Sopot w żółtej strefie po gwałtownym wzroście zachorowań na COVID-19. Od soboty, 26.09.2020, w kurorcie będą obowiązywać nowe obostrzenia

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Lukasz Gdak
Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, 24.09.2020, nową listę powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami w związku z dynamiką wzrostu zachorowań na COVID-19. Sopot, w którym w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni wykryto ponad 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, został objęty żółtą strefą. Od najbliższej soboty, 26.09.2020, w mieście obowiązywać będą bardziej rygorystyczne obostrzenia niż dotychczas.

Koronawirus w Sopocie. Miasto w żółtej strefie!

Kryterium kwalifikującym do żółtej strefy jest wystąpienie w danym powiecie 6-12 przypadków zachorowań na COVID-19 na 10 tys. mieszkańców. W przypadku mniejszych miejscowości, z małą liczbą mieszkańców (a taką jest Sopot z 33,5 tys. stałych mieszkańców), przyjęty przez rząd przelicznik zakażeń sprawia, że nawet jeśli w ciągu doby pojawiają się tam zaledwie pojedyncze przypadki koronawirusa, wejście do żółtej strefy staje się realnym zagrożeniem.

Od początku trwania pandemii obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w Sopocie u 94 osób. Aktywnych przypadków zachorowań jest natomiast na chwilę obecną 39. Główne ognisko stanowi od kilku dni prywatna, komercyjna wycieczka sopockich seniorów. Koronawirusa wykryto do tej pory u ponad 20 jej uczestników i 7 członków ich rodzin.

- Wszystkim osobom zakażonym bardzo współczujemy, szczególnie, że większość z nich to osoby starsze, seniorzy, którzy przechodzą tę chorobę w sposób ciężki, trudny i niestety zagrażający ich zdrowiu i życiu - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Tylko w czwartek, 24.09.2020, pomorskie służby poinformowały o 17 nowych zakażeniach na terenie kurortu. To najwyższy dobowy wzrost zachorowań od początku pandemii, stąd decyzja Ministerstwa Zdrowia o objęciu miasta żółtą strefą.

- Wszystkie nasze służby działają w bardzo ostrym reżimie sanitarnym. Nasz sopocki Dom Pomocy Społecznej od 10 marca jest cały czas zamknięty dla osób odwiedzających, w bardzo dużym reżimie działa też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wszystko po to, żeby można było zapewnić ciągłość świadczeń i pomocy tym wszystkim, którzy tego wsparcia potrzebują - mówi dalej Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Oprócz ogniska po prywatnej wycieczce seniorów mamy też niestety ognisko w sopockich szkołach. W chwili obecnej dotyczy to trzech placówek: Szkoły Podstawowej nr 8, III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Handlowych. Na chwilę obecną kwarantanną objęte są trzy klasy - po jednej z każdej z tych szkół oraz 14 nauczycieli. Ponieważ w III Liceum Ogólnokształcącym liczba nauczycieli, objętych kwarantanną jest dosyć znacząca, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nauczania hybrydowego: klasy drugie uczą się zdalnie, natomiast klasy pierwsze i trzecie kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Do 20 września br. wprowadziliśmy jako miasto zakaz jakichkolwiek wyjazdów dla uczniów sopockich szkół, wprowadziliśmy obowiązek mierzenia temperatury przed wejściem do szkoły czy przedszkola, a także obowiązek noszenia maseczek w szkołach w częściach wspólnych. W chwili obecnej utrzymujemy obowiązek noszenia maseczek, najprawdopodobniej przywrócimy obowiązek mierzenia temperatury dla wszystkich, a nie tylko wyrywkowo i dopuszczamy jedynie jednodniowe wyjścia obejmujące uczniów tylko jednej klasy.

Wejście do żółtej strefy oznacza wprowadzenie dodatkowych restrykcji:

  • ograniczenie do 100 liczby gości weselnych i innych imprez, takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje;
  • zmniejszenie do 25 proc. widowni wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz kin;
  • wprowadzenie wymogu, by w siłowniach na jedną osobę przypadało 7 metrów kwadratowych;
  • wprowadzenie wymogu, by w restauracjach na jedną osobę przypadały 4 metry kwadratowe;
  • zakaz prowadzenia działalności dla klubów i dyskotek;
  • aquaparki i baseny - zmniejszenie do 75 proc. obłożenia obiektu;
  • wprowadzenie wymogu, by w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki na jedną osobę przypadało 10 metrów kwadratowych.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały w kurorcie od soboty, 26.09.2020. Decyzją władz miasta, zaplanowane na najbliższy weekend imprezy plenerowe nie odbędą się, w tym m.in. bieg pod hasłem "Sopocka Jesień" organizowany przez MOSiR.

- Pandemia się nie skończyła, co gorsze, myślę, że niestety jesteśmy w fazie jej rozwoju, co widać po statystykach, dlatego nie bagatelizujmy tej sprawy w trosce nie tylko o nas, ale i o innych, szczególnie o osoby z grup ryzyka. Pamiętajmy o zachowywaniu dystansu, o zasłanianiu nosa i ust, o częstej dezynfekcji rąk i o przestrzeganiu zaleceń, które obowiązują w sklepach czy komunikacji miejskiej - podsumowuje Magdalena Czarzyńska-Jachim

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie