Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Woda z miejskiego basenu podlewa trawiasty tor wyścigowy na hipodromie. To sposób władz na walkę z suszą

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Woda z miejskiego basenu, który w związku z trwającą epidemią cały czas pozostaje zamknięty, zostanie wykorzystana do podlania hipodromu. W ten sposób władze Sopotu postanowiły przyłączyć się do walki z suszą.

Od wtorku, 12.05.2020, trwa wypompowywanie wody z basenu miejskiego, mieszczącego się przy ul. Haffnera w Sopocie, i jej transport na teren hipodromu. Tam podlewany jest nią trawiasty tor wyścigowy. Część wody trafi również do podziemnego zbiornika i będzie służyć do nawadniania hal oraz placów treningowych.

Sopocki basen miejski nie był przez ostatnie tygodnie użytkowany i tym samym woda w nim nie była chlorowana. Sanepid wyraził zgodę, by wodę z pływalni wykorzystać do podlewania terenów zielonych

– mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

W transporcie wody beczkowozami bierze udział Ochotnicza Straż Pożarna w Sopocie. Władze miasta tłumaczą, że 40 hektarów terenów zielonych, które znajdują się na hipodromie, są obecnie bardzo suche.

Susza i deficyt wody dają się coraz bardziej we znaki. Sopocka pływalnia nie była ostatnio używana, a 350 tys. litrów wody - nie chlorowanej - przyda się na hipodromie. Szkoda by było wylać ją do kanalizacji. Zamiast tego posłuży do podlania torów wyścigowych i uzupełni podziemny zbiornik

– mówi prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

W ramach walki z suszą władze nadmorskiego kurortu zachęcają również mieszkańców do korzystania z sopockiego programu małej retencji.

- Od 2011 roku Sopot dofinansowuje projekty wykorzystywania wody deszczowej m.in. do podlewania przydomowych ogródków. W uchwale zapisana jest możliwość dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Na realizację tej inwestycji gmina udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego – mówi dalej Anna Dyksińska. - Można np. założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej można składać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska sopockiego magistratu.

Remont basenu przy ul. Haffnera

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Władze miasta zapowiadają, że po przewiezieniu całej wody na hipodrom, basen przy ul. Haffnera zostanie wyremontowany. Wymienione mają zostać m.in. panele natryskowe, oświetlenie nad niecką i orurowanie.

To już kolejny etap remontu sopockiego basenu. W minionym roku obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od tamtej pory wyposażony jest m.in. w wózki w strefie czystej, a także podnośnik w hali basenowej do opuszczania osób z niepełnosprawnością do niecki basenowej. Dodatkowo wykonany został generalny remont szatni, wymienione zostały płytki, szafki, drzwi i ogrzewanie

– podsumowuje Anna Dyksińska.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sopot: Woda z miejskiego basenu podlewa trawiasty tor wyścigowy na hipodromie. To sposób władz na walkę z suszą - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto