Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Czego nie można robić w poście?

Redakcja srem.naszemiasto.pl
W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy.
W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy. arch. Polska Press
Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Co to jest post ścisły, który obowiązuje w Popielec? Co Popielec znaczy dla katolików? Skąd pochodzi proch, którym posypuje się czoła wiernych w Środę Popielcową?

Środa Popielcowa: kiedy wypada?

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do najważniejszych świąt w kościele katolickim – Wielkanocy. Środa popielcowa ostatecznie kończy też karnawał.

W tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego.

Środa Popielcowa, podobnie jak cała Wielkanoc, to święto ruchome. W każdym roku wypadają w inną datę. Popielec zwykle wypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W ubiegłym roku Środa Popielcowa przypadła 22 lutego.

Środa Popielcowa: co to za święto?

Tradycja związana ze Środą Popielcową trwa od wielu wieków. Zwyczaj ten upowszechnił się najprawdopodobniej w połowie IV wieku. Tego dnia wierni posypują głowę popiołem na znak pokuty, żalu za grzechy i postanowienia poprawy. Spowiedź święta przed Wielkanocą jest obowiązkowa, dlatego, pomimo tego, że nie jest to święto nakazane, w Środę Popielcową kościoły zwykle są pełne.

Popiół, którym posypujemy głowę w Środę Popielcową, pochodzi z palm poświęconych w poprzednią Niedzielę Palmową.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy, więc większość pracujących katolików zadaje sobie pytanie, czy w Popielec trzeba iść do kościoła. Nie jest to święto nakazane, ale kościół zachęca, by wziąć w tym dniu udział we Mszy Świętej.

Środa Popielcowa rozpoczyna w liturgii czas Wielkiego Postu - przygotowania na Święta Zmartwychwstania Chrystusa. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku.

Ścisły post w Środę Popielcową: co można jeść?

„Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową.” - czytamy w obowiązującym Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Dodatkowo w Środę Popielcową wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Co to takiego?

Według zasad zapisanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego „Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia”.

W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy.

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Czego nie możn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto