Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Urzędnicy opracowują system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Zniżki na Kartę Dużej Rodziny

Kamila Grzenkowska
G. Mehring
Nawet pół tysiąca osób będzie mogło za kilka miesięcy zacząć korzystać z sopockiej Karty Dużej Rodziny. Urzędnicy właśnie opracowują system zniżek. Od roku przywilejami cieszą się już gdańszczanie

Najprawdopodobniej już od maja będzie obowiązywać w Sopocie Karta Dużej Rodziny. Właśnie trwają prace nad jej kształtem i systemem ulg, do jakich będzie uprawniać. Trwa także liczenie mieszkających w kurorcie rodzin z co najmniej trójką dzieci, bo to one będą mogły starać się o kartę.

- Widzimy potrzebę wsparcia rodzin wielodzietnych. One nie są zagrożone wykluczeniem społecznym, ale często borykają się z problemami finansowymi - tłumaczy Joanna Cichocka- Gula, wiceprezydent Sopotu. - Karta Dużej Rodziny ma być swego rodzaju pomocą w wychowywaniu dzieci i młodzieży w tych rodzinach.

Sopot: Miasto wprowadza zniżki dla rodzin wielodzietnych. Będzie Karta Dużej Rodziny

Sopoccy urzędnicy zapewniają, że kiedy przed kilkoma miesiącami pojawiła się u nich grupka rodziców, to nawet specjalnie nie musiała ich przekonywać do wprowadzenia karty. I od tej pory z przedstawicielami rodzin wielodzietnych spotykają się systematycznie.

Trudno powiedzieć, ile rodzin wielodzietnych mieszka w Sopocie. Urzędnicy tłumaczą, że systemy ewidencji ludności nie są zbyt doskonałe i takich przypadków nie wykazują. Dlatego przedstawiciele magistratu apelują, by każda wielodzietna rodzina, która będzie starać się o przysługującą jej kartę, zgłaszała się do Urzędu Miasta, podając niezbędne dane. Te będą zbierane przez najbliższy miesiąc. Na razie, na podstawie zasiłków wypłacanych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, urzędnicy wstępnie szacują, że osób, które będą chciały skorzystać z KDR, będzie około pół tysiąca.

Iwona Plewako, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w sopockim magistracie, podkreśla, że zebranie danych od poszczególnych rodzin to jedyny sposób, by móc zdiagnozować ich potrzeby. - Musimy wiedzieć, ile jest rodzin, w których np. są głównie małe dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, bądź ilu w takich rodzinach jest nastolatków. W zależności od tego, będziemy przygotowywać odpowiednią ofertę dotyczącą np. przedszkoli czy żłobków bądź atrakcji przeznaczonych dla młodzieży - mówi.

Według założeń sopockiego magistratu Karta Dużej Rodziny ma umożliwiać m.in. zakup tańszych biletów do teatru, na basen, do kina czy na lodowisko.
- Najpierw chcemy wprowadzić zniżki w jednostkach organizacyjnych miasta. W następnym etapie do tego będziemy przekonywać prywatnych przedsiębiorców, m.in. Multi- kino i Aquapark - zapowiada Iwona Plewako.

Na razie nie wiadomo, czy karty będą służyły też jako bezpłatny bilet w środkach komunikacji miejskiej obsługującej Sopot. Miasto nie ma własnego taboru - korzysta z gdańskiego i gdyńskiego transportu. Jednak, kiedy będzie wiadomo, jaka jest struktura wiekowa dzieci, ile z nich np. uczy się w szkołach, a ile studiuje, trzeba będzie obliczyć, ile miasto będzie musiało dopłacać do tych kart właścicielom taborów.

O Kartę Dużej Rodziny może się starać każda, w której jest co najmniej troje dzieci. Każda osoba będzie miała własny dokument. Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak będzie on wyglądać - wciąż trwają rozmowy na ten temat. KDR będzie aktualizowana co roku, ponieważ przysługiwać będzie dzieciom i młodzieży do 19 roku życia - gdy skończą już edukację, bądź do 25 lat - w przypadku kontynuowania nauki. Karty będą przysługiwać, bez względu na wiek, wszystkim dzieciom niepełnosprawnym. Mają też trafić do wszystkich rodzin zastępczych w Sopocie.

Nie wiadomo, czy karta będzie całkowicie bezpłatna. Prawdopodobnie trzeba będzie pokryć koszty jej wyprodukowania, jednak nie więcej niż 10 złotych od sztuki.
By projekt KDR mógł wejść w Sopocie w życie, stosowną uchwałę będą musieli przegłosować radni.

Udogodnienie dla rodzin wielodzietnych przed rokiem wprowadzono w Gdańsku i spotkało się ono z dużym zainteresowaniem. Prekursorem projektu był jednak Grodzisk Mazowiecki. Sam pomysł, w poszczególnych miastach, forsuje natomiast Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Jego sopockie koło liczy ponad 20 rodzin.
- Zaproponowaliśmy urzędnikom wprowadzenie m.in. bezpłatnej karty parkingowej dla rodzin wielodzietnych. Chodzi o to, by móc gdzieś zaparkować, nie tracąc czasu na szukanie parkomatu, szybko załatwić sprawę i wracać do dzieci. Kiedy ma się ich co najmniej troje, to naprawdę trzeba wszystko logistycznie planować - podkreśla Marek Piotrowski, rodzic z sopockiego koła ZDR. - Wiem, że są pewne problemy prawne z tym pomysłem, ale zobaczymy.

Wnioski, które rodziny będą składać w magistracie, powinny zawierać imiona i nazwisko rodziców i dzieci, adres zamieszkania oraz rok urodzenia dzieci. Dane można przekazywać osobiście w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Sopotu przy ul. Kościuszki 25/27, telefonicznie pod nr. 58 521 37 51 lub e-mailowo marcin.popiolek@ um.sopot.pl.

W razie dodatkowych pytań, można się kontaktować z naczelnikiem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Iwoną Plewako, pod numerem 58 521 36 86.

Czytaj także:**Karta Dużej Rodziny - prorodzinna akcja władz Gdańska**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nieudana ucieczka do Szwecji. Straż Graniczna zatrzymała 38-latka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto