobrze. Aż 71 proc. dostało podwyżkę

Portal No Fluff Jobs po raz czwarty przeanalizował sytuację kobiet na rynku IT. W raporcie pt. "Kobiety w IT 2023" wzięto pod uwagę zarobki, specjalizacje oraz umiejętności kobiet w sektorze technologicznym w Polsce, ale także z Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii. Prawie połowa z nich awansowała w 2022 roku (40 proc.). Niezadowolone często jednak zmieniają pracę - tak było w przypadku aż 42 proc. badanych.

Przygoda z IT dla większości Polek, które pracują lub dopiero poszukują pracy, zaczęła się od przebranżowienia, na co wskazało 42,8 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wśród matek ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i sięga 52 proc.

Natomiast 22,6 proc. kobiet w IT przybyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Zdecydowana większość z nich, bo aż 76 proc., przebranżowiła się do IT w wyniku samodzielnej nauki.

ZOBACZ TAKŻE: PGE Baltica inwestuje w naukę. Uniwersytet Morski i Politechnika Gdańska zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Już 71 proc. Polek z branży dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku, choć z obecnych zarobków zadowolona jest nieco ponad połowa z nich (56 proc.).

Według wyników badania 27,5 proc. specjalistek IT nad Wisłą zarabia między 4,5 a 7 tys. złotych netto. Z kolei co piąta kobieta z branży otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. złotych netto, a kolejne 15 proc. mieści się w przedziale 9,5 tys. do 12 tys. złotych netto.

– Nie od dziś wiemy, że dobre wynagrodzenie to podstawa satysfakcji z pracy. Dla osób poszukujących nowego zatrudnienia wiedza o zarobkach to kluczowy element ogłoszeń. Z badania wynika, że aż 94,5% kobiet uważa, że widełki wynagrodzenia to ważny element ogłoszeń o pracy – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. – To dla nas bardzo dobre wieści, bo z największych portali ogłoszeniowych IT tylko u nas można znaleźć widełki wynagrodzenia w każdej ofercie. Kobiety szukające zatrudnienia w branży mogą oszczędzić czas i aplikować na te oferty, które spełniają ich oczekiwania – tłumaczy.

Jakie specjalizacje wybierają Polki w IT?

Kobiety z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii mają średnio o 13 proc. niższą pensję niż mężczyźni. Najlepsza sytuacja jest właśnie w Polsce, gdzie specjalistki IT zarabiają o 4,2 proc. mniej niż mężczyźni. Dla porównania:

  • w Holandii mniej o 14,2 proc.,
  • Czechach o 16,4
  • w Ukrainie o 18,25 proc.,
  • a na Węgrzech aż o 17,2 proc.

Jednocześnie, jak wynika z badania, 66 proc. kobiet w branży technologicznej nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie doświadczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Gdańsku, robot da Vinci pomaga operować dzieci

Polki, odpowiadając na pytanie dotyczące największych wyzwań zawodowych z 2022 roku, najczęściej wymieniały:

  • dbanie o samopoczucie i radzenie sobie ze stresem (43 proc.),
  • spadek motywacji (42 proc.)
  • oraz zmieniającą się sytuacja gospodarcza na świecie (26 proc.).

Natomiast największym wyzwaniem dla kobiet z Ukrainy (66 proc.), Czech (46 proc.) i Węgier (46 proc.) było dbanie o samopoczucie i radzenie sobie ze stresem. Specjalistki IT z Holandii najczęściej wskazywały natomiast spadek motywacji (34 proc.).

Testing (15 proc.), Project Management (10 proc.) i UX/UI (8 proc.) to najpopularniejsze specjalizacje, w jakich pracują kobiety w IT. W kategoriach programistycznych jest ponad 20 proc. specjalistek, najczęściej w Backendzie (blisko 9 proc.).

Patrząc przez pryzmat kandydatek, które dopiero myślą o wejściu do branży, ponownie dominują te wiążące swoją przyszłość z testowaniem (16 proc.), ale drugą najczęściej wybieraną specjalizacją jest Frontend (15,4%), a tuż obok i UX/UI (15,2 proc.).

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki był rok 2022 dla Polek w IT. Prawie połowa z nich dostała awans. Jak dostać prace w branży IT? - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto