Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja zabezpieczy polską kolej? PKP podpisało właśnie umowę na nowe oprogramowanie

Michał Karcz
Michał Karcz
PKP zakupiło nowy system AI, który ma wspomóc pracę Służby Ochrony Kolei
PKP zakupiło nowy system AI, który ma wspomóc pracę Służby Ochrony Kolei Jakub Steinborn
Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z IDEAS NCBR, ośrodkiem badawczo-naukowym, który stworzył wyjątkowy program w oparciu o sztuczną inteligencję. Nowe rozwiązanie ma wesprzeć Służbę Ochrony Kolei a przy tym pomóc w zabezpieczeniu infrastruktury polskich kolei.

Na świecie coraz większą popularnością cieszy się sztuczna inteligencja. Firmy prześcigają się w zastosowaniu nowej maszyny, szczególnie w branży medialnej. Inteligentny zbiór algorytmów może się okazać niezwykle pomocy w innych dziedzinach naszego życia, jak chociaż w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Nowy system bezpieczeństwa w PKP

Polskie Koleje Państwowe wyszły naprzeciw postępującym zmianom w zakresie cyberbezpieczeństwa i zdecydowały się na zakup specjalnego oprogramowania, które ma wesprzeć pracowników Służby Ochrony Kolei. IDEAS NCBR to ośrodek naukowo-badawczy, który opracował innowacyjny system AI Shield. Jak zaznaczają władze PKP, nowe rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie polskich kolei, w tym infrastruktury krytycznej.

Zastosowanie nowego systemu ma na celu wesprzeć pracowników SOK, w codziennej pracy, bez redukcji personelu. Według przekazanych informacji, algorytmy oprogramowania AI Shield mają prewencyjnie ostrzegać na podstawie odpowiednio zebranych danych, w których miejscach może dochodzić do przestępstw. Ważnym czynnikiem w odróżnieniu od dotychczasowych prac, ma być niekonwencjonalność myślenia nowego systemu. Obecne zachowania pracowników kolei mogą być znane przestępcom, co drastycznie obniża zdolności prewencyjne.

Sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie w polskich kolejach

Według naukowców IDEAS NCBR sztuczna inteligencja będzie również pomocna w kwestii redystrybucji pracowników Służby Ochrony Kolei. Dzięki oprogramowaniu AI Shield będzie można zoptymalizować dotychczasową pracę ochrony bez konieczności zwiększania liczb patroli. W ten sposób poprawiona zostanie skuteczność wykrywania sprawców i przestępstw przy minimalnym wykorzystaniu pracowników.

W ubiegłym roku na polskich kolejach SOK interweniował blisko 7400 razy. Wzmożona aktywność przestępców jest związana z działaniami wojennymi na Ukrainie. Nowe rozwiązanie może skutecznie wesprzeć pracowników Służby Ochrony Kolei, co zdecydowanie przełoży się na nasze wewnętrzne bezpieczeństwo. Obecnie Polskie Koleje Państwowe zatrudniają ok. 19 tysięcy pracowników Służby Ochrony Kolei.

CZYTAJ TEŻ: "Wspomnień nie wygenerujesz. Stworzysz je u nas". To hasło nowej kampanii promocyjnej Uniwersytetu Gdańskiego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto